Przygotowanie ścian do malowania - właściwe gruntowanie, wygładzanie, szpachlowanie ścian

2020-09-17 15:44
gruntowanie scian
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Gruntowanie ścian zapewnia przyczepność powłokom wykończeniowym i szybkie ich wysychanie

Prawidłowe przygotowanie ścian do malowania wpływa na trwałość i estetykę wykończenia, ale także usprawnia sam proces malowania ścian, np. poprawiając właściwości kryjące farb oraz wydajność. Zobacz, jak przygotować do malowania ścianę zarówno w nowych budynkach, jak i przy odnawianiu starych powłok malarskich.

Przygotowanie ścian do malowania - sezonowanie tynków

Świeże tynki cementowo-wapienne można szpachlować dopiero po upływie 3-4 tygodni od ich położenia, tynki gipsowe 2-3 tygodnie – jest to czas niezbędny, aby tynk dobrze związał i zaszły w nim do końca wszystkie reakcje chemiczne.

Przygotowanie ścian do malowania - gruntowanie ścian

Aby zwiększyć przyczepność oraz zapewnić prawidłowe wysychanie nakładanych później wyrobów, należy zastosować odpowiedni grunt, np. polimerowy. Gruntowanie ścian też wzmacnia podłoża mocno chłonne, słabe i luźne. W przypadku podłoży wymagających głębokiego zespolenia należy zastosować grunt polimerowy głęboko penetrujący. Gruntowanie ścian zapobiega zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża. Zapewnia w ten sposób prawidłowe warunki wysychania wyrobów nawierzchniowych, a także daje powłoki przepuszczalne dla pary i gazów.

Przygotowanie ścian do malowania - test sprawdzania przyczepności starych powłok

Dokładne sprawdzenie podłoża przed malowaniem ścian jest czynnością bardzo ważną w kontekście właściwej przyczepności nakładanych później gładzi szpachlowych. Aby sprawdzić przyczepność starych powłok do podłoża, zaleca się przeprowadzić miejscowy test sprawdzający. W tym celu na wybranym fragmencie powierzchni wykonuje się delikatne nacięcia powłoki w postaci krzyżujących się pionowych i poziomych linii. Odstępy pomiędzy liniami powinny wynosić 4-5 mm. Następnie do naciętego miejsca należy przykleić taśmę malarską i po chwili energicznie ją oderwać. Jeżeli testowana powłoka w większości odspoi się od podłoża, oznacza to, że przed malowaniem ścian należy ją usunąć, a podłoże oczyścić.

przygotowanie sciany do malowania test na przyczepnosc
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Przygotowując ściany do malowania należy wykonać test sprawdzający przyczepność istniejącej powłoki - najpierw wykonuje się krzyżujące się nacięcia...
przyczepność ścian
Autor: FFiL Śnieżka S.A. ..., a następnie przykleja się w to miejsce taśmę malarską, po czym energicznym ruchem ją odrywa

Przygotowanie ścian do malowania - usuwanie starych powłok

W przypadku przygotowania do malowania ściany ze starymi powłokami malarskimi podłoże musi być odpowiednio przygotowane. Gładź można aplikować wyłącznie na jednorodną, suchą i czystą ścianę. Przed przystąpieniem do gruntowania ścian należy, za pomocą metalowej szpachelki, usunąć stare, luźno związane z podłożem powłoki malarskie.

W celu ujednolicenia chłonności podłoża, wzmocnienia go i zwiększenia przyczepności mas szpachlowych lub, gdy odnawiane podłoże jest zbyt skredowane (pozostawia ślady na dłoni po jego potarciu), konieczne jest, w ramach przygotowania ściany do malowania, zagruntowanie ściany odpowiednim gruntem. Przed nakładaniem gładzi podłoża nie wolno zwilżać wodą, tylko należy je odkurzyć.

Przygotowanie ścian do malowania - właściwe gruntowanie, wygładzanie, szpachlowanie ścian
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Właściwe przygotowanie ścian do malowania to konieczność usunięcia metalową szpachlą starych, niezwiązanych z podłożem powłók malarskich
Przygotowanie ścian do malowania - właściwe gruntowanie, wygładzanie, szpachlowanie ścian
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Przygotowując ścianę do malowania należy sprawdzić, pocierając dłonią, czy odnawiana ściana nie jest za mocno skredowana. Jeśli na dłoni widoczny jest biały pył, świadczy to o skredowaniu ściany. W tym przypadku konieczne jest zagruntowanie całej ściany

Przygotowanie ścian do malowania - szpachlowanie ścian

Do usuwania rys i pęknięć o szerokości do 5 mm zaleca się stosowanie elastycznej masy szpachlowej, która – dzięki zawartości włókna szklanego – skutecznie zapobiega powstawaniu nowych pęknięć. Przed przystąpieniem do naprawy rys i pęknięć należy je pogłębić przy pomocy narzędzia z ostrą krawędzią, np. szpachelki, a następnie dokładnie oczyścić. Kolejną czynnością jest nałożenie specjalnej elastycznej warstwy naprawczej. Masa po całkowitym wyschnięciu pozostawia transparentną powłokę z widocznymi włóknami, którą można pokryć gładzią szpachlową.

Przygotowanie sciany do malowania naprawa rys na ścianie
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Szpachlowanie drobnych peknięć ściany elastyczną masą szpachlową z włóknem szklanym zapobiegnie powstaniu nowych
Szpachlowanie ściany
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Elastyczna masa szpachlowa pozostawia powłokę z widocznymi włóknami

W przypadku większych ubytków ściany należy użyć np. gipsowej gładzi szpachlowej. Jednorazowa warstwa może mieć nawet do 3 cm grubości – przy pojedynczych ubytkach.Miejsca szczególnie narażone na obtłuczenia, np. narożniki ścian w przedpokojach, na klatkach schodowych, czy okolice drzwi, zaleca się zabezpieczyć dodatkowo profilami aluminiowymi. Montaż narożników należy rozpocząć od naniesienia punktowo gładzi szpachlowej, następnie docisnąć do narożnika przycięty na odpowiedni wymiar profil aluminiowy i ustawić właściwy pion/poziom.

szpachlowanie scian
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Większe uszkodzenia ścian, ubytki szpachlujemy specjalistycznym produktem
Przygotowanie ścian do malowania - właściwe gruntowanie, wygładzanie, szpachlowanie ścian
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Narożniki ścian dobrze jest zabezpieczyć profilami aluminiowymi, które przykleja się na gładź szpachlową

Szpachlowanie ścian ważne szczegóły

Produktem służącym do reperowania ścian i usuwania ubytków jest specjalna gładź szpachlowa. Można naprawić nią ubytki głębokości 3 cm. Taka naprawcza gładź szpachlowa wysycha w krótkim czasie i łatwo się szlifuje. Oferowana jest w postaci sypkiej mieszanki, którą trzeba przygotować. Przewidzianą do zużycia ilość wsypuje do pojemnika z wodą, w ilości około 1 kg na 0,4 l wody, ciągle mieszając.

Następnie zawartość pojemnika trzeba starannie wymieszać, najlepiej przy pomocy wiertarki z mieszadłem wolnoobrotowym, aż do uzyskania jednorodnej, łatwej do nakładania masy. Należy zwrócić uwagę, aby przygotowana masa została dokładnie wymieszana i nie zawierała żadnych grudek. Gotową gładź po upływie około 5 minut miesza się ponownie, a następnie nakłada za pomocą szpachelki bądź pacy ze stali nierdzewnej lub z tworzywa sztucznego. Gładź jest gotowa do użycia przez 1 godzinę od wymieszania.

Ważne jest, aby przed kolejnym zarobieniem nowej partii dokładnie wymyć pojemnik/wiaderko. Do szpachlowania  ściany przeważnie zaleca się stosowanie dwóch metalowych szpachelek wykonanych ze stali nierdzewnej. Pierwsza, o małej szerokości, służy do nabierania gładzi szpachlowej i przenoszenia jej na szeroką szpachelkę. Natomiast druga, szeroka, do rozprowadzania gładzi po wyrównywanej powierzchni.

Ważne jest, aby szpachelka rozprowadzająca stale utrzymywana była w czystości. Wszelkie pozostałości gładzi szpachlowej należy z niej usuwać, używając mniejszej szpachelki. Szpachlowanie zawsze zaczynamy od miejsc trudno dostępnych, sufitu, a następnie szpachlujemy płaskie powierzchnie ścian. Gładź należy nakładać pojedynczymi warstwami grubości około 3 mm. Dzięki temu warstwy szybko wysychają i łatwiej jest uzyskać pożądaną gładkość ściany.

szpachlowanie sciany
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Szpachlowanie ściany jest dość prostą czynnością, ale wymaga wprawy

Przygotowanie ścian do malowania - gładzenie ścian

Produktem szczególnie zalecanym do wykonywania ostatecznego gładzenia ścian jest specjalna gładź szpachlowa wykończeniowa. Jest to produkt gotowy do użycia, który w czasie stosowania zachowuje stałą konsystencję, dzięki czemu może być używany przez dłuższy czas.

Właściwości gładzi szpachlowej pozwalają na jej zastosowanie już przy grubości od 1 mm, co jest szczególnie przydatne przy wykonywaniu dodatkowych korekt na odnawianym podłożu. Niezużyta, szczelnie zamknięta zachowuje przydatność do dalszego stosowania.

Gładź naprawcza nadaje się też do nakładania maszynowego. Wystarczy jedynie, w zależności od używanego urządzenia, rozcieńczyć masę dodatkiem do 5% czystej wody. Nakłada się ją warstwami, nieprzekraczającymi grubości 3 mm. Ewentualną kolejną warstwę nakłada się dopiero po stwardnieniu poprzedniej.

Przygotowanie ścian do malowania - szlifowanie ściany

Po wyschnięciu szpachlę należy przeszlifować za pomocą packi z papierem lub siatką ścierną (granulacja 100-150). W kątach i miejscach trudno dostępnych szczególnie polecana jest gąbka ścierna.

Kontrola wykonanego szpachlowania ściany

W celu dokonania kontroli wykonanych prac przygotowania ścian do malowania należy skierować źródło światła (latarka, lampka) równolegle do ściany. Umożliwi to dostrzeżenie ewentualnych nierówności i źle wyszlifowanych miejsc. Przeszlifowane podłoże obowiązkowo trzeba dokładnie odpylić przed malowaniem farbą podkładową.

Przygotowanie szpachlowanego podłoża do malowania

Aby ujednolicić podłoże i wyrównać jego chłonność, zaleca się zastosowanie przed malowaniem emulsję podkładową do wnętrz. Produkt ten zwiększa wydajność farb, poprawia krycie, zapewnia ścianom oddychanie.

Przygotowanie ścian do malowania - właściwe gruntowanie, wygładzanie, szpachlowanie ścian
Autor: FFiL Śnieżka S.A. Przed ostatecznym malowaniem ściany zaleca się zastosować specjalną emulsję podkładową
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej