Pałac w Brynku - historia i wnętrza rezydencji magnatów Donnersmarck. Niedawno zmienił właścicieli - jaka jest przyszłość budynku?

2023-12-19 13:24

Klasycystyczny pałac w Brynku to nie tylko była rezydencja jednych z najbardziej prominentnych magnatów z Górnego Śląska - rodu Donnersmarck - ale i park krajobrazowy z ogrodem botanicznym. Hrabia Hugo II nabył majątek z myślą o głównej siedzibie rodu - nie może więc dziwić przepych. Czy sprzedany niedawno budynek da się zwiedzić?

Spis treści

  1. Pałac w Brynku - historia rezydencji
  2. Wnętrza pałacu w Brynku - zwiedzanie, zdjęcia
  3. Pałac Brynek na sprzedaż - przyszłość obiektu jest już znana, podpisano umowę

Pałac w Brynku - historia rezydencji

Brynek to niewielka wieś na Górnym Śląsku, niedaleko Tarnowskich Gór. Klasycystyczny pałac powstał tu w 1829 roku - wzniósł go ród Rosenthalów. Niedługo później, w połowie wieku, przebudował go Otto von Rosenthal. Pod planem zakładającym sporą rozbudowę - dobudowanie dwóch skrzydeł i dwóch wieży - podpisał się architekt Karl Johann Lüdecke. W 1889 roku zmarł ostatni dziedzic rodu, osieracając córkę. Majątek pozostawiony przez Hugona przejęli opiekunowie prawni dziewczynki.

To właśnie wtedy na scenie pojawia się ród Henckel von Donnersmarcków, którego majątek zaliczano wtedy do jednego z największych na terenie Niemiec. Są zainteresowani kupnem. 5 lat później, w 1904 roku pałac należy już do siemianowickiej linii rodu - zakupu dokonał hrabia Hugo II. W 1905 roku rusza ostatnia przebudowa pałacu, tym razem w stylu eklektycznym, według projektu Karla Grossera.

Po wojnie rezydencję przeznaczono na siedzibę szkoły leśnej. W latach 60. wybudowano obok nowy budynek szkolny, a w pałacu zorganizowano internat - jeszcze do niedawna wciąż pełnił tę funkcję przy Zespole Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Wnętrza pałacu w Brynku - zwiedzanie, zdjęcia

Jako że budynek pełni funkcje edukacyjne i na co dzień mieszkali tu uczniowie, nie ma możliwości zwiedzenia pałacu. Okazje pojawiały się dotąd np. w trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa, kiedy to w całej Polsce otwierane są wnętrza zwykle niedostępne. We pałacu całe szczęście wciąż znajduje się kilka bardzo dobrze zachowanych reprezentacyjnych sal.

Od dawna jednak nie ma możliwości wejścia do wnętrz, a dziś, kiedy pałac został sprzedany i prawdopodobnie czeka go remont, szanse są te jeszcze mniejsze. Jak rezydencja prezentowała się w środku do tej pory, możecie zobaczyć w galerii.

Dookoła pałacu rozciąga się jednak park krajobrazowy, a w jego ramach - ogród botaniczny oraz jedno z najstarszych arboretów na Górnym Śląsku

Pałac Brynek na sprzedaż - przyszłość obiektu jest już znana, podpisano umowę

W 2023 roku pałac wystawiono na sprzedaż za 40 milionów złotych. Obiekt kupiły Lasy Państwowe - w październiku tego samego roku podpisano umowę przedwstępną ze Starostwem Powiatowym w Tarnowskich Górach. Pałac nadal będzie pełnił funkcją edukacyjną. Józef Kubica, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, mówił podczas uroczystego podpisania umowy:

To wielkie wyzwanie, wielkie perspektywy. Naszym zamiarem jest stworzenie leśnego, śląskiego centrum edukacji - tu właśnie w Technikum Leśnym w Brynku. Chcemy podnieść standardy i przywrócić to, co było kiedyś - świetnie szkolić leśników.

Zobacz też: Belweder w Kędzierzynie-Koźlu - historia pięknej ruiny. W tle bogaty ród oraz legenda o hrabinie i schadzkach króla

Źródło: Śląskie Travel, Lasy Państwowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej