Spycharka. Ważne parametry i funkcje spychaczy. Tanieją najpopularniesze marki

2019-11-27 16:08
Spycharka
Autor: Getty Images Spycharka gąsienicowa - równa teren, porządkuje

Spycharka, potocznie spychacz, to jedna z najpopularniejszych i najważniejszych maszyn wykorzystywanych do robót ziemnych i budowlanych. Służy do odspajania gruntu od podłoża lemieszem. Kupując spycharkę, musimy zwrócić uwagę na wiele bardzo ważnych parametrów m.in. siłę naporu, długość i wysokość lemiesza, rodzaj jego położenia i kąt skrawania. Oprócz tego bardzo istotna jest wydajność spychacza oraz efektywny czas pracy. Warto też sprawdzić ofertę wyposażenia dodatkowego oraz dostępność części zamiennych.

W artykule:

Ceny maszyn budowlanych na koniec roku 2019

Jedna z platform oferująca używane pojazdy i maszyny budowlane podsumowała trendy cenowe na koniec roku 2019. Z analizy w ostatnim półroczu wartości maszyn i sprzętu na rynku europejskim, specjaliści firmy Tradus zauważyli, że w przypadku maszyn wykorzystywanych w budownictwie ceny spadły średnio o 0,6%, wykazując jednakże w niektórych rodzajach maszyn duże spadki lub podwyżki. Zakres różnicy cen w zależności od modelu wynosił od plus 8 do minus 12%. Koparki hydrauliczne takich marek jak Hitachi, Komatsu, Caterpillar i Doosan były tańsze, ale modele New Holland E czy Volvo EC zdrożały. W tej sytuacji, kto chciałby wykorzystać spadek cen, a nie jest przywiązany do konkretnej marki, może zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Z kolei ceny pojazdów transportowych spadły średnio o 1,5%. Bardziej stabilne okazały się ceny ciężarówek (spadek średnio o 0,4 procent) niż ciągników (-2,5%). Mimo że ceny samochodów ciężarowych również nieco spadały, niektóre modele, takie jak Volvo FH czy MAN TGL, były od 4-5% droższe.

Spycharka definicja

Spycharka wykorzystywana jest przede wszystkim do wykonywania różnych robót ziemnych. Jej praca polega na odspajaniu gruntu od podłoża lemieszem oraz przesuwania urobku bezpośrednio po podłożu na nieduże odległości, maks. kilkanaście metrów. Spychacz wykorzystywany jest przy wszelkiego rodzaju wykopach, wykonywaniu nasypów, hałd, a także przy niwelowaniu i profilowaniu podłoża oraz plantowaniu wyznaczonego terenu. Trzeba wiedzieć, że spycharka sprawdzi się nie tylko na placu budowy. Spychacz można wykorzystywać również do odśnieżania czy karczowania drzew.

Ciekawe!
Buldożer to też spycharka - spycharka gąsienicowa, bardzo ciężka, z wyjątkowo dużym lemieszem oraz silnikiem z dużą mocą i siłą przesuwną. Buldożery wykorzystywane są nie tylko do robót ziemnych, ale również burzenia murowanych budynków.

Budowa spycharki

Każda spycharka złożona jest z dwóch podstawowych części:

  • ciągnika
  • osprzętu w skład którego wchodzą układ zawieszenia ze sterowaniem i lemiesz
Spycharka
Autor: Getty Images Producenci spycharek oferują wiele modeli tego typu maszyn budowlanych. Spycharki mogą być różnej wielkości i różnego przeznaczenia, od skomplikowanych prac górniczych, po prace budowlane i wykończeniowe

Podział spycharek

Ze względu na zastosowany ciągnik spycharki dzielimy na:

  • spycharki gąsienicowe
  • spycharki kołowe (z ramą sztywną lub przegubową)

A ze względu na rodzaj lemiesza rozróżniamy:

  • spycharki czołowe (lemiesz ustawiony prostopadle do kierunku ruchu)
  • spycharki bocznie przechylne (lemiesz nastawialny w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku jazdy)
  • spycharki segmentowe (na końcach lemiesza montowane dodatkowe ściany boczne)
  • spycharki czołowe skośne (lemiesz nastawialny w płaszczyźnie poziomej)
  • spychrki specjalne (z koszem zasypowym, karczowniki, z dodatkowymi układami regulacji, ze ślimakiem wzdłużnym, układem wibracyjnym lub impulsowym)
  • spycharki skośne (lemiesz ustawiony bokiem do kierunku jazdy, umożliwia boczne przemieszczanie urobku)
  • spycharki uniwersalne (możliwość ustawienia lemiesza w pozycjach skośnej, czołowej i przechylonej)

Ważnym parametrem spychacza jest także sposób sterowania lemieszem. Może to być sterowanie:

  • hydrauliczne
  • mechaniczne

Spycharki używane są nie tylko do prac naziemnych - spycharki naziemne, ale również pracują pod ziemią - spycharki kopalniane - wykorzystywane do robót w niskich pokładach.

Spycharki różnią się mocą silnika. Producenci spychaczy oferują maszyny w 3 klasach:

  • do 110 kW - III klasa
  • do 220 kW - II klasa
  • powyżej 220 kW - I klasa

Do każdej klasy spycharki wymagane są inne uprawnienia operatora spycharki.

 Przeczytaj też:

Spycharka
Autor: Getty Images Koparkę należy dobrać do specyfiki wykonywanych prac

Wydajność spycharki

Od czego zależy i jak ocenić wydajność spycharki? Efektywny czas pracy spycharki określany jest jako współczynnik efektywnego wykorzystania czasu pracy. To stosunek przepracowanych przeciętnie minut w ciągu godziny do czasu rzeczywistego. Wydajność spychacza zależy od zastosowanej technologii pracy, mocy ciągnika, wymiarów lemiesza, rodzaju gruntu, na którym spycharka pracuje oraz pochylenia terenu i siły naporu spycharki.

Dodatkowy osprzęt

Istotne znaczenie przy zakupie spycharki ma osprzęt dodatkowy dołączony do maszyny. Może to być osprzęt ładowarkowy lub zrywakowy, w związku z czym musimy się zastanowić czy potrzebujemy spycharko-ładowarkę czy też spycharko-zrywarkę. Warto dodać, że dodatkowy osprzęt spycharek może być wykorzystywany również w innych maszynach budowlanych, tj. walce czy koparki łyżkowe.

Operator spycharki. Jak zostać operatorem spycharki?

Operator spycharki powinien mieć ukończone 18 lat, wykształcenie zasadnicze zawodowe lub podstawowe oraz ukończony kurs na operatora maszyn budowlanych. Kurs na operatora kończy się egzaminem pozwalającym uzyskać uprawnienia operatorskie na jedną z trzech klas (o mocy silnika do 110 kW, o mocy silnika do 220 kW, wszystkie typy spycharek). Poza tym operator spycharki musi mieć prawo jazdy uprawniające do kierowania pojazdem wolnobieżnym. Operator spycharki jest poszukiwanym i dobrze płatnym zawodem.

Zakup, leasing lub wynajem spycharki

Ceny spycharek wahają się od ponad 100 tys. zł, do nawet 900 tys. zł. To niemały wydatek, dlatego bardzo ważne są oferowane przez producentów opcje finansowania zakupu. Najczęściej są to kredyty czy leasing maszyn. Duży wachlarz możliwości pozwala dobrać odpowiedni sposób finansowania do zdolności finansowej każdego klienta. Ponadto spycharkę można wynająć. Na rynku jest wiele firm oferujących wynajem spycharki.

Producenci spycharek

Popularnym producentem spycharek jest firma Caterpillar, której oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest firma Bergerat Monnoyeur. Ponadto znane są marki Dressta (dawniej Huta Stalowa Wola), Komatsu i Liebherr.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej