Klimatyzator przenośny. Jak wybrać klimatyzator mobilny?

2019-06-11 8:24
Klimatyzator przenośny
Autor: thinkstockphotos.com Klimatyzator przenośny to komapktowe urządzenie, które umożliwia ochłodzenie temperatury powietrza w pomieszczeniu

Klimatyzator przenośny to rozwiązanie dla osób, którym zależy na schłodzeniu niedużych pomieszczeń podczas letnich upałów. Urządzenie jest kompaktowe i nie wymaga skomplikowanego montażu. Klimatyzator przenośny sprawdzi się jako mobilna klimatyzacja do mieszkania. Oto kilka wskazówek ułatwiających wybór cichego, wydajnego urządzenia.

W artykule:

Mobilny i kompaktowy klimatyzator przenośny. Czy potrzebujemy zgody na jego montaż w bloku?

Klimatyzator przenośny nie ma jednostki zewnętrznej. Wszystkie elementy zamknięte są w jednej obudowie. Kompaktowe wymiary i możliwość przemieszczania to jego duże zalety. W odróżnieniu od klimatyzatora split nie jest instalowany na stałe. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wymiary oraz wykończenie urządzenia. Obudowa powinna pasować wizualnie do wystroju mieszkania. Im mniejszy klimatyzator przenośny, tym wygodniejszy w przemieszczaniu.

Instalując w mieszkaniu klimatyzator przenośny, nie potrzebujemy niczyjej zgody (o ile nie ingerujemy w bryłę budynku). W przypadku klimatyzatora split sytuacja jest bardziej skomplikowana. Tu możemy spotkać się ze sprzeciwem ze strony wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy budynku, ponieważ jednostka zewnętrza montowana jest poza budynkiem. Zazwyczaj, najwięcej problemów pojawia się przy jej montażu na elewacji.

Klimatyzator przenośny
Autor: thinkstockphotos.com Obudowa klimatyzatora przenośnego powinna pasować wizualnie do wystroju mieszkania

Klimatyzator przenośny - koszty zakupu i montażu

Najprostszy klimatyzator przenośny kosztuje około 1000 zł. Wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak ogrzewanie, osuszanie lub wentylowanie powietrza, może być dwukrotnie lub trzykrotnie droższy.

Decydując się na klimatyzator przenośny, nie ponosimy kosztów montażu. Nie wymaga on żadnych przeróbek w mieszkaniu. Wystarczy podłączyć urządzenie do prądu i zainstalować rurkę harmonijkową o średnicy 10–15 cm, która odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz. Najczęściej, rurę wyprowadza się poza budynek przez otwarte okno, czego konsekwencją jest spadek ciśnienia w pomieszczeniu i zasysanie ciepła z zewnątrz aż do wyrównania różnicy. Prowadzi to do zmniejszenia efektywności klimatyzatora przenośnego. Prostym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest specjalna uszczelka okienna z otworem na rurę. Koszt jej zakupu to około 100 zł.

Niektóre modele umożliwiają umieszczenie kratki wylotu powietrza po stronie otworu na gorące powietrze, a w miejsce wylotu zimnego powietrza rury. W ten sposób klimatyzator przenośny można ustawić na zewnątrz budynku i zaoszczędzić przestrzeń w pomieszczeniu. Dodatkowo redukujemy w mieszkaniu hałas towarzyszący pracy klimatyzacji przenośnej.

Na rynku dostępne są również klimatyzatory przenośne z dwiema rurami. Powietrzne pobierane jest jedną rurą z zewnątrz, a po schłodzeniu dostarczane do wnętrza drugą.

Jaką moc powinien mieć klimatyzator przenośny?

Efektywność klimatyzatorów przenośnych jest niższa niż klimatyzatorów split. Ich moc chłodnicza nie przekracza 4 kW. Ze względu na swoją wydajność, lepiej sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, np. jako przenośna klimatyzacja do mieszkania.

Moc urządzenia należy dostosować do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracowało. Im większa moc klimatyzatora przenośnego, tym większe wnętrze może schłodzić. Biorąc to pod uwagę, jego moc należy dobrać do metrażu największego pokoju, który planujemy ochładzać podczas letnich upałów. Oprócz powierzchni należy uwzględnić liczbę osób i okien oraz ekspozycję budynku.

Ważne: Przyjmuje się, że 1 kW mocy wystarczy na schłodzenie około 10 m². Zgodnie z tą zasadą do pokoju o powierzchni 25 m2 najlepiej kupić klimatyzator przenośny o mocy 25 kW. Stosuje się również współczynnik przeliczający moc klimatyzacji przenośnej na kubaturę – 25-30 W na 1 m3.
Jak właściwie schładzać pomieszczenia?

Przy klimatyzowaniu pomieszczeń ważny jest bezpieczny zakres temperatur. Zależy od naszych preferencji, przyzwyczajeń, aktualnego samopoczucia oraz przede wszystkim temperatury powietrza na zewnątrz. Najważniejszą zasadą, której należy przestrzegać podczas klimatyzowania pomieszczeń, jest utrzymywanie różnicy temperatur nie większej niż 7°C pomiędzy tą na zewnątrz a wewnątrz. Kiedy na zewnątrz temperatura wynosi 30°C, nie ustawiajmy zbyt niskich temperatur rzędu 19°C. Tak duża różnica źle wpłynie na nasze samopoczucie. Jeżeli w klimatyzowanym pomieszczeniu przebywamy krócej niż 3 godziny, różnica nie powinna wynosić więcej niż 5°C. Tego typu zalecenia wynikają z przyzwyczajeń naszego organizmu, który potrzebuje czasu, żeby przystosować się do panującej wewnątrz temperatury. Gwałtowna zmiana z gorącego na zimne powietrze lub odwrotnie może wywołać szok, który najczęściej kończy się chorobą. Nowoczesne jednostki coraz częściej wyposaża się w funkcję automatycznego dopasowania temperatury. W ten sposób urządzenie samo reguluje swoją pracę, dbając o naszą wygodę i komfort. 

Jaki hałas generuje klimatyzator przenośny podczas pracy?

Odgłosy towarzyszące pracy klimatyzacji przenośnej mogą być uciążliwe – zwłaszcza w nocy, kiedy śpimy. Z uwagi na to, poziom hałasu emitowanego przez urządzenie musi być jak najmniejszy. Klimatyzator przenośny jest głośniejszy od klimatyzatora split. W jednej obudowie znajdują się wszystkie elementy, również te hałaśliwe – sprężarka i wentylator. W urządzeniach typu split są one zlokalizowane w jednostce zewnętrznej, umieszczanej poza budynkiem.

Zazwyczaj klimatyzatory przenośne generują odgłosy na poziomie 45-65 dB(A). Natężenie hałasu o wartości 35 dB(A) jest porównywalne z cichą rozmową.

Efektywność energetyczna klimatyzatora przenośnego

Ponieważ klimatyzator przenośny jest zasilany energią elektryczną, bardzo istotnym parametrem przy jego zakupie jest klasa efektywności energetycznej. Informuje ona o tym, ile prądu zużywa urządzenie.

Musimy być świadomi, że tańszy i niższej klasy klimatyzator przenośny, to tylko złudzenie oszczędności. Koszty jego zakupu są mniejsze, ale podczas eksploatacji urządzenia będziemy płacić wyższe rachunki za energię elektryczną.

Najwyższa klasa efektywności energetycznej to A+++. Na rynku są już dostępne klimatyzatory przenośne zaliczane do klasy A+.

Klimatyzacja przenośna: jak obliczyć orientacyjne koszty związane z jej pracą?

Moc chłodzenia 3.0 kW
Średni pobór chłodzenia 1.0 kW
Czas pracy w ciągu doby 5 h
Czas pracy w ciągu miesiąca 15 dni x 5 h = 75 h/miesiąc
Zużycie prądu w ciągu doby 5 x 1.0 = 5 kWh
Zużycie prądu w ciągu miesiąca 15 dni x 5 h x 1.0 = 75 kWh
Koszt 1 kWh 0,60 zł/kWh
Koszt za prąd zużytego w ciągu miesiąca 75 kWh x 0,60 zł/kWh = 45.0 zł

Klimatyzator przenośny z filtrem powietrza

Osoby, będące alergikami, powinny rozważyć kupno klimatyzatora przenośnego wyposażonego w filtry lub systemy filtrujące. W tego typu urządzeniach chłodzone powietrze jest dodatkowo filtrowane, aby usunąć z niego pleśnie, wirusy i alergeny.

Warto zapamiętać:

  • Wielofunkcyjny klimatyzator przenośny może również ogrzewać, osuszać lub wentylować powietrze.
  • Klimatyzacja przenośna jest głośniejsza od klimatyzatora split.
  • Wymagana moc klimatyzatora zależy m.in. od powierzchni schładzanego pomieszczenia, liczby osób i okien oraz ekspozycji budynku.
  • Przy zakupie zwróćmy uwagę na klasę efektywności energetycznej.
  • Jeśli jesteś alergikiem, wybierz klimatyzator przenośny z filtrem powietrza.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej