Jakie dofinansowanie do wymiany pieca z gminy 2024? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do pieca?

2024-04-16 9:02
wymiana kopciucha
Autor: gettyimages Wiele domów w Polsce ogrzewanych jest starymi piecami, które należy jak najszybciej zlikwidować. Warto to zrobić w ramach programu oferującego dofinanowanie do wymiany starego pieca

Czy gmina dopłaca do wymiany pieca? Wiele miast i gmin zachęca i wspiera mieszkańców do takich inwestycji przez udzielanie na ten cel dotacji. Jak dostać dofinansowanie na wymianę pieca z gminy? Jakie warunki trzeba spełnić, aby gmina dopłaciła do nowego źródła ciepła? Na jaki piec można dostać dofinansowanie w 2024 roku?

Spis treści

 1. Dofinansowanie do wymiany pieca z gminy 2024
 2. Dofinansowanie do wymiany pieca - uregulowania prawne
 3. Najpierw umowa, potem wymiana pieca
 4. Jakie dofinansowanie na wymianę pieca z gminy w 2024?
 5. Wymień piec z dofinansowaniem od gminy
 6. Kawka Bis od 2 stycznia 2024 - nawet 100% dofinansowania

Dofinansowanie do wymiany pieca z gminy 2024

Wycofanie z eksploatacji przestarzałych urządzeń grzewczych jest priorytetem, żeby poprawić jakość powietrza w Polsce. Uchwały antysmogowe nakazują wymianę starych pieców, kotłów najniższych klas albo bezklasowych. Zainstalowanie nowoczesnych i energooszczędnych pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, co jest korzystne dla inwestorów. Jednak na inwestycje potrzebne są pieniądze. Działa ogólnopolski program Czyste powietrze, dostępna jest ulga termomodernizacyjna.

Warto sprawdzić również we własnym urzędzie, czy samorząd oferuje dofinansowanie na wymianę pieca lub starego kotła. Szukając w internecie, należy wpisać hasło “wymień kopciucha” albo “kopciuch” wraz z nazwą miejscowości. Zobaczmy, jakie dotacje można uzyskać z tych źródeł.

Dofinansowanie do wymiany pieca - uregulowania prawne

Dotacje miejskie lub gminne na wymianę kopciucha mają własne regulaminy, które mogą się między sobą różnić. Często obejmują nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych, lecz także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorców, fundacje i stowarzyszenia, jednostki samorządu terytorialnego itp.

Wysokość dofinansowania dla mieszkańców jest zwykle mniejsza niż dla większych podmiotów. Dofinansowanie dotyczy nie tylko urządzeń grzewczych, lecz także modernizacji instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu można uzyskać większe kwoty. Promowane są inwestycje w odnawialne źródła energii. Na przykład często dotacja na montaż pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną jest większa niż suma kwot przysługujących z tytułu osobnych obu inwestycji. Zawsze należy sprawdzić kwestię korzystania z dofinansowania z kilku źródeł, np. łączenia dotacji z programem Czyste powietrze lub Mój prąd i innymi.

Warto wiedzieć

Najpierw umowa, potem wymiana pieca

W regulaminach lokalnych dotacji spotyka się zastrzeżenie, że wymiana źródła ciepła nie może zostać rozpoczęta przed podpisaniem umowy z gminą. Konieczne jest wcześniejsze podpisanie umowy na dofinansowanie – przed rozpoczęciem inwestycji, czyli planujemy wymianę pieca i inne prace termomodernizacyjne, a następnie składamy wniosek o dotację. Dopiero po jego akceptacji i podpisaniu umowy przystępujemy do prac. Żeby uzyskać pieniądze, należy złożyć wniosek o wypłatę i przedstawić rozliczenie inwestycji. Następnie odbywa się wizja lokalna. Po pozytywnym zweryfikowaniu przedsięwzięcia może być uruchomiona wypłata.

Jakie dofinansowanie na wymianę pieca z gminy w 2024?

Dofinansowanie na wymianę starych pieców kopciuchów w różnych gminach może się nieco różnić. Różne mogą być też warunki otrzymania zwrotu części kosztów modernizacji ogrzewania. Przykładowo, w Warszawie są to następujące kwoty w zależności od rodzaju nowego źródła ciepła:

 • na powietrzną pompę ciepła - do 21 000 zł, ale nie więcej niż 2100 zł/kW
 • na gruntową pompę ciepła - do 28 000 zł, ale nie więcej niż 4 200 zł/kW
 • na przyłączenie do węzła cieplnego - do 21 000 zł
 • na kocioł gazowy - do 8 400 zł
 • na ogrzewanie elektryczne - do 7 000 zł.

Wymień piec z dofinansowaniem od gminy

W gminie Jabłonna na przykład przyznawana jest dotacja w wysokości do 8000 zł (do 80% kosztów) właścicielom lub współwłaścicielom budynków mieszkalnych, w których wymieniono źródło ciepła opalane paliwem stałym (np. węglem, ekogroszkiem, drewnem).

Z kolei w gminie Wiązowna można dostać 4500 zł. Ze środków tych można pokryć koszt zakupu, montażu i uruchomienia nowego kotła, koszty demontażu starego pieca czy wykonania instalacji wewnętrznej.

Kawka Bis od 2 stycznia 2024 - nawet 100% dofinansowania

Warto tez przypomnieć, ze wiele miast czy gmin ma własne programy dopłat. W Poznaniu ruszyła kolejna edycja miejskiego programu Kawka Bis. Wnioski można składać do od 2 stycznia końca lipca 2024. Warto się pospieszyć - zwłaszcza, że od 2024 posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania grozi kara grzywny. W tym roku na likwidację kopciuchów miasto przeznaczyło 10 mln zł.

Wsparcie finansowe mogą uzyskać właściciele domów jednorodzinnych, a także wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, osoby prawne, jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi. Program ma na celu likwidację palenisk na węgiel, drewno, brykiety lub innego typu biomasę, w tym piece, kotły, kominki. Inwestorzy mogą uzyskać nawet 100% dofinansowania.

Dofinansowanie do wymiany pieca w 2024 wynosi:

 • 15 000 zł w przypadku zmiany na ogrzewanie gazowe,
 • 25 000 zł w przypadku montażu ogrzewania elektrycznego i paneli fotowoltaicznych - nie więcej niż 300 zł/m² ogrzewanej powierzchni,
 • 30 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) - nie więcej niż 300 zł/m² ogrzewanej powierzchni,
 • 40 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) i panele fotowoltaiczne - nie więcej niż 400 zł/m² ogrzewanej powierzchni. 

Maksymalne dofinansowanie w tegorocznej edycji akcji (podobnie jak w ubiegłej) będzie największe od początku istnienia programu. Warto dodać, że to ostatni rok z tak wysokimi kwotami dotacji. Od 2025 r. będą one sukcesywnie spadać.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej