Technika

Obliczenia

 • Obliczenie strat ciepła przez budynek. Współczynnik przenikania ciepła

  Z punktu widzenia obliczania zapotrzebowania na energię do ogrzewania, czyli strat ciepła, ważne są trzy podstawowe pojęcia: gęstość strumienia ciepła; strumień ciepła i energia (ciepło). Ilość energii (ilość ciepła) oblicza się analizując zmiany strumienia ciepła w czasie.

  Zrozumienie podstaw obliczenia strat ciepła, czyli zapotrzebowania na energię, pomaga doradcom i audytorom energetycznym przy opracowaniu charakterystyki energetycznej budynku.
 • Charakterystyka energetyczna dla projektów gotowych domów - instrukcja przygotowania

  Obowiązek wykonania projektowanej charakterystyki energetycznej budynku oraz świadectwa charakterystyki energetycznej wprowadzają właściwe Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2012 i 2008 roku. BuildDesk Energy Certificate to system umożliwiający obliczenie zapotrzebowania na energię pierwotną z wykorzystaniem szablonów projektów gotowych. Poniższa prezentacja przedstawia korzystanie z aplikacji krok po kroku.

  Builddesk jest aplikacją on-line pozwalającą na przygotowanie projektowanej charakterystyki energetycznej zgodnej z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 27 kwietnia 2012 ...
 • Obliczenie zapotrzebowania na energię pierwotną dla budynku jednorodzinnego

  Na podstawie wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną budynku określa się charakterystykę energetyczną.   Wskaźnik energii pierwotnej określa sumę rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną dla ogrzewania i wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej wraz z energia pomocniczą. Przedstawione obliczenia przeprowadzono metodą dokładną wg metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.

  Obliczenia ręczne miały  na celu zweryfikowanie obliczeń za pomocą programu BDEC PRO. Otrzymany wskażnik energii pierwotnej EP referencyjne ...
 • Współczynnik przenikania ciepła dla przegród budowlanych. Obliczenie współczynnika przenikania ciepła

  Zasady obliczania współczynnika przenikania ciepła dla przegród budowlanych określa norma PN – EN ISO 6946:2008. Metoda przedstawiona we wskazanej normie oparta jest na odpowiednich wartościach obliczeniowych współczynnika przewodzenia ciepła lub wartościach obliczeniowych oporu cieplnego. Metodę stosuje się do komponentów składających się z warstw jednorodnych cieplnie. W powyższej normie określono takża przybliżoną metodę obliczania współczynnika przenikania ciepła dla przegród z warstw niejednorodnych. 

  Zrozumienie podstaw obliczenia współczynnika ...
 • Obliczanie temperatury wewnętrznej w strefie o nieregulowanej temperaturze na podstawie bilansu cieplnego

  Jednym z problemów przy obliczeniu bilansu cieplnego w budynku lub jego części jest uwzględnienie przyległych stref o nieregulowanej temperaturze, czyli np. garaży i poddaszy nieużytkowych. W procesie certyfikacji energetycznej budynków metodologia bardzo prosto podchodzi do uwzględnienia tego typu pomieszczeń poprzez przyjęcie z góry podanych w rozporządzeniu współczynników redukcyjnych obliczeniowej różnicy temperatur. Jednak obliczona w ten sposób charakterystyka energetycznaj budynku może w dużym stopniu odbiegać od ...

 • Straty ciepła a sposób wymiarowania przegród. Obliczanie liniowego współczynnika przenikania ciepła

  W przypadku mostków cieplnych typu geometrycznego, wartości liniowych współczynników przenikania ciepła powinny być tak policzone, aby współczynnik strat ciepła przez przenikanie był identyczny dla przypadku zwymiarowania przegród budynku wg wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych. To oznacza takie policzenie liniowych współczynników przenikania ciepła, aby straty ciepła z budynku nie zależały od sposobu wymiarowania przegród zewnętrznych.

  Wartości liniowych współczynników przenikania ciepła, przyjmowane z normy PN-EN ISO 14683:2008 ...

Nowe produkty i technologie

INSTALACJE

Pomporozdrabniacze i pompy w instalacjach sanitarnych – zalecenia montażowe

Pompozdrabniacze i pompy mają zastosowanie w instalacjach sanitarnych w gospodarstwach domowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące służą do odprowadzania ścieków organicznych i bytowych do oddalonej kanalizacji, szamba lub oczyszczalni ścieków.

JASTRYCH

<p>Układanie płyt podłogowych rozpoczynamy zawsze od narożnika pomieszczenia...</p>

Elementy podłogowe fermacell - przygotowanie podłoża i montaż suchego jastrychu

Poza płytami na ściany, skosy dachowe i sufity, w systemie fermacell oferowane są płyty podłogowe stanowiące alternatywę dla podłoży realizowanych na mokro na: stropach monolitycznych i lekkich stropach drewnianych, zarówno w budynkach nowych, jak i modernizowanych. Płyty podłogowe stanowiące suchy jastrych zapewniają skuteczną izolację termiczną i akustyczną podłogi.

Wideo

Od jakości użytego do mieszanki betonowej cementu zależy jakość i bezpieczeństwo wykonywanej z niego konstrukcji. Na rynku znajduje się jednak również cement, który nie spełnia norm. Stowarzyszenie Producentów Cementu zbadało jakość workowanego cementu, który sprzedawany jest w hurtowniach i marketach budowlanych. To trzeba zobaczyć! play

Jakość cementu: worek workowi nierówny. FILM

Od jakości użytego do mieszanki betonowej cementu zależy jakość i bezpieczeństwo wykonywanej z ...

Zobacz wszystkie

Fotogalerie

Zobacz wszystkie

Edukacja budowlana

Maty grzewcze na podjazdy, ścieżki, chodniki. Montaż mat grzewczych pod nawierzchnią

Maty grzewcze na podjazdy, ścieżki, chodniki. Montaż mat grzewczych pod nawierzchnią

Zimą może nastąpić oblodzenie podjazdów, chodników, ścieżek czy ramp ładunkowych. Istnieje kilka metod usuwania oblodzenia z nawierzchni: mechaniczny, chemiczny lub zastosowanie kabli grzejnych. Pierwszy jest pracochłonny i kosztowny, drugi zanieczyszcza środowisko. Maty grzewcze, stosowane jako ogrzewanie przeciwoblodzeniowe, są nowoczesnym sposobem na oblodzone nawierzchnie.

O tym się mówi

Jak dobrać kominek z płaszczem wodnym

Jak dobrać kominek z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym są skutecznym i ekonomicznym źródłem ciepła w domu. Przystosowane są do współpracy z centralnym ogrzewaniem, a nawet je zastępują. Aby wkład kominkowy z płaszczem wodnym właściwie pełnił swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrany pod względem mocy.

Wszystkich zainteresowanych nowościami z dziedziny nowych technologii budowlanych zapraszamy do działu Technika. Uda ci się znaleźć tam informacje dotyczące wszelkich nowinek pojawiających się obecnie na rynku. Jeśli frapują cię techniki projektowania bądź w wolnej chwili wyszukujesz wiadomości na temat innowacyjnych rozwiązań budowlanych czy konstrukcyjnych, nie mogłeś lepiej trafić. W dziale Technika możesz znaleźć newsy dotyczące drukarek 3D czy organizowanych w najbliższym czasie szkoleń. 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Murator S.A:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Architektura i budownictwo:
Zakupy:
Wideo:
Miesięcznik: