Bezpieczny przeładunek towarów z systemami Novoferm

2024-04-01 12:27 Materiał sponsorowany

Novoferm Polska to producent bram przemysłowych, systemów dokujących i rozwiązań usprawniających procesy logistyczne w firmach z różnych sektorów, który na bazie wieloletnich doświadczeń i współpracy z branżą przemysłowo-logistyczną opracował efektywne systemy z zakresu techniki przeładunku. Ich głównym zadaniem jest ochrona ludzi, pojazdów i towarów. Systemy Novoferm, takie jak Novo Traffic Advanced i Calematic, zostały stworzone z myślą o szybkim, wydajnym i bezpiecznym przeładunku – są kompletne, niezawodne i dostosowanych do potrzeb klienta.

Spis treści

  1. System Novo Traffic Advanced
  2. System klinowania Calematic

System Novo Traffic Advanced

Wypadki podczas przeładowywania ciężarówek najczęściej są wynikiem pośpiechu, nieuwagi i niewłaściwej kontroli. Zadaniem efektywnego nadzoru, np. nad ciężarówką i językiem mostka na jej podłodze, jest ochrona przed niebezpiecznymi sytuacjami, takimi jak nieplanowane odjechanie pojazdu. Bez odpowiedniej kontroli tych elementów, a więc przy pominięciu systemów zabezpieczających ich prawidłowe położenie i pracę, powstaje sytuacja, w której niewłaściwie zabezpieczona ciężarówka może progresywnie odsuwać się od doku (powoduje to cyklicznie najeżdżający na nią wózek). To stopniowe odjeżdżanie auta prowadzi do utraty podparcia mostka i do jego opadnięcia. W efekcie może dojść do upadku wózka z rampy.

Zastosowanie systemu Novo Traffic Advanced synchronizuje pracę wszystkich elementów zabezpieczających, a tym samym znacząco podnosi bezpieczeństwo przeładunku. Novo Traffic Advanced to system sygnalizacji świetlnej, który niweluje ryzyko wypadku podczas przeładunku, zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo i płynność całej operacji. Sygnalizacja wewnętrzna informuje kierowcę wózka widłowego o pozycji ciężarówki, a kierowcę ciężarówki o etapie przeładunku. System Novo Traffic Advanced polega bowiem na synchronizacji kilku elementów:

  • specjalnego klina pod koła samochodu transportowego,
  • czujnika położenia języka mostka na podłodze pojazdu
  • oraz sygnalizatorów (pracujących zgodnie z algorytmem indywidualnie opracowanym dla każdej lokalizacji obiektowej).

System może być dostarczony w dwóch różnych wersjach: kontrolującej położenie pojazdu ciężarowego lub położenie klina zabezpieczającego koło, co jest odpowiednio sygnalizowane. Może też być wyposażony w różne lampy sygnalizacyjne, które są używane na zewnątrz.

Novoferm, tworząc elementy zabezpieczające proces przeładunku, wychodzi z założenia, że systemowe rozwiązania dla przemysłu zawsze podnoszą ergonomię pracy. System Novo Traffic Advanced dostarczyliśmy niedawno jednemu z naszych dużych klientów. Poza klinem blokującym koło wykorzystaliśmy także system kontrolujący położenie języka na podłodze ciężarówki. W efekcie, gdy klin jest podłożony, ale język nie jest właściwie oparty na samochodzie, wewnątrz magazynu nadal świeci się czerwone światło, które widzi operator wózka widłowego. Warto podkreślić, że właściwe położenie mostka na samochodzie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa operatora i towaru podczas przeładunku. Zabezpieczenie Novoferm monitoruje ten proces i w razie potrzeby sygnalizuje problem operatorowi – wyjaśnia Wojciech Cichuta, project manager z Novoferm Polska.

System klinowania Calematic

Kolejnym rozwiązaniem Novoferm, które zabezpiecza operacje przeładunkowe, jest opracowany i opatentowany system automatycznego klinowania ciężarówki – Calematic. Jest on bezobsługowy, a więc działa automatycznie (od momentu otwarcia bramy dokowej) – kliny wysuwają się automatycznie z podłoża i blokują przynajmniej jedno z kół pojazdu ciężarowego. Co równie istotne, system automatycznego klinowania Calematic nie wymaga obsługi, czyszczenia, odśnieżania, kontroli czy serwisowania (jak np. urządzenia hydrauliczne i elektryczne), ponieważ działa na sprężonym powietrzu. Po zakupie systemu praktycznie można o nim zapomnieć, a to dla klientów stanowi ogromną zaletę.

Zauważamy, że w ostatnich latach wyraźnie podniosła się świadomość dotycząca konieczności zastosowania systemów bezpieczeństwa w procesie przeładunku. Nasi klienci zdają sobie sprawę, że systemy bezpieczeństwa są ważne i niezbędne. Dlatego realizujemy zamówienia nie tylko w nowych obiektach logistyczno-przemysłowych, ale także w modernizowanych. Coraz częściej też projektujemy i dostarczamy systemy do bezpiecznego przeładunku w indywidualnych konfiguracjach, bo zawsze jesteśmy otwarci na nowe wyzwania. Naszym zadaniem jest sprostać wymaganiom klientów – podsumowuje ekspert Novoferm.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej