Sterowanie do rolet i bram - rodzaje technologii i funkcje

2020-05-30 14:59
Rolety zewnętrzne
Autor: Aluprof Systemy automatycznego sterowania roletami czy bramą garażową to rozwiązania coraz popularniejsze i dostępne cenowo

Sterowanie ręczne roletami czy bramami ustępuje miejsca technologii znacznie wygodniejszej, automatycznej. Poznajmy 3 sposoby sterowania roletami i ich możliwości.

Sterowanie automatyczne do rolet i bram - 3 możliwości

Automatyka do rolet i bram zapewnia wygodę użytkowania, ale także wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Bezpodstawne są argumenty zwolenników ręcznej obsługi rolet obawiających się sytuacji braku dostawy prądu - przerwy w dostawie pradu zdarzają się bardzo rzadko, a awarie są szybko naprawiane. Sterowniki elektryczne do rolet i bram wyposażone są w niemal bezawaryjne silniki. Decydując się na wygodne automatyczne sterowanie roletami i brama garazową naszymi, mamy do wyboru 3 technologie:

1. Sterowanie przewodowe - wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej pomiędzy włącznikiem rolety a silnikiem, dlatego też warto decydować się na tego typu rozwiązanie na etapie budowy domu lub remontu. W tej technologii można sterować jedną roletą lub też kilkoma jednocześnie za pomocą montowanych na ścianie przełączników. Ponadto istnieje możliwość zastosowania zegara czasowego, który o wcześniej ustalonej porze podnosi lub opuszcza rolety.

2. Sterowanie radiowe - roleta obsługiwana jest za pośrednictwem nadajnika naściennego lub przenośnego (pilota) jedno lub wielokanałowego, który wysyła komendę sygnałem radiowym do odbiornika, znajdującego się w silniku rolety. W tym przypadku kabel zasilania musi być doprowadzony wyłącznie do silnika, co nie wymaga dużej ilości przeróbek wewnątrz mieszkania. Jest to zdecydowanie bardziej komfortowe rozwiązanie, umożliwiające zmianę konfiguracji w dowolnej chwili. Istnieje również możliwość konfigurowania rolet z czujnikami pogodowymi (np. słonecznym czy wiatrowym), co pozwala na dostosowanie funkcjonalności tych produktów do aktualnego zapotrzebowania.

3. Sterowanie inteligentne - dzięki darmowej aplikacji współpracującej z centralą sterującą pozwala na zarządzanie roletami z dowolnego miejsca i o każdej porze za pomocą komputera, tabletu czy smartfona. Aplikacja ma łatwy w obsłudze interfejs współpracujący z systemami operacyjnymi Android czy iOS. Jest to nie tylko bardzo wygodne, ale także bezpieczne rozwiązanie. Urządzenia mobilne wyposażone w aplikację mogą być tym samym z powodzeniem stosowane zamiast tradycyjnych nadajników zdalnego sterowania typu piloty. Ten rodzaj sterowania daje możliwość zarządzania grupami urządzeń według pomieszczeń czy kondygnacji oraz programowania scenariuszy, które umożliwiają zarządzanie osłonami przeciwsłonecznymi w zależności od potrzeb. Funkcja autoprogramowania sprawdzi się w przypadku dłuższej nieobecności domowników, gdyż automatycznie uruchomi rolety o ustalonej porze, symulując tym samym obecność użytkowników, co może mieć decydujące znaczenie w odstraszeniu potencjalnego włamywacza.

Sterowanie roletami
Autor: Aluprof Aplikacja ZenproSmart Control współpracuje z centralą sterującą i umożliwia sterowanie roletami z dowolnego miejsca z komputera czy urządzenia mobilnego

Sterowanie do rolet i bram - ważne akcesoria

Systemy automatyki można dodatkowo uzupełnić o praktyczne akcesoria, które poprawiają chociażby bezpieczeństwo użytkowania rolet i bram. Są to np. silniki z przeciążeniem z funkcją detekcji przeszkód czy zabezpieczeniem przed uszkodzeniem pancerza w przypadku przymarznięcia listwy dolnej do parapetu zarówno w zakresie sterowania przewodowego, jak i radiowego. Do bram garażowych oferowane są zabezpieczenia w postaci fotokomórek, listew optycznych lub rezystancyjnych. Ostatnio coraz popularniejsze są nadajniki dotykowe, których wygląd idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej