Czyszczenie klimatyzacji domowej - na co zwrócić szczególną uwagę? Jaka cena usługi?

2023-06-05 17:00
klimatyzacja domowa
Autor: Andrzej Szandomirski Klimatyzator, dzięki układowi filtrów, oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, często je też nawilża czy jonizuje. Jest tylko jeden warunek - klimatyzację trzeba regularnie czyścić. W przeciwnym razie może nam zaszkodzić

Czyszczenie i przegląd klimatyzacji powinny być przeprowadzane regularnie. Zwłaszcza że klimatyzacja w okresie wzmożonej eksploatacji szybko staje się siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów. Czyszczenie klimatyzacji najlepiej powierzyć fachowcom. Ile to kosztuje?

Czyszczenie klimatyzacji należy przeprowadzić przynajmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem, ale same filtry w klimatyzatorze trzeba czyścić częściej.

Czyszczenie klimatyzacji domowej - dlaczego takie ważne?

Regularne czyszczenie klimatyzacji (przede wszystkim czyszczenie filtrów lub ich wymiana) to podstawowa czynność, o której należy pamiętać w trakcie eksploatacji. Czyszczenie klimatyzacji jest o tyle ważne, że przez klimatyzator przepływa powietrze, które jest filtrowane. To od stopnia czystości urządzenia, efektywności filtrów zależy jakość powietrza w pomieszczeniu. Ponadto efektem ubocznym chłodzenia jest gromadzenie się wilgoci w klimatyzatorze, która jest sprzyjającym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów, pleśni. Jeśli zlekceważymy regularne czyszczenie klimatyzacji, będzie ona siedliskiem szkodliwych substancji, w których będziemy przebywać i w dodatku je wdychać, co na pewno odbije się na naszym zdrowiu.

Ponadto nieserwisowana klimatyzacja emituje nieprzyjemny zapach, traci na wydajności, pracuje głośniej, zużywa więcej prądu.

W przypadku rozbudowanej klimatyzacji i wentylacji kanałowej w wielkokubaturowych budynkach biurowych czy użyteczności publicznej czyszczenie klimatyzacji, zwłaszcza kanałów, to pracochłonna operacja wymagająca specjalistycznego sprzętu i fachowej ekipy. Natomiast klimatyzacja do mieszkania czy mniejszych biur, oparta jest najczęściej na urządzeniach typu split i w tym przypadku procedura nie jest tak skomplikowana.

Ważne

To, jak często należy czyścić klimatyzację zależy od intensywności eksploatacji, także sposobu użytkowania pomieszczenia, itp. Zaleca się jednak, aby klimatyzator czyścić mniej więcej raz w miesiącu.

Dobrze, jeśli klimatyzator wyposażony jest w funkcję samooczyszczania. Polega na uruchomieniu wentylatora jednostki wewnętrznej przez kilka minut po wyłączeniu klimatyzatora (gdy urządzenie pracowało w trybie chłodzenia lub osuszania) i osuszeniu wewnętrznych części parownika z wilgoci. Blokuje rozwój pleśni w wilgotnym środowisku oraz zapobiega tworzeniu nieprzyjemnych zapachów. Funkcja ta nie zwalnia jednak z konieczności czyszczenia czy wymiany filtrów w urządzeniu.

Jaka cena czyszczenia klimatyzacji?

Standardowe czyszczenie klimatyzatora typu split (jednostki wewnętrznej i zewnętrznej) kosztuje 250-300 zł. W skład usługi wchodzi czyszczenie i dezynfekcja urządzenia, odgrzybienie instalacji oraz umycie filtrów. Serwisant wykonuje także ogólny przegląd stanu urządzenia. Jeżeli użytkownik nie zgłasza zastrzeżeń do pracy klimatyzatora, jest to wystarczające działanie. Gdy serwisant dostrzeże jakieś usterki, zaproponuje sposób ich usunięcia wraz z wyceną i możliwym terminem realizacji.

Jako sposób dezynfekcji instalacji klimatyzacyjnej można też zamówić ozonowanie. Koszt takiej usługi to 600 zł. Ozonowanie trwa dłużej niż standardowe czyszczenie. Po zabiegu pomieszczenie należy wywietrzyć.

Czyszczenie klimatyzacji domowej krok po kroku

1. Podnosząc przednią obudowę klimatyzatora, dostajemy się do filtrów mechanicznych, które łatwo się wyjmuje. Filtry trzeba oczyścić odkurzaczem lub ciepłą wodą. Silniejsze zabrudzenia należy zmyć rozcieńczonym neutralnym środkiem czyszczącym za pomocą szczotki z miękkiego włosia. Filtry przed założeniem należy całkowicie wysuszyć.

2. Wnętrze klimatyzatora, z wymiennikiem włącznie, czyści się parownicą lub myjką ciśnieniową, bez użycia środków chemicznych. Parą czy myjką można też wyczyścić filtry. 

3. Urządzenie należy zdezynfekować za pomocą specjalistycznych środków przeciwgrzybicznych.

4. Na koniec czyści się obudowę klimatyzatora i lamele wylotu powietrza.

Czyszczenie klimatyzacji i pozostałe prace serwisowe

Przy okazji czyszczenia klimatyzacji warto przejrzeć stan techniczny całego urządzenia. W pracach serwisowych powinno się uwzględnić:

  • sprawdzenie skraplacza pod względem zanieczyszczeń i uszkodzeń,
  • wyczyszczenie i mycie skraplaczy jednostki zewnętrznej oraz obudowy,
  • sprawdzenie temperatury w parowniku i przepływu medium chłodzonego,
  • sprawdzenie szczelności urządzenia i instalacji z czynnikiem chłodniczym oraz jego ciśnienia (ewntualne uzupełnienie).
  • sprawdzenie zużycia oleju w sprężarkach, łożysk oraz kierunku obrotów wentylatorów,
  • kontrola szczelności i drożności układu odprowadzenia skroplin, oczyszczenie tacy ociekowej,
  • sprawdzenie prawidłowości działania urządzenia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej