Podnośnik koszowy na budowie i nie tylko

2019-11-27 15:36 redakcja Muratorplus.pl
Podnośnik koszowy
Autor: Getty Images Podnośnik koszowy to bezpieczne rozwiązanie dla czynności wykonywanych na wysokości

Podnośnik koszowy to inna nazwa tzw. urządzenia dźwignicowego. Wyróżnia go platforma lub kosz zamocowane na końcu ramienia hydraulicznego, dzięki czemu można wygodnie i bezpiecznie wykonywać różne prace na wysokości. Podnośniki koszowe mogą być samodzielnymi maszynami lub są umieszczane na platformach jezdnych lub samochodach.   

W artykule:

Do jakich prac przydają się podnośniki koszowe 

Podnośnik koszowy to alternatywa dla rusztowania lub drabiny, ale tylko do określonej wysokości. Najwyższymi podnośnikami koszowymi dysponują zapewne strażacy dla ułatwienia akcji ratowniczych, ale na dużych wysokościach póki co i oni muszą się zadowolić teleskopową drabiną.

Podnośnik koszowy na budowie to urządzenie wykorzystywane do malowania budynków, montażu i czyszczenia elewacji, prac elektrycznych, prac dekarskich i blacharskich, montażu oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, do montażu ocieplenia i instalacji wentylacyjnych, montażu konstrukcji stalowych. Jeszcze inne zastosowania to również pielęgnacja i przycinka drzew, montaż i konserwacja reklam wielkoformatowych, korzystają z nich sadownicy, filmowcy oraz fotografowie. Ta wielość czynności, w których przydają się podnośniki koszowe, sprawia, że na rynku jest wiele ich rodzajów. Wyróżnia je nie tylko sposób transportu, ale również kształt kosza i zakres ich poruszania w przestrzeni poziomej (niektóre kosze czy platformy są nieruchome, a są i takie, które mogą obracać się o 360°).

Podnośnik koszowy
Autor: Getty Images Podnośnik koszowy zapewnia komfort nawet przy trudnych czynnościach wykonywanych na wysokości

Podnośniki koszowe – rodzaje

Wybór podnośnika koszowego powinien być dostosowany do konkretnych czynności i warunków, w których będzie użytkowany. Dostępne są następujące warianty tych maszyn:

  • podnośniki koszowe nożycowe [polecane do trudnych warunków i nierównych terenów]
  • podnośniki koszowe teleskopowe bądź przegubowe [raczej do niewielkich pomieszczeń]
  • specjalistyczne podnośniki koszowe [w tym podnośniki strażaków czy filmowców]

Ze względu na sposób poruszania się dzielimy podnośniki koszowe na samojezdne lub umieszczone na przystosowanych do tego samochodach.

Na budowach, w różnych czynnościach budowlanych, potrzebnych jest wiele maszyn i urządzeń. Przeczytaj też, co potrafią i do czego się przydają: 

Oprócz kształtu, wielkości i nośności kosza, rodzaju podnośnika (teleskopowe czy nożycowe), trzeba też przeanalizować wysokość oraz zasięg sprzętu. Znawcy zalecają również sprawdzić (najlepiej na forach internetowych) przed zakupem czy najmem opinię o marce producenta, czy dobrze sprawdza się w planowanych czynnościach.

Podnośnik koszowy nożycowy
Autor: rothlehner.pl Podnośnik koszowy nożycowy w akcji

Podnośnik koszowy a zasady bezpieczeństwa

Podnośnik koszowy jest zaliczany do ruchomych podestów, na których pracują ludzie na wysokości. To oznacza, że podczas użytkowania takich podnośników trzeba zachować szczególne zasady BHP – używać wyłącznie z przeznaczeniem i możliwościami urządzenia, począwszy od zabezpieczenia odpowiedniego nadzoru, obsługi i konserwacji.   

Podnośnik koszowy pracuje na wysokości, a zatem trzeba przede wszystkim sprawdzić jakość podłoża, na którym stanie, by gwarantowało ono bezpieczne posadowienie maszyny lub jej podparcie – podłoże musi być poziome i zwarte.
W najbliższym otoczeniu nie powinny znajdować się napowietrzne linie wysokiego napięcia, a jeżeli już są, to trzeba zachować od nich bezpieczną odległość. Ta odległość została ustalona w odniesieniu do napięcia znamionowego linii energetycznych. Do 1 kV odległość minimalna wynosi 3 m, od 1-30 kV – 5 m, od 30-110 kV – 10 m, powyżej 110-220 kV – 20 m.  

Ze względu na szczególne niebezpieczeństwo związane z pracą ludzi na wysokości, od operatora podnośnika koszowego wymaga się profesjonalizmu i koncentracji. Powinien dobrze znać maszynę, jej parametry i sposób jej obsługi. Powinien kontrolować ciężar znajdujący się na podnośniku, bo przekroczenie maksymalnej nośności i udźwigu mogą być, dosłownie, katastrofalne w skutkach. Przed każdy użyciem podnośnik koszowy powinien być skontrolowany.

Podnośnik koszowy wymaga od operartora perfekcji ze względu na wymogi bezpieczeństwa
Autor: Getty Images Podnośnik koszowy wymaga od operartora perfekcji ze względu na wymogi bezpieczeństwa

Uprawnienia dla operatorów dźwignic, do których zaliczany jest podnośnik koszowy dzielą się na kategorie I, II, III oraz podkategorie oznaczane literami w zależności od grupy dźwignic, do których się odnoszą:
W – obsługa wciągników, wciągarek i podestów ruchomych
S – obsługa suwnic, układnic magazynowych i dźwignic linotorowych
Z – obsługa żurawi.

Podnośnik koszowy – kupno, leasing czy wynajem

Dzisiaj rzadko kiedy firmy budowlane czy wykonawcy specjalizujący się w wykończeniu wnętrz mają własny pełen park maszynowy. Taki luksus mają tylko ci najwięksi i często wynajmują swój sprzęt innym firmom, by zarabiać na nim, gdy akurat nie jest potrzebny.  Podnośnik koszowy to sprzęt raczej do zadań specjalnych i jeżeli dla firmy nie jest on urządzeniem podstawowym (np. dla straży, opiekunów drzew czy monterów elewacji) najbardziej opłacalną formą jest wynajem urządzenia na dni lub godziny.

Godzina pracy najprostszego podnośnika koszowego to ok. 65 zł. Przy dłuższym najmie ten koszt wynosi przykładowo (w zależności od wielkości i rodzaju podnośnika, podnośniki specjalistyczne z operatorem są najdroższe) od 60 do 1000 zł/dzień, jednak określa się dla takiej ceny minimalną liczbę dni najmu, np. od 1-5. Im dłuższy okres wynajmu, tym cena liczona za 1 dzień jest korzystniejsza. Miesięczny najem rożnych podnośników koszowych nożycowych to przykładowo koszty od 1000 do 20 000 zł. Na rynku jest spora oferta podnośników koszowych do sprzedaży (w większości używanych), leasingu lub wynajmu. Nowe maszyny pozostają w gestii wyspecjalizowanych pośredników. Ceny wynajmu i leasingu maszyn budowlanych niechętnie są podawane w formie cenników, w zasadzie cena jest zawsze do indywidualnej negocjacji. Praktyka jest taka, że nie należy decydować się na pierwszą napotkaną ofertę, dobrze jest sprawdzić ceny  warunki u różnych sprzedawców czy firm wynajmujących.

Producenci podnośników koszowych

Podnośniki koszowe, ze względu na różne sposoby poruszania się, również z opcją montażu na samochodach ciężarowych, bardziej są znane z marek właśnie części hydrauliczno-udźwigowych. Na rynku najczęściej pojawiają się takie marki jak: Bravi Leonardo, JLG, Genie, Holland Lift, MEC, Rothlehner czy Skyjack.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej