Zamek w Niepołomicach - architektura, ciekawostki i legendy o Drugim Wawelu niedaleko Krakowa

2023-12-15 13:42

Zamek Królewski w Niepołomicach to ważna atrakcja turystyczna okolic Krakowa. Zwiedzanie "Drugiego Wawelu" jest w mieście punktem obowiązkowym. Przybliżamy architekturę oraz historię tego miejsca, a także legendy i ciekawostki. Co trzeba wiedzieć, przed wybraniem się na zwiedzanie? Najważniejsze informacje zebraliśmy poniżej.

Spis treści

  1. Zamek w Niepołomicach - historia i architektura
  2. Ciekawostki i legendy o Zamku w Niepołomicach
  3. Zamek w Niepołomicach - zwiedzanie. Bilety i godziny otwarcia

Zamek w Niepołomicach - historia i architektura

Fundatorem zamku był Kazimierz Wielki. Wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku zamek myśliwski (nieopodal znajduje się przecież Puszcza Niepołomicka) miał również pełnić funkcję obronną. Odbywały się tu przeróżne uroczystości oraz spotkania polityczne i dyplomatyczne. Renesansowy wygląd zyskał w XVI wieku, za czasów Zygmunta Augusta. Miano "drugiego Wawelu" zamek zawdzięcza arkadowemu dziedzińcowi. Włoskie ogrody założyła tu sama Królowa Bona.

Niepołomicka fortyfikacja należała do wielu, które w XVII wieku nie dały rady Szwedom. Splądrowana stopniowo niszczała. Nie pomógł zabór austriacki, w czasie którego rezydencję przeznaczono na koszary oraz rozebrano drugie jej piętro. Następnie zamek przeznaczono na cele administracyjne; w ten sposób służył jeszcze po II Wojnie Światowej.

Prace remontowe i konserwatorskie mające na celu przywrócenie zamkowi dawnej świetności miały miejsce dopiero na początku lat 90., kiedy Niepołomice odzyskały Zamek Królewski.

Ciekawostki i legendy o Zamku w Niepołomicach

  • Według legendy znajduje się tu czakram - Kazimierz Wielki miał przywieźć kamień z Wawelskiego "miejsca mocy" i w ten sposób przenieść życiodajną energię do swojej myśliwskiej rezydencji. Podobno każdy dzień zaczynał od przebywania w pobliżu kamienia, napełniając się energią niczym poranną kawą.
To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach
  • Przy zamku stoi pomnik Kazimierza Wielkiego z chłopcem. Według legendy, król miał udawać się na polowania w przebraniu chłopa. Razu pewnego, szukając schronienia, trafił do chaty niezamożnych chłopów, którzy ugościli go godnie pomimo biedy. Wizyta przebiegała tak dobrze, że rodzina poprosiła króla w przebraniu o zostanie ojcem chrzestnym ich nowonarodzonego dziecka. Król zgodził się, a na chrzest przybył już w ozdobnych szatach. Rodzina nadała chłopcu imię Kazimierz, a władca podarował mu ziemię oraz niewielki majątek.
  • Dąb Batorego, który stoi nieopodal zamku, podobno zyskał tę nazwę na pamiątkę wydarzenia, kiedy to Stefan Batory (odpoczywając pod rzeczonym dębem) został zaatakowany przez ranionego przez siebie żubra. Życie króla miała uratować córka leśnika, Justyna, która to żubra "unieszkodliwiła".
  • Współcześnie Zamek zasłynął z bajkowego wesela w programie Sanatorium Miłości.

Zamek w Niepołomicach - zwiedzanie. Bilety i godziny otwarcia

Zamek Królewski w Niepołomicach i tamtejsze muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godzinach:

  • 10:00 - 17:00 (od 1 października do 30 kwietnia),
  • 10:00 - 18:00 (od 1 maja do 30 września).

Cennik biletów

Bilet normalny Bilet ulgowy Bilet rodzinny
Wszystkie wystawy 20 zł 14 zł 40 zł
Jedna galeria sztuki 10 zł 6 zł -
Obie galerie sztuki 15 zł 10 zł -
Gabinet Włodzimierza Puchalskiego 5 zł 3 zł -
Sale Łowieckie 5 zł 3 zł -
Skarby Niepołomickiej Parafii 5 zł 3 zł -
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej