Powstanie plac Centralny zamiast placu Defilad. Jaki będzie nowy plac w Warszawie?
Plac Centralny w Warszawie powstanie w miejscu placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki. Przebudowa ruszyła 3 czerwca 2023. Autorem projektu nowego placu jest pracownia architektoniczna A-A Collective. Zobacz, jak zmieni się betonowy teren w centrum Warszawy? Jaki będzie plac Centralny w Warszawie?
Spis treści
- Plac Defilad - aktualności z przebudowy
- Gdzie dokładnie będzie plac Centralny w Warszawie?
- Kto zmieni plac Defilad w Centralny?
- Kto stoi za projektem nowego placu?
- Nowy plac Defilad, czyli plac Centralny - taki będzie
- Jak będzie wyglądał plac Centralny? Galeria
- Pierzeje placu Centralnego
Plac Defilad - aktualności z przebudowy
3 czerwca 2023 ruszyła przebudowa placu Defilad w Warszawie. Rozpoczęto prace związane z przebudową części nawierzchni przed Pałacem Kultury i Nauki. Jednocześnie, zamknięty został wjazd i wyjazd na parking PKiN od strony ul. Marszałkowskiej.
Gdzie dokładnie będzie plac Centralny w Warszawie?
Powstanie na terenie dzisiejszego parkingu między Pałacem Kultury, budowanym Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Marszałkowską. Plac Centralny zajmie ok. 23 tys. m² powierzchni.
Kto zmieni plac Defilad w Centralny?
Ratusz ogłosił przetarg na wykonawcę nowego placu Defilad we wrześniu 2022. W przetargu wpłynęło 5 ofert. Zarząd Dróg Miejskich m.st. Warszawy oferty analizował od lutego 2023. Za najkorzystniejszą (61,2 mln zł) uznano tę złożoną przez firmę Balzola. Wykonawca znany jest już np. z przebudowy al. Jana Pawła II, czy wytyczeniu przejść dla pieszych w sąsiedztwie ronda Dmowskiego.
Pozostałe oferty, droższe, bo opiewające na 70,9-73,4 mln zł, złożyły: PORR, Skanska, Budimex i Strabag.
Od momentu podpisania umowy wybrany wykonawca będzie miał na realizację inwestycji 60 tygodni, czyli około 14 miesięcy. Przewidziany termin ich zakończenia to pierwsza połowa 2024 roku. Będzie to już kolejny etap zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy.
Kto stoi za projektem nowego placu?
Kiedyś plac Defilad był miejscem masowych zgromadzeń. W latach 80. ubiegłego wieku opustoszał, stracił swoją funkcję i do dziś przywołuje negatywne skojarzenia, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni. Przez lata bardziej straszył niż przyciągał. Powstawały tu tymczasowe hale handlowe, czasami rozstawiało się wesołe miasteczko. W roku 2017 nastąpił przełom.
W lipcu 2017 władze Warszawy ogłosiły konkurs na zagospodarowanie części placu Defilad, między wejściem głównym do Pałacu Kultury a ul. Marszałkowską. Spośród 42 nadesłanych prac sąd konkursowy pod przewodnictwem architekt miasta Marleny Happach wybrał 5 najlepszych, które następnie poddano pod dyskusję z mieszkańcami. Zwycięski projekt powstał w pracowni A-A Collective. To młoda pracownia architektoniczna, w składzie: Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa, Martin Marker Larsen.
Polecany artykuł:
Nowy plac Defilad, czyli plac Centralny - taki będzie
Plac Defilad ma się zmienić z kamiennej pustyni w pełen zieleni plac Centralny. Architekci postanowili odtworzyć przedwojenny układ dróg i dziedzińców. Zaprojektowali przestrzeń, która połączy centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul.Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Pozostałości po starych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki.
Nawierzchnia placu zostanie wykonana z 6 różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej.
Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada też posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin. Do tego dojdzie 11 gatunków krzewów, a także ok. 100 drzew takich jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie.
Jak będzie wyglądał plac Centralny? Galeria
Autor: UM Warszawa
Plac Defilad ma się zmienić z kamiennej pustyni w pełen zieleni plac Centralny
Pierzeje placu Centralnego
Każdy plac musi mieć pierzeje. Pierwszą będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (projekt Thomasa Phifera, który ma być wkrótce realizowany) i TR Warszawa, druga znajdzie się na wprost tych gmachów. Stanie tam tymczasowy pawilon o konstrukcji ze stali, z falującym dachem z tworzywa, który znajdzie się między dwoma trzonami schodów do garażu podziemnego, który powstanie pod placem.
Warszawa przygotowuje się już do kolejnych inwestycji. Miasto rozstrzygnęło konkurs architektoniczny na nową i zieloną ul. Chmielnej oraz rejon ulic Złotej i Zgoda. Trwa sporządzanie dokumentacji projektowej drugiej z tych lokalizacji. Zarząd Dróg Miejskich wybiera obecnie projektanta kompleksowej przebudowy ul. Kruczej na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Pięknej.
W przygotowaniu są też projekty kilku etapów tzw. Zielonej Marszałkowskiej. Poza ukończoną zachodnią stroną tej ulicy od ronda Dmowskiego do ul. Świętokrzyskiej, na najbardziej zaawansowanym etapie są zmiany fragmentu od ul. Królewskiej do pl. Bankowego. Tam miejscy drogowcy przygotowują się do ogłoszenia przetargu na przebudowę. W dalszej perspektywie planujemy prace na centralnym odcinku Al. Jerozolimskich – powstają założenia do przebudowy. Warszawa chce wykorzystać szansę, jaką przyniesie przebudowa kolejowej linii średnicowej.
Źródło: UM Warszawa, Zarząd Dróg Miejskich