Jak działa poziomnica laserowa?

2019-09-12 13:53
Poziomnica laserowa
Autor: Getty Images Do stosowania poziomnicy na zewnątrz wymagane jest urządzenie z dodatkowymi czujnikami, takie jak laser krzyżowy.

Jak działa poziomnica laserowa i gdzie może być stosowana? Zamontowana na statywie wskazuje poziom lub pion w obszarze 50 m. Poziomnica laserowa doskonale spisuje się, także we wnętrzach, może być używana zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Jest to również alternatywa dla poziomnic wodnych.

Tradycyjne poziomnice wciąż cieszą się dużą popularnością. Coraz częściej jednak sięgamy po ich nowoczesne odmiany w postaci poziomnic laserowych oraz laserów krzyżowych.

Poziomnica laserowa zastosowanie

W poziomnicy laserowej rolę libelki przejęła wiązka laserowa. Poziomnica laserowa jest polecana do użytku we wnętrzach pomieszczeń, gdzie nie ma problemu z przeszkodami, takimi jak promienie słoneczne. Nadmiar światła sprawia, że wiązka laserowa staje się niewidoczna i niemożliwy jest prawidłowy pomiar. Dlatego do stosowania na zewnątrz wymagane jest urządzenie z dodatkowymi czujnikami, takie jak laser krzyżowy. Natomiast w pomieszczeniach w zupełności wystarcza poziomnica laserowa, a jeśli jest to wnętrze do którego wpada duża ilość światła, to wystarczy przysłonić okna.

WARTO PAMIĘTAĆ

Z poziomnicy laserowej z dłuższą wiązką laserową może korzystać kilka osób jednocześnie – sprawdzi się to szczególnie na placu budowy.

Jak działa poziomnica laserowa?

Poziomnica laserowa, w przeciwieństwie do tradycyjnej emituje widzianą gołym okiem wiązkę laserową, dzięki której możemy wyznaczyć odpowiedni poziom. Przed ustaleniem prawidłowej linii w poziomie lub w pionie warto jest przymocować urządzenie do powierzchni za pomocą specjalnych uchwytów lub ustawić je na statywie.

Zasada działania poziomnicy laserowej jest bardzo prosta. Urządzenie emituje na konkretną powierzchnię, dwie linie w pionie i w poziomie, które łączą się pod kątem prostym lub wyświetla punkt. Linie można ustawiać na dowolnej wysokości. Oczywiście lepiej jest gdy laser jest zamontowany na statywie.

Po wyznaczeniu poziomów, pionów czy punktów we wnętrzu można przykleić do otrzymanych linii taśmę malarską. Wyznaczone linie i obszary ułatwią remonty i zmiany aranżacyjne we wnętrzach. Ustawiając poziomice należy pamiętać, aby była precyzyjnie wypoziomowana. Tego typu ustawienie ułatwi wyświetlacz diodowy.

Poziomnica jest zasilana bateriami. Na dwóch 1,5 V paluszkach, można pracować około 30 h.

poziomnica laserowa
Autor: Makrogeo Poziomnica laserowa Condtrol
CZY WIESZ,

Poziomnica laserowa jest pomocna przy zawieszaniu szafek, półek, obrazów czy innych dekoracji ściennych, które wymagają precyzji podczas montażu wkrętów czy wsporników. Z pomocy lasera możemy również skorzystać w przypadku układania tapet, płytek czy malowania na ścianach wzorów.

Poziomnica
Autor: Getty Images Tradycyjne poziomnice wciąż cieszą się dużą popularnością. Coraz częściej jednak sięgamy po ich nowoczesne odmiany w postaci poziomnic laserowych oraz laserów krzyżowych.

Poziomnica z laserem krzyżowym

Poziomnica z laserem krzyżowym różni się od zwykłej poziomnicy laserowej tym, że zamiast jednej wiązki mamy dwie, prostopadłe do siebie.

Odmianami takiej poziomnicy jest poziomnica, która wyświetla kilka wiązek laserowych jednocześnie, najczęściej 8, lub poziomnica z laserem krzyżowym wielopłaszczyznowym lub poziomnica z laserem rotacyjnym.

Poziomnica z laserem krzyżowym umożliwia jednoczesne mierzenie w pionie i poziomie, co czyni ją bardziej uniwersalną, ale też droższą.

laser krzyżowy
Autor: Makrogeo Profesjonalny laser krzyżowy (samopoziomujący) marki Leica.

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej