Zamek Pardubice - od rezydencji najbogatszego Czecha do ruiny. Dziś jest chlubą miasta i muzeum Czech Wschodnich

2023-12-14 17:22

Zamek w Pardubicach pochodzi z XIII w. Pierwotnie służył drugiemu najbogatszemu Czechowi za siedzibę. Ledwie 3 pokolenia później po dobytku bogatego rodu została tylko ukryta skrzynia, której zawartość zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Tak jak i ród, zamek również popadł w ruinę. Odnowiony, służy m.in. jako muzeum Czech Wschodnich.

Spis treści

  1. Zamek w Pardubicach - historia rezydencji rodu Perštein
  2. Kaplica Trzech Króli i ukryty skarb, który zniknął
  3. Muzeum Wschodnioczeskie na zamku w Pardubicach - co można tu zobaczyć?
  4. Zwiedzanie Zamku Pardubice - informacje praktyczne

Zamek w Pardubicach - historia rezydencji rodu Perštein

Pardubicki zamek to najstarsza budowla renesansowa w Czechach. Pierwsze wzmianki o obiekcie pojawiają się w XIII wieku, kiedy była tu twierdza - jej pozostałości wciąż znajdują się na terenie placu po środku zamku. W 1491 roku Willem Perštein, drugi najbogatszy człowiek w Czechach, kupił ją i rozpoczął przebudowy. Umocnił fortyfikacje, wybudował fosy. Renesansowy wygląd Zamek zyskał za sprawą przebudów prowadzonych przez synów Willema, a następnie przez Habsburgów. Głowa rodu nie miała szczęścia do potomków - w ciągu paru pokoleń z potężnego majątku została tylko skrzynia, którą wiele wieków później odkryto we wnętrzach zamku. Początkiem XX wieku rozpoczęto prace renowacyjne - zamek zaczynał popadać w ruinę. Remont udało się zorganizować dzięki inicjatywie oddolnej.

Zdjęcia wnętrz zamku (oraz skrzyni) zobaczycie w galerii.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Kaplica Trzech Króli i ukryty skarb, który zniknął

W zamkowej kaplicy znajdują się trzy ołtarze, rokokowe i gotycki. To tutaj znajduje się zejście do krypty, w której odnaleziono 800-kilogramową skrzynię długą na 3 metry. Miał się w niej znajdować skarb, a przynajmniej ukryte przez ród Peršteinów artefakty. Po otwarciu okazało się, że kufer jest pusty.

Na wieku, od wewnątrz, zwieńczony datą, widnieje podpis osoby, która otworzyła ją po raz pierwszy. Do dziś nie wiadomo, co stało się z zawartością. Podejrzewa się, że kosztowności mogły rzeczywiście istnieć, ale użyto go do spłacenia długów rodu.

Zamek Pardubice - zdjęcia cennego zabytku Wschodnich Czech. Wnętrza, muzeum, zamek nocą
Autor: Julia Dragović

Muzeum Wschodnioczeskie na zamku w Pardubicach - co można tu zobaczyć?

W budynkach Zamku można zobaczyć cenne komnaty i sale zdobione freskami, drzewo genealogiczne Peršteinów oraz płaskorzeźbę przedstawiającą Wojciecha Peršteina z żubrem - motyw, który znajdziecie w całym mieście oraz na innych reprezentacyjnych, zabytkowych budynkach. Motyw żubra umieszczono w wielu miejscach, nie tylko na zamku, ale i w całym mieście. Obok konia (zwierzęcia bardzo ważnego dla Pardubic), żubr jest ważnym symbolem miasta.

W części muzealnej przygotowano wystawy dotyczące dawnych zbroi i broni, ubiorów, archeologii czy czeskiego szkła, które od niedawna jest wpisane na listę UNESCO.

Zwiedzanie Zamku Pardubice - informacje praktyczne

Cennik biletów

Bilet normalny Ulgowy Rodzinny
Zwiedzanie zamku 220 Kč 110 Kč 440 Kč
Zagraj w Pardubice 140 Kč 90 Kč 320 Kč
Ubrania jako symbol statusu 100 Kč 60 Kč 250 Kč
Wystawy muzealne 190 Kč 130 Kč 400 Kč
Wieża zamkowa 50 Kč 25 Kč -

100 Kč to ok 18 zł.

Godziny otwarcia

Zamek jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Wystawy można oglądać przez cały tydzień poza poniedziałkiem.

Teren zamku 6:00 - 20:00 
Mury obronne 10:00 - 16:00 (w lecie do 20:00)
Wystawy muzealne 10:00 - 18:00

Zobacz też: Pałac Slatiňany to jeden z najcenniejszych zabytków we Wschodnich Czechach. Obok - wspaniała stadnina koni najstarszej rasy w kraju

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej