Jak łączyć kolory? Dwa różne kolory ścian w jednym pomieszczeniu - przykładowe aranżacje

2018-09-11 13:25
Jak łączyć kolory? Dwa różne kolory  w jednym pomieszczeniu - przykładowe aranżacje
Autor: Getty Images Zastosowanie dwóch różnych kolorów w jednym pomieszczeniu jest prostym zabiegiem na wydzielenie stref z różnymi funkcjami

Jak łączyć kolory i doberać barwne dekoracje do wnętrz? Architekci wnętrz mają sprawdzone techniki bezpiecznego łączenia kolorów. Zastosowanie każdej z nich pozwoli uzyskać inny efekt. Jeśli zastanawiasz się jak umiejętnie połączyć kolory przy malowaniu ścian, zobacz przykładowe aranżacje.

Przy łączeniu różnych kolorów w jednym pomieszczeniu należy przestrzegać kilku zasad. Najważniejsza z nich to wybór odpowiednich odcieni. Powinniśmy wziąć pod uwagę wzajemne oddziaływanie kolorów na siebie oraz warunki oświetlenia w aranżowanym pomieszczeniu.

Jak łączyć kolory na zasadzie kontrastu?

W oparciu o teorię barw, wybierając dwa kolory możemy robić to tak, by kontrastowały ze sobą. Kolory takie leżą po przeciwnych stronach koła barw. Takie rozwiązanie wprowadzi dynamikę do pomieszczenia. Im nasycenie koloru jest większe, tym to wzajemne oddziaływanie barw jest silniejsze.

Takie połączenie leżacych naprzeciw siebie na kole barw w jednym pokoju dobrze jest zastosować w miejscach do pracy, kuchniach i wszędzie tam, gdzie czujemy, że przyda nam się dodatkowa energia.

Zastosowanie dwóch różnych kolorów w jednym pomieszczeniu jest prostym zabiegiem na wydzielenie stref z różnymi funkcjami. Kolory mogą kontrastować ze sobą, ale też dopełniać się.

Jak łączyć kolory? Dwa różne kolory  ścian w jednym pomieszczeniu - przykładowe aranżacje
Autor: Getty Images Odcienie tej samej barwy na ścianach plus wyposażenie i dodatki dekoracyjne w tym samym kolorze stworzą eleganckie wnętrze monochromatyczne

Jak łączyć kolory uzupełniające się?

Łączyć można również kolory leżące obok siebie na kole barw. Takie połączenia wnoszą do wnętrza spokój, zatem świetnie sprawdzą się w salonach, sypialniach i pokojach dzieci.

Dekoracyjne malowanie scian
Autor: Getty Images Kolor ścian ma wpływ na to jak postrzegamy elementy wyposażenia i jaką rangę mają one we wnętrzu. Chcąc na przykład sprawić by sofa czy blat biurka nie rzucały się zbytnio w oczy należy je ujednolicić kolorystycznie z kolorem ściany. Wykonując taki zabieg dobrze jest jednocześnie wyeksponować (skontrastować) inne elementy np. ciekawą lampę, designerski fotel czy obrazy
Dekoracyjne malowanie scian
Autor: Getty Images Planując kolorystykę przy malowaniu ścian trzeba więc uwzględnić funkcję wnętrza i temperament jej mieszkańców

Jak łączyć kolory w odcieniach tej samej barwy?

W praktyce najczęściej stosowane są jednak zestawienia kolorów neutralnych, chętnie korzystamy też z różnych odcieni tej samej barwy. Takie kolory po prostu najłatwiej dobrać, nie popełniając przy tym błędu aranżacyjnego. Szarość, beż, brąz, biel i czerń to barwy neutralne i można je komponować z nawet bardzo intensywnymi kolorami.

Odcienie tej samej barwy na ścianach plus wyposażenie i dodatki dekoracyjne w tym samym kolorze stworzą eleganckie wnętrze monochromatyczne. W tym przypadku ciekawy efekt można uzyskać dodając masę strukturalną w jednym z odcieni.

bezowe sciany magnat
Autor: MAGNAT
Jak łączyć kolory? Dwa różne kolory  ścian w jednym pomieszczeniu - przykładowe aranżacje
Autor: Getty Images Różne struktury ścian w tym samym kolorze jest częstym zabiegiem dekoratorskim stosowanym we wnętrzach

Jak łączyć kolory - porada dla wykonawcy

Na koniec – porada dotycząca wykonania. Dekoracyjne malowanie ścian powinno się zaczynać od kolorów jaśniejszych. Gdy ściana pomalowana na jasny kolor jest już całkowicie sucha, przystępujemy do oklejania i malowania drugim kolorem. Taśmy zdejmujemy natychmiast po zakończeniu malowania, odklejając ją pod jak najmniejszym kątem względem ściany.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej