Technika

NFOŚiGW wspiera akcję Ekoprezent

 • Ocieplenie domu. Co należy brać pod uwagę, decydując się na termomodernizację?

  Niekontrolowana ucieczka ciepła z domu sprawia, że musimy wciąż dogrzewać pomieszczenia, co powoduje wzrost wydatków na ogrzewanie. Termomodernizacja zabezpieczy dom przed utratą ciepła, wpłynie na komfort mieszkania i energooszczędność domu. Co musimy wziąć pod uwagę, decydując się na ocieplenie domu?

  Najważniejszym elementem termomodernizacji budynku jest ocieplenie jego przegród, czego efektem jest ograniczenie „ucieczki” ciepła z domu. Właściwości ocieplenia domu decydują o utrzymaniu ciepła ...
 • Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) przy termomodernizacji budynku

  Elementem termomodernizacji budynku może być wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Rozwiązanie takie przyczyni się do ograniczenia zużycia energii ze źródeł kopalnych oraz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń.

  Zastosowanie OZE powinno być poprzedzone choćby uproszczoną analizą ekonomiczną, polegającą na określeniu kosztów i zysków wynikających z przedsięwzięcia. Ponieważ ceny systemów pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł systematycznie maleją rośnie opłacalność tego typu rozwiązań. Wielkość ...
 • Termomodernizaca budynku powinna obejmować także wymianę urządzenia grzewczego

  Termomodernizacja budynku. Wymiana źródła ciepła

  Jeżeli budynek jest zasilany ciepłem z własnego kotła, użytkowanego przez 10-15 lub więcej lat, to niewątpliwie czas na jego modernizację, a najlepiej wymianę głównie z powodu niskiej sprawności eksploatacyjnej urządzenia grzewczego.

  Modernizacja ogrzewania budynku Kotły opalane węglem lub koksem wytwarzają duże ilości pyłów i gazów, które stanowią szczególnie uciążliwe zanieczyszczenie środowiska (tzw. niska emisja). Kotły te powinny być zastępowane przez ...

Nowe produkty i technologie

Murator ONLINE

NOWOŚĆ! Cyfrowy dostęp do artykułów z miesięcznika „Murator"

Nowy Murator.pl to bogata baza porad budowlanych i architektonicznych. Przez stronę uzyskasz dostęp do ponad 1400 artykułów z bieżącego wydania „Muratora”, jak i numerów archiwalnych. Sprawdź!

Ocieplenie dachu

<p>izoalcja poliuretanowa PIR - układanie na dachu</p>

Ocieplenie dachu bez mostków ciepła!

Jak skutecznie ocieplić dach bez mostków ciepła powstających na krokwiach? Rozwiązaniem są lekkie płyty izolacyjne z pianki poliuretanowej Thermano, przeznaczone do montażu w systemie izolacji nakrokwiowej. Płyty izolacyjne PIR Thermano sprawdzają się w termoizolacji nie tylko dachów skośnych, ale również dachów płaskich, a także ścian, stropów, podłóg w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych oraz budynkach przemysłowych.

Wideo

Od jakości użytego do mieszanki betonowej cementu zależy jakość i bezpieczeństwo wykonywanej z niego konstrukcji. Na rynku znajduje się jednak również cement, który nie spełnia norm. Stowarzyszenie Producentów Cementu zbadało jakość workowanego cementu, który sprzedawany jest w hurtowniach i marketach budowlanych. To trzeba zobaczyć! play

Jakość cementu: worek workowi nierówny. FILM

Od jakości użytego do mieszanki betonowej cementu zależy jakość i bezpieczeństwo wykonywanej z ...

Zobacz wszystkie

Fotogalerie

Zobacz wszystkie

Edukacja budowlana

Współczynnik przenikania ciepła dla przegród budowlanych. Obliczenie współczynnika przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła dla przegród budowlanych. Obliczenie współczynnika przenikania ciepła

Zasady obliczania współczynnika przenikania ciepła dla przegród budowlanych określa norma PN – EN ISO 6946:2008. Metoda przedstawiona we wskazanej normie oparta jest na odpowiednich wartościach obliczeniowych współczynnika przewodzenia ciepła lub wartościach obliczeniowych oporu cieplnego. Metodę stosuje się do komponentów składających się z warstw jednorodnych cieplnie. W powyższej normie określono takża przybliżoną metodę obliczania współczynnika przenikania ciepła dla przegród z warstw niejednorodnych. 

O tym się mówi

Makita - narzędzia akumulatorowe 2 x 18V

Makita - narzędzia akumulatorowe 2 x 18V

Makita oferuje serię profesjonalnych elektronarzędzi ręcznych, przeznaczonych zarówno do prac remontowo-budowlanych, jak i ogrodowych. Wśród nich są narzędzia akumulatorowe zasilane dwoma akumulatorami litowo-jonowymi 18V. Jakie korzyści daje ta technologia i w jakich elektronarzędziach się ją stosuje?

Wszystkich zainteresowanych nowościami z dziedziny nowych technologii budowlanych zapraszamy do działu Technika. Uda ci się znaleźć tam informacje dotyczące wszelkich nowinek pojawiających się obecnie na rynku. Jeśli frapują cię techniki projektowania bądź w wolnej chwili wyszukujesz wiadomości na temat innowacyjnych rozwiązań budowlanych czy konstrukcyjnych, nie mogłeś lepiej trafić. W dziale Technika możesz znaleźć newsy dotyczące drukarek 3D czy organizowanych w najbliższym czasie szkoleń. 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: