Rusztowanie warszawskie. Czym charakteryzuje się rusztowanie warszawskie, w jakich pracach się sprawdza?

2018-09-28 16:04
Rusztowanie warszawskie
Autor: gettyimages Popularne rusztowanie warszawskie - sprawdzone do pracy na budowie, prosta konstrukcja, łatwy montaż

Rusztowanie warszawskie jeszcze do niedawna było najpopularniejszą konstrukcją spotykaną na placach budowy, wykorzystywaną do pracy na wysokości. Rusztowanie warszawskie ma wiele zalet, ale także i wady, które sprawiają, że traci nieco na popularności i jest zastępowane nowocześniejszymi rodzajami rusztowań.

W artykule:

Rusztowanie warszawskie - konstrukcja

Rusztowanie warszawskie jest rodzajem rusztowania kolumnowego. Chyba największym atutem rusztowania warszawskiego jest łatwy i szybki montaż.

Rusztowanie warszawskie wyróżnia konstrukcja modułowa, oparta na ramach wykonanych z zespawanych ze sobą stalowych rur o średnicy ok. 35 mm. Moduł, ważący ok. 10 kg, składa się z pionowych elementów wysokości ok. 70 cm, które połączone są ze sobą poziomymi rur długości 1,5 m (wymiary mogą nieznacznie różnić się u poszczególnych producentów). Kolejne moduły łączy się ze sobą bezśrubowo złączami czopowym (czop - tuleja - lub kielich) zgodnie z instrukcją producenta. Dzięki takiej budowie rusztowanie wznosi się szybko, a sama konstrukcja praktycznie nie dopuszcza błędów montażowych, co z pewnością wpływa na stabilność oraz wytrzymałość tego rozwiązania. Co więcej, same moduły nie zajmują wiele miejsca, co sprawia, że łatwo się je przewodzi i składuje.

Rusztowanie warszawskie wykorzystuje się zazwyczaj przy pracach murarskich, tynkarskich, malarskich, montażowych, spawalniczych, instalacyjnych oraz szklarskich. Może być wykorzystywane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.

Rusztowanie warszawskie - bezpieczeństwo pracy

Spawane stalowe elementy rusztowania zapewniają stabilność oraz wytrzymałość konstrukcji, jednak producenci zalecają stosowanie dodatkowych wzmocnień (w postaci tzw. stężeni) oraz zabezpieczeń, do których należą burty przypodłogowe oraz poręcze i balustrady ochronne. Ważną funkcję odgrywają pomosty robocze, które nie dość, że powinny być wykonane z odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne materiałów, to muszą jeszcze być odpowiednio mocowane do ram zgodne z instrukcją obsługi, by nie stanowiły dodatkowego zagrożenia. Niedopuszczalne jest więc stosowanie zwykłych desek, które tak często jeszcze możemy spotkać na niewielkich budowach.

Posadowienie rusztowania warszawskiego

Rusztowanie warszawskie, zgodnie z przepisami, musi być osadzone na stabilnej podstawie i na odpowiednio utwardzonym podłożu. Podstawa może być zwykła, regulowana lub śrubowa. Niedopuszczalne jest zatem stawianie rusztowania bezpośrednio na grząskim, trawiastym gruncie lub podparciu z desek czy cegieł. Rusztowanie może być także wyposażone w kółka lub rolki jezdne, które umożliwiają łatwe przesuwanie konstrukcji np. wzdłuż ściany.

Ile kosztuje rusztowanie warszawskie?

Poza szybkim i łatwym montażem, jednym z ważniejszych argumentów za wykorzystaniem rusztowań warszawskich jest ich niewielki koszt. Cena jednego modułu waha się między 35 a 55 zł, co pozwala na zakup 4-modułowej konstrukcji wraz z podestem, gwarantującej wysokość roboczą ok. 3,5 m, już za niewiele ponad 200 zł.

Jak wysokie może być rusztowanie warszawskie?

Choć zalet rusztowania warszawskiego jest wiele, warto wskazać także jego ograniczenia i wady. Chodzi przede wszystkim o wysokość roboczą, jaką jest w stanie zaoferować. Co prawda konstrukcje poszczególnych producentów nieznacznie się między sobą różnią tym parametrem, to dopuszczalna maksymalna wysokość nigdy nie powinna przekraczać ok. 5 m. Korzystając z mocowań kotwiących do ścian, można ją nieznaczenie podwyższyć, jednak nie dorównamy wysokością aluminiowym rusztowaniom jezdnym, które bez kotwienia są w stanie zagwarantować pracę ponad 13 metrów nad ziemią.

Rusztowanie warszawskie nie zawsze z atestem

Jedną z poważniejszych wad rusztowań warszawskich jest zdarzający się niestety brak certyfikatów i atestów, przez co konstrukcja może budzić zastrzeżenia, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowników. Dużą wątpliwość wzbudzają zwyczajne deski, służące za pomosty robocze, które nie odpowiadają żadnym wytycznym i nie spełniają podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Rusztowanie warszawskie - uprawnienia do montażu i użytkowania

Rusztowania warszawskie podlegają tym samym przepisom, co wszystkie tego typu konstrukcje. Do jego montażu oraz demontażu niezbędne są zatem odpowiednie uprawnienia dla montażystów rusztowań. Zagadnienia te zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 6.09.2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 118, poz. 1263). Zgodnie z § 23 i § 26 ww. rozporządzenia, montażyści muszą ukończyć szkolenie i uzyskać pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Osoba, która uzyskała pozytywny wynik testu końcowego, o którym mowa w § 23, otrzymuje świadectwo oraz uzyskuje wpis do książki operatora (§ 26 ust. 1). Należy mieć także aktualne badania lekarskie, be przeciwwskazań do prac na wysokości oraz przejść szkolenie z zakresu montażu/demontażu rusztowania.

Rusztowanie warszawskie przygotowane do pracy może być dopuszczone do użytku tylko po oficjalnym odbiorze przez kierownika budowy lub inną uprawnioną osobę, legitymująca się uprawnieniami do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej