Kiedy remont Okrzei? Warszawa otworzyła już prowadzącą tu kładkę pieszo-rowerową, a projekt remontu wciąż niegotowy

2024-04-26 13:22

Planowanego remontu ul. Okrzei na Pradze-Północ w Warszawie, który ma przemienić ją w elegancki zielony deptak, nie udało się zgrać w czasie z otwarciem kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę. Wciąż trwa projektowanie inwestycji, w ramach której miasto m.in. posadzi drzewa, wyremontuje chodniki i wyznaczy drogi dla rowerów.

Szkoła Budowania - Dachówki Ceramiczne
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Kiedy remont Okrzei? Warszawa nie zdążyła przed otwarciem kładki pieszo-rowerowej
  2. Przebudowa Okrzei, Warszawa – jakie zmiany przyniesie?
  3. Remont ul. Okrzei – koncepcja przebudowy z 2022 r.

Kiedy remont Okrzei? Warszawa nie zdążyła przed otwarciem kładki pieszo-rowerowej

Pomysł remontu ul. Stefana Okrzei na Pradze-Północ pojawił się kilka lat temu w związku z budową nowej kładki pieszo-rowerowej nad Wisłą. Jako że nowy most wychodzi wprost na ul. Okrzei, miasto chce, żeby była to przestrzeń zadbana i reprezentacyjna, zachęcająca do kontynuacji spaceru po zejściu z kładki. W pierwszej kolejności nastąpi remont odcinka od Wybrzeża Szczecińskiego do ul. Jagiellońskiej – modernizacja dalszego odcinka ul. Okrzei planowana jest w kolejnym etapie.

Urzędnikom nie udało się jednak zgrać ze sobą inwestycji w czasie. Choć otwarcie kładki odbyło się 28 marca 2024 r., remont ul. Okrzei zacznie się najwcześniej w drugiej połowie roku. Jak bowiem poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, dopiero wtedy gotowy będzie projekt remontu. Pierwotnie miał on powstać do marca 2024 r., jednak termin realizacji przesunięto. Przyczyny opóźnienia nie podano.

– Chcemy, aby przebudowa ul. Okrzei została dobrze zaplanowana. Prace projektowe właśnie trwają, a jednym z ich elementów są odkrywki istniejącej nawierzchni – tłumaczył ZDM jeszcze jesienią 2023 r. – W czterech z pięciu miejsc udało nam się odkryć historyczny bruk wykonany z kamienia polnego, który zachował się w świetnym stanie.

Warto dodać, że lepiej idzie miastu z planowaniem zmian przy dojściach do kładki po lewej stronie Wisły. W marcu 2024 r. ogłoszono przetarg na budowę zebry przez Wisłostradę na wysokości ul. Karowej. Nowe przejście powinno być gotowe latem (a więc również już po otwarciu kładki).

Przebudowa Okrzei, Warszawa – jakie zmiany przyniesie?

Projekt remontu ul. Okrzei w Warszawie dopiero powstaje, a zatem nie wszystkie szczegóły są znane. Znamy jednak planowany kierunek zmian. Ulica ma stać się bardziej przyjazna pieszym i rowerzystom, których z pewnością tu przybędzie po otwarciu kładki pieszo-rowerowej. W planach jest zatem uspokojenie ruchu samochodowego oraz nowe nasadzenia zieleni, w tym drzew.

– W przypadku ul. S. Okrzei całe jej otoczenie posiada uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego określający funkcje i wygląd poszczególnych ulic. Na ulicy S. Okrzei będzie więcej zieleni, powstanie infrastruktura rowerowa, nowe, szersze i eleganckie chodniki oraz mała architektura – podaje ZDM. – Celem jest zrewitalizowanie ul. S. Okrzei tak, aby pod względami wizualnym i użytkowym współgrała z przeprawą, która w ramach nowego Centrum Warszawy zbliży do siebie Śródmieście i Pragę.

Z wypowiedzi miejskich urzędników wynika, że przebudowa ul. Okrzei dokona się w dwóch etapach. W pierwszym, który rozpocznie się w 2024 r., zmodernizowany ma zostać odcinek od nowej kładki do ul. Jagiellońskiej. Etap drugi (termin realizacji nieznany) obejmie modernizację odcinka ul. Okrzei od ul. Jagiellońskiej do Targowej wraz z budową placu miejskiego przy ul. Jagiellońskiej.

– Przebudujemy ulicę Okrzei – od mostu do ul. Jagiellońskiej. Obecnie szykujemy projekt, a następie ogłosimy przetarg na modernizację tej ulicy od Jagiellońskiej do Targowej. Ponadto na Jagiellońskiej chcielibyśmy zaplanować wygodny i dostępny plac miejski. Jest to dla nas bardzo ważny projekt, który ma ożywić Pragę – zapowiedział w lutym 2024 r. prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Remont ul. Okrzei – koncepcja przebudowy z 2022 r.

Warto przypomnieć, że w maju 2022 r. Zespół Roboczy Urzędu Dzielnicy Praga-Północ zaprezentował wstępną koncepcję zmian na ul. Okrzei. Obecnie nie wiadomo, co dokładnie z tej koncepcji zostanie zrealizowane, gdyż na etapie projektowym mogą nastąpić znaczące zmiany. Warto jednak przypomnieć, jakie zmiany na ul. Okrzei proponowali kilka lat temu architekci. Przede wszystkim zakładano znaczne zmiany w układzie drogowym.

– Uspokojenie ruchu oraz poprawa bezpieczeństwa pieszych wiążą się ze zmianami komunikacyjnymi. Według wstępnego projektu ulica Panieńska zostanie zaślepiona, z kolei na wysokości ulicy Wrzesińskiej powstanie „przebitka” między ulicami Kłopotowskiego i Okrzei. Pracownicy Biura Architektury i Planowania Przestrzennego wnioskowali także o utworzenie przestrzeni dla mieszkańców na wysokości Urzędu Skarbowego i Urzędu Marszałkowskiego. (…) Widzimy nowe nasadzenia, ogródki gastronomiczne oraz małą architekturę – podawały w 2022 r. władze Pragi-Północ.

Zaprezentowano także nieco szczegółów dotyczących zielonej metamorfozy ul. Okrzei. Założono, że od strony nowego mostu pieszo-rowerowego przybywający zobaczą szeroki deptak oraz napis powitalny.

Wstępna koncepcja nowego kształtu ul. Okrzei z 2022 r., fragment od Wybrzeża Szczecińskiego
Autor: Zespół Roboczy Urzędu Dzielnicy Praga-Północ Wstępna koncepcja nowego kształtu ul. Okrzei z 2022 r., fragment od Wybrzeża Szczecińskiego Link: Kliknij, aby powiększyć

– Tuż po zejściu z mostu przez rzekę naszym oczom ukaże się otoczony zielenią szeroki deptak z powitalnym pylonem i napisem „Witaj na Pradze-Północ”. Obok pieszych swoje miejsce będą mieć też rowerzyści oraz kierowcy, którzy jednopasmową ulicą Okrzei pojadą w stronę ulicy Targowej. Nie zabraknie także małej architektury, ławek dla mieszkańców, przystanki autobusowe zostaną wkomponowane między drzewami. Wzdłuż ulicy powstaną także ogródki gastronomiczne oraz toaleta publiczna – można przeczytać w projekcie z 2022 r.

Czy rozpoznasz te ulice w Warszawie po zdjęciach? Sprawdź się w quizie!
Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. To zdjęcie przedstawia ulicę...
puste ulice Warszawy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej