Pompy ciepła powietrze/woda. Jakie plusy i minusy ma pompa ciepła powietrze/woda?

2018-04-17 11:03 SH
Pompa ciepła powietrze/woda
Autor: thinkstockphotos.com Rodzaj dolnego źródła ciepła wpływa na wydajność pompy ciepła. Za najtańsze i najprostsze rozwiązanie uznawany jest układ, w którym urządzenie czerpie ciepło z powietrza.

Pompy ciepła powietrze/woda to urządzenia grzewcze, które pobierają ciepło z powietrza i przekazują do instalacji ciepłej wody użytkowej lub centralnego ogrzewania. Powietrze jako dolne źródło energii to najtańsze, a zarazem najprostsze rozwiązanie. W efekcie pompy ciepła powietrze/woda cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwy montaż, który nie wymaga instalowania kolektorów, jak w przypadku modeli gruntowych. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co zyskuje ich użytkownik.

Artykuł jest częścią akcji specjalnej TERMOMODERNIZACJA, w której przekonujemy, jak ważne jest kompleksowe do niej podejście.

Co znajdziesz w naszym poradniku:

Główne plusy i minusy zastosowania pompy ciepła powietrze/woda

Pompy ciepła powietrze/woda potocznie nazywane są powietrznymi. Ich montaż nie wymaga prac ziemnych. Do instalacji urządzeń potrzeba wyłącznie przyłączy hydraulicznych i elektrycznych. Dzięki temu koszty inwestycji są niższe niż dla pozostałych układów z pompą ciepła. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal pozostają dość wysokie i zwracają się dopiero po kilku latach.

Ważne. Pompa ciepła powietrze/woda montowana na zęwnatrz nie wymaga instalacji dolnego źródła. W przypadku modelu montowanego wewnątrz pomieszczeń niezbędna jest instalacja przewodów doprowadzających powietrze do urządzenia i odprowadzających powietrze na zewnątrz.


Urządzenia korzystają głównie z odnawialnych źródeł energii. Tylko niewielką część zużywanej przez nie energii stanowi prąd pobierany z sieci elektrycznej (około 25%), wykorzystywany do uruchomienia sprężarki. W efekcie pompy ciepła powietrze/woda pozwalają obniżyć koszty eksploatacyjne i ograniczają emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Prawidłowo dobrana pompa ciepła powietrze/woda jest urządzeniem bezobsługowym. W odróżnieniu od kotłów np. na paliwo stałe, nie wymaga ładowania opału czy rozpalania. Wystarczy zapewnić dopływ energii elektrycznej.

Największym problemem układów współpracujących z pompami powietrznymi są sezonowe i pogodowe zmiany temperatur powietrza. Mogą negatywnie wpływać na efektywność pracy pompy ciepła powietrze/woda.

Przeczytaj również: Budowa i zasada działania pompy ciepła

Efektywność pracy pompy ciepła powietrze/woda

Rodzaj dolnego źródła ciepła wpływa na wydajność ogrzewania pompą ciepła. Urządzenie pracuje najefektywniej, gdy różnica temperatur między dolnym i górnym źródłem jest jak najmniejsza.

Należy podkreślić, że efektywność powietrznej pompy ciepła spada w zimie, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest zbyt niska. W tym okresie układ należy wspomagać przez dodatkowe urządzenie grzewcze. W przeciwnym razie nie zapewni on komfortu cieplnego mieszkańcom domu.

Ważne. Pompy ciepła powietrze/woda wykorzystuje się w zakresie temperatur od +40°C do -25°C.  Im chłodniejsze powietrze, tym ekonomia ich pracy jest gorsza.
Pompa ciepła
Autor: Andrzej T. Papliński Ci, którzy się zdecydowali na zakup pompy ciepła, chwalą przede wszystkim niski koszt jej eksploatacji i dużą wygodę.

Współczynnik COP dla pompy ciepła powietrze/woda

Chwilową efektywność urządzenia opisuje współczynnik COP. Informuje on o ilości energii cieplnej wytworzonej z jednej jednostki energii dostarczonej do pompy ciepła. Jego wartość zmienia się w zależności od warunków pracy, takich jak temperatura dolnego źródła i temperatura zasilania instalacji grzewczej.

Przykład. Jeśli współczynnik COP wynosi 4, to pompa ciepła powietrze/woda produkuje z 1 kWh energii elektrycznej aż 4  kWh energii cieplnej. Efektywność działania sięga 400%.

Dla pomp ciepła powietrze/woda współczynnik COP podaje się dla parametrów +2°C dolne źródło i 35°C górne źródło (A2/W35 według PN-EN 14511). Producenci udoskonalają urządzenia, dzięki temu na przestrzeni lat wartości wskaźnika dla tego rodzaju pomp ciepła rosną.

 

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda

Pompy ciepła powietrze/woda przekazują ciepło wodzie w instalacji centralnego ogrzewania lub wykorzystują je do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Stosowane są jako alternatywa dla ogrzewania gazowego, olejowego lub elektrycznego. To dobre rozwiązanie, gdy działka nie jest uzbrojona w przewody gazowe.

 

Pompy ciepła powietrze/woda – warto zapamiętać:

  • prosty montaż, bez prac ziemnych,
  • niższe koszty inwestycyjne w porównaniu z pozostałymi rodzajami urządzenia,
  • wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody użytkowe i ogrzewania domu,
  • efektywność urządzeń spada w okresie zimowym,
  • najlepiej stosować w układzie z dodatkowym urządzeniem grzewczym.
Zobacz pompy ciepła powietrze/woda i wybierz odpowiednią dla siebie
Pompa ciepła powietrze/woda IMMERGAS IMMERWATER 300 INOX V.3

Autor: IMMERGAS

Pompa ciepła powietrze/woda IMMERGAS IMMERWATER 300 INOX V.3 z zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300 l. Przystosowana do montażu w pozycji stojącej. Zbiornik wyposażono w dodatkową wężownicę, która umożliwia współpracę pompy ciepła z dodatkowym źródłem ciepła, na przykład z instalacją solarną.

Pompa ciepła powietrze/woda ROBERT BOSCH BUDERUS Logatherm WPL 6 AR TS

Autor: ROBERT BOSCH BUDERUS

Pompa ciepła powietrze/woda Logatherm WPL 6 AR TS ROBERT BOSCH BUDERUS o mocy 6 kW i klasie efektywności energetycznej A. Dostępna jest z wbudowaną grzałką oraz ze stojącym modułem wewnętrznym ze stali nierdzewnej wyposażonym w zasobnik c.w.u. o poj. 184 l i dodatkową wężownicę.

Pompa ciepła powietrze-woda MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES A2W

Autor: MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES

Pompa ciepła powietrze/woda A2W, 3.5 HP wyposażona w sprężarkę inwerterową, która optymalizuje roczny koszt eksploatacji. Dzięki zintegrowaniu zbiornika akumulacyjnego na ciepłą wodę użytkową i wodnego wymiennika ciepła, jednostka wewnętrzna ma kompaktowe wymiary (podstawa 600x650 mm). Taka konstrukcja znacznie ułatwia podłączanie do instalacji elektrycznej i hydraulicznej.

REDAKCJA POLECA
termomodernizacja

Autor: Gettyimages

Artykuł jest częścią akcji specjalnej TERMOMODERNIZACJA, w której przekonujemy, jak ważne jest kompleksowe do niej podejście i jakie są obecnie możliwości finansowania takich przedsięwzięć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej