Zamek w Szydłowcu. Zwiedzanie i historia malowniczej rezydencji położonej 130 kilometrów od Warszawy

2024-01-09 8:56

Szydłowiec pod Radomiem może się poszczycić malowniczo położonym zamkiem z XV wieku, niegdyś rezydencją rodów Szydłowieckich i Radziwiłłów. Obiekt przetrwał dewastację - dziś mieści się tu Centrum Kultury i największe w Polsce (oraz pierwsze w Europie) Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Jaka jest historia tego miejsca i jak je zwiedzić?

Spis treści

  1. Zamek Szydłowiec - historia rezydencji. Od Radziwiłłów do dewastacji
  2. Zwiedzanie Zamku w Szydłowcu. Godziny otwarcia
  3. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych na Zamku w Szydłowcu - zwiedzanie
Lampy z duszą

Zamek Szydłowiec - historia rezydencji. Od Radziwiłłów do dewastacji

Rezydencja magnacka w Szydłowcu powstała w XV wieku, otoczona fosą, z użyciem słynnego szydłowieckiego piaskowca; pierwsze wzmianki o zabudowie w tym miejscu pochodzą już z XIII wieku - najpierw znajdował się tu gród rycerski, a następnie dwór braci Odrowążów (później Szydłowieckich).

Na przestrzeni wieków zamek był przebudowywany przez kolejnych właścicieli. Mikołaj Szydłowiecki przerobił gotycki zamek na renesansową rezydencję - to wtedy obiekt zyskał swój obecny plan. Wnętrza były bogato wyposażone, sufity zdobiły złocone kasetony. W połowie XVI wieku, kolejna spadkobierczyni, Elżbieta Szydłowiecka, wniosła miasto wraz z zamkiem (i przylegającym doń pięknym włoskim ogrodem) w wianie Mikołajowi Radziwiłłowi. Na ćwierć tysiąclecia Szydłowiec pozostał we władaniu rodu. W tym czasie Albrecht Władysław Radziwiłł przeprowadził kolejną i ostatnią znaczącą przebudowę w stylu barokowym i późnorenesansowym, a wnętrza i tereny dookoła stale upiększano.

Kiedy początkiem XIX wieku ostatni ze spadkobierców zmarł bezpotomnie, zamek wystawiono na aukcję, którą wygrała księżna Anna z Zamoyskich Sapieżyna. Niecałe 30 lat później sprzedała zamek Królestwu Polskiemu i tak zaczęła się historia popadania budowli w ruinę

Jeden z dzierżawców składował tu piwo, następnie z budynku zdjęto dachówkę, by odremontować kościół parafialny. W czasie II Wojny Światowej mieszkali tu uchodźcy z III Rzeszy, następnie obiekt przekształcono w getto żydowskie.

Parę lat po wojnie rozpoczęto odbudowę i remont zamku z zamiarem przekształcenia go w instytucję kultury. Dziś budynek wraz z otoczeniem jest już całkowicie zrewitalizowany. We wnętrzach udało się zachować część oryginalnych detali. 

Zwiedzanie Zamku w Szydłowcu. Godziny otwarcia

Zwiedzanie samego zamku jest bezpłatne, audioprzewodnik to koszt 10 złotych. Obiekt jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych na Zamku w Szydłowcu - zwiedzanie

Otwarte w 1975 roku na terenie Zamku w Szydłowcu muzeum instrumentów jest najstarszą tego typu placówką w Europie. Zbiory muzeum są z kolei największe w kraju - znajduje się tu aż 2/3 zgromadzonych w Polsce ludowych muzealiów muzycznych. Warto je obejrzeć przy okazji zwiedzania zamku. Cennik w 2024 roku:

  • bilet normalny: 24 zł,
  • bilet ulgowy: 18 zł,
  • audioprzewodnik: 15 zł.

Godziny otwarcia

Od 1 kwietnia do 30 września:

  • wtorek - piątek: 9:00 - 16:00,
  • sobota - niedziela: 11:00 - 18:00.

Od 1 października do 31 marca:

  • wtorek - niedziela: 9:00 - 16:00.

Zobacz też: Pałac w Brynku - historia i wnętrza rezydencji magnatów Donnersmarck. Niedawno zmienił właścicieli - jaka jest przyszłość budynku?

Źródło: PTTK, Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej