Nagrzewnice - gazowe, elektryczne czy olejowe? Jak dobrać nagrzewnice do potrzeb?

2021-03-22 6:46
Nagrzewnice gazowe
Autor: Getty Images Nagrzewnice można zamontować na ścianie lub do sufitu. Do tymczasowego ogrzania pomieszczeń można wykorzystać nagrzewnice przenośne.

Nagrzewnice, jak sama nazwa wskazuje, służą przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń, również tych o dużej kubaturze. Stojąc przed wyborem nagrzewnicy należy wziąć pod uwagę preferowany rodzaj paliwa i wymaganą wydajność nagrzewnicy. A zatem kiedy nagrzewnice gazowe, elektryczne, a kiedy olejowe?

Czym należy się kierować przy wyborze nagrzewnicy? Oto 6 najważniejszych zasad, o których trzeba pamiętać:

Jak działają nagrzewnice?

Nagrzewnice zbudowane są z wentylatorów, komory grzewczej, wymiennika ciepła z nawiewnikiem i układu regulacji. W nagrzewnicy następuje przepływ zimnego powietrza przez wymiennik ciepła. Powietrze jest zasysane do nagrzewnicy przez kanał, który jest wyprowadzony na zewnątrz pomieszczenia, lub przewodem wyposażonym w filtr. Następnie zostaje ono ogrzane w wymienniku lub bezpośrednio w komorze grzewczej. Ogrzane powietrze nawiewane jest wentylatorem do pomieszczenia.

Przepływ ogrzewanego powietrza odbywa się kanałami doprowadzonymi do różnych pomieszczeń albo bezpośrednio do jednego, w którym zamontowane jest urządzenie. Nagrzewnice można instalować na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczenia. Podłączone mogą być na stałe lub czasowo, jako stacjonarne (stojące, leżące, wiszące, naścienne, sufitowe) albo przenośne (przewoźne).

Nagrzewnice - gdzie się sprawdzą najlepiej?

W nowo budowanych i remontowanych budynkach wykonawcy mają często kłopoty z suszeniem pomieszczeń, na przykład w trakcie ich malowania, tynkowania czy wykonywania posadzek. Z kolei na placach budów, podczas mroźnych dni, leżą zamarznięte materiały budowlane, których robotnicy potrzebują do pracy. W takich sytuacjach bardzo przydatne są nagrzewnice powietrza, spełniające poza tym jeszcze inną funkcję. Są one alternatywą dla systemów centralnego ogrzewania - tańsze od nich, prostsze w obsłudze i bardziej energooszczędne, szybciej nagrzewają powietrze w pomieszczeniu.

Ponadto nagrzewnice można stosować w obiektach przemysłowych (halach, magazynach), biurach czy budynkach mieszkalnych. Nagrzewnice mogą pracować jako elementy systemów grzewczych lub urządzenia autonomiczne.

Nagrzewnice sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej kubaturze, które są wysokie lub mają nietypowy kształt. Ogrzeją szklarnie, pawilony handlowe, duże namioty, obiekty rolnicze czy kościoły.

Rodzaje nagrzewnic

Ze względu na rodzaj czynnika grzewczego nagrzewnice dzielimy na:

  • gazowe,
  • olejowe,
  • wodne,
  • wodno-parowe,
  • elektryczne
  • na paliwo stałe.

Wodne i wodno-parowe wymagają zewnętrznego źródła ciepła, współpracują więc z kotłami. Składają się z wentylatora napędzanego silnikiem i wymiennika ciepła, który może być zasilany gorącą wodą lub parą wodną.

Nagrzewnice gazowe i nagrzewnice olejowe pracują niezależnie od zewnętrznych źródeł ciepła. Jednak muszą mieć własne źródło paliwa. Rodzaj zastosowanego palnika decyduje o doborze paliwa (gaz ziemny, propan-butan, olej opałowy). Zapłon paliwa następuje w komorze spalania. Umieszczony pod spodem wentylator zasysa powietrze z otoczenia, tłoczy je poprzez wymiennik i podgrzane przesyła do pomieszczenia.

Nagrzewnice olejowe mogą mieć odprowadzanie spalin lub nie. Nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin zalecane są do pomieszczeń, w których przebywają ludzie. Nagrzewnice bez odprowadzania spalin stosowane np. przy robotach budowlanych na budowach.

Nagrzewnice elektryczne nie zużywają tlenu, mogą być więc stosowane w niewentylowanych pomieszczeniach. Stosuje się je do ogrzewania mieszkań, biur, warsztatów, mają osobny układ sterowania. Latem mogą służyć jako wentylatory powietrza.

Jak dobrać moc nagrzewnicy?

Zakłada się, że urządzenie mocy 1 kW ogrzeje 30 m3. Do ogrzania dużych pomieszczeń trzeba użyć nagrzewnicy odpowiedniej mocy i wielkości wentylatora, który zapewni właściwe ciśnienie tłoczonego powietrza.

Moc nagrzewnicy zależy również od rodzaju izolacji termicznej pomieszczenia, liczby otworów okiennych i drzwiowych.

Przy liczeniu mocy nagrzewnicy należy uwzględnić wymiary pomieszczenia i temperaturę powietrza na zewnątrz.

Nagrzewnice gazowe, elektryczne, olejowe - zalety i słabe punkty

Nagrzewnice gazowe nie wymagają podłączenia do prądu stałego. Mają regulację mocy. Są proste w obsłudze. Największą zaletą jednak jest ich cena. Mają też słaby punkt - nie wolno ich stosować w pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji. Gaz w procesie spalania wypiera z pomieszczenia tlen, co w przypadku nieodpowiedniej wentylacji grozi zaczadzeniem.

Nagrzewnice elektryczne lepiej się sprawdzą w niedużych pomieszczeniach, takich jak np. kiosk czy mały pawilon. Mają niską wydajność przy dużym poborze mocy, co przy dużej kubaturze przełoży się na wysokość rachunku z prąd. Przy małych pomieszczeniach jednak mają sporo zalet - są bezpieczne (brak otwartego ognia), bardzo szybko nagrzeją pomieszczenie, nie emitują spalin, nie zużywają tlenu, są także proste w obsłudze.

Nagrzewnice olejowe mają największą wydajność. Olej opałowy, który używa się do zasilania tego rodzaju nagrzewnic jest stosunkowo tani. Należy tylko pamiętać, że do ogrzewania pomieszczeń, w których przybywają ludzie trzeba wybrać nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin. Czy nagrzewnice olejowe mają wady? Niestety wadą jest ich cena. Nagrzewnice olejowe są najdroższe ze wszystkich rodzajów nagrzewnic. Może też przeszkadzać zapach spalin.

Dodatkowe wyposażenie nagrzewnic

W zależności od potrzeb klienta, są to: wentylator, przyłącza do kanałów rozprowadzających ciepło i ssących powietrze zewnętrzne. Temperaturę w pomieszczeniach reguluje się za pomocą termostatów lub paneli sterujących. Dzięki nim można zaprogramować pracę nagrzewnicy w cyklu dziennym i tygodniowym. Daje to odczuwalne oszczędności w skali roku.

Nagrzewnice wyposażone są również w zabezpieczenia termiczne, które w razie przekroczenia dopuszczalnej temperatury powietrza wylotowego rozłączają zasilanie elektryczne palnika.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej