Zamek Melsztyn - odbudowa. Po ponad 250 latach małopolski zamek odzyskał wieżę

2024-05-02 12:55

Zamek w małopolskim Melsztynie już odbudowany w całości, łącznie z wieżą. Jaka jest historia średniowiecznego Zamku Melsztyn, pochodzącego z XIV wieku? Kiedy można zwiedzać budowlę i zobaczyć efekty prac na własne oczy?

Spis treści

  1. Zamek Melsztyn - rekonstrukcja. Co objęła i ile kosztowała?
  2. Historia Zamku w Melsztynie
  3. Zwiedzanie Zamku Melsztyn - najważniejsze informacje. Cennik 2024, parking

Zamek Melsztyn - rekonstrukcja. Co objęła i ile kosztowała?

Rekonstrukcja kosztująca już łącznie ponad 5 milionów złotych objęła w ostatnim etapie wieżę zamku, która - zwieńczona dachem - mierzy obecnie 28 metrów. Z pięciu kondygnacji rozciągają się widoki na Dunajec i Tatry. Mimo że zakończyły się prace nad samą wieżą, pełna rekonstrukcja czeka też jej przyporę. To prawdopodobnie nie koniec prac nad atrakcją turystyczną gminy.

Do 2022 roku zamek należał do Lasów Państwowych. Obecnie zarządza nim gmina Zakliczyn, a prace rekonstrukcyjne ruszyły w 2018 roku.

Zobacz także: Zamek Goraj - historia wielkopolskiej rezydencji Hochbergów. Czy zwiedzanie jest możliwe?

Historia Zamku w Melsztynie

Budowę zamku rozpoczęto już w 1347 roku - jej inicjatorem był kasztelan krakowski - Spicymir herbu Leliwa. Mieściła się tu siedziba rodu Leliwitów Melsztyńskich. Z tego okresu pochodzi gotycki donżon, którego do czasów współczesnych zachowały się dwie ściany - to właśnie wieża, którą zrekonstruowano.

W XVI wieku przebudowano zamek w stylu renesansowym - wtedy też powstał mur obronny ze strzelnicami, który można oglądać do dziś. Zamek często zmieniał właścicieli, w końcu trafiając do rodu Lanckorońskich.

Choć budowla ma już niemal 700 lat, to czas jej świetności skończył się ponad dwa wieki temu. W czasach konfederacji barskiej w 1770 roku zamek splądrowano i spalono, a kilka lat później dodatkowo częściowo rozebrano - cegły wykorzystano do budowy kościoła w Domosławicach. XIX wiek to kolejne zniszczenia konstrukcji wieży, ale i odgórny zakaz dalszej rozbiórki bryły. Zamek jeszcze do 1886 roku wciąż formalnie należał do rodu Lanckorońskich i to głównie dzięki ich staraniom (a konkretnie Karola Lanckorońskiego) udało się spowolnić postępującą degradację obiektu.

Zobacz także: Zamek w Mosznej i jego metamorfoza. Był już pałacem i sanatorium, teraz to czarujący hotel

Współcześnie, choć zamek do 2022 roku należał do Lasów Państwowych, od 2008 roku był przekazany w użytkowanie gminie Zakliczyn. W tym czasie ruiny zabezpieczono, a w 2017 roku ruszyły badania archeologiczne pod nadzorem Eligiusza Dworaczyńskiego. Niedługo później ruszyły prace rekonstrukcyjne.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Zwiedzanie Zamku Melsztyn - najważniejsze informacje. Cennik 2024, parking

Na chwilę obecną zwiedzanie zamku w Melsztynie jest bezpłatne - obowiązuje wstęp wolny. Zrekonstruowana wieża wyposażona jest w przestrzeń wystawienniczą - możliwe więc, że będą się tu odbywać wystawy biletowane. Efekty rekonstrukcji można już podziwiać w pełnej krasie.

Samochód zostawić można w Melsztynie (do samego zamku poprowadzą tabliczki) lub - jak sugeruje strona internetowa zamku - wzdłuż drogi niedaleko budowli.

Zobacz także: Zamek w Szydłowcu. Zwiedzanie i historia malowniczej rezydencji położonej 130 kilometrów od Warszawy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej