Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Najnowsze zdjęcia z budowy

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Autor: Warbud Zdjęcie z budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (fot. maj 2020)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) to ważna inwestycja dla Warszawy. Gmach powstaje w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki, jest częścią planu przebudowy centrum Warszawy. Budowa przyszłej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej trwa od kilku miesięcy. Zobaczcie co słychać na budowie oraz jak będzie wyglądał budynek zaprojektowany przez słynnego architekta Thomasa Phifera.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Autor: Muzeum Sztuk Nowoczesnej Muzeum Sztuki Nowoczesnej - projekt nowej siedziby przy ul. Marszałkowskiej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej - trochę faktów i historii

Przypomnijmy, że umowa na projekt architektoniczny Muzeum Sztuki Nowoczesnej została podpisana w 2014 roku z amerykańską pracownią architektoniczną Thomas Phifer and Partners. Na początku 2019 roku Rada miasta zwiększyła budżet inwestycji o ponad 180 mln zł (do ponad 500 mln zł). Dzięki czemu rozstrzygnięto postępowanie przetargowe na wybór generalnego wykonawcy. Została nim firma WARBUD, z którą umowę na budowę podpisano 28 lutego 2019. Jak już wspomnieliśmy za projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners, we współpracy z partnerem w Polsce – pracownią APA Wojciechowski. Projektantem konstrukcji i instalacji jest biuro BuroHappold Engineering. Funkcję inżyniera kontraktu sprawuje konsorcjum Ecm Group Polska i Portico Project Management.

Trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej

I tak przed Pałacem Kultury i Nauki, wzdłuż wschodniej strony ul. Marszałkowskiej w czerwcu 2019 rozpoczęto roboty budowlane. Stanie tu, długi na ponad 100 m i  wysoki na 26 m, gmach o białych elewacjach. Fasada zostanie wykonana z wylewanego na budowie betonu architektonicznego, który zostanie poprzecinany pasami okien doświetlających przestrzenie publiczne galerii. Tak w dużym skrócie będzie wyglądał gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

W środku natomiast, na najwyższej kondygnacji budynku zaprojektowano galerie, które będą doświetlone światłem rozproszonym przez świetliki rozmieszczone w dachu. Na kondygnacji podziemnej -1 powstanie kino dla 150 osób, dwie sale wykładowe, pracownie konserwatorskie, magazyny, zaplecze kawiarni i pomieszczenia techniczne, zaś na kondygnacji -2 pomieszczenia do przechowywania i obróbki dzieł sztuki, doki rozładunkowe, niższa część kina oraz pozostałe pomieszczenia techniczne. W budynku powstanie 20 000 m² powierzchni całkowitej na 4 kondygnacjach nadziemnych i 2 kondygnacjach podziemnych.

- To jedna z naszych najważniejszych inwestycji kulturalnych ostatnich lat. Centrum miasta w ciągu najbliższych lat zyska zupełnie nowe oblicze. Od lat staramy się, żeby budynki, dla których inwestorem jest m.st. Warszawa były nie tylko funkcjonalne - tworzymy jednocześnie nową jakość przestrzeni miejskiej – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a po sąsiedzku Teatr Rozmaitości

W przyszłości, bliżej Pałacu Kultury i Nauki ma powstać budynek o ciemnych elewacjach – siedziba Teatru Rozmaitości. Ten również został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera. Natomiast prawie naprzeciwko Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajduje się odnowiony, sławny warszawski pawilon Zodiak, gdzie obecnie zamiast wcześniejszego baru utworzono przestrzeń publiczną, gdzie mają odbywać się m.in wystawy i dyskusje dotyczące architektury. Jednym słowem, do centrum miasta wkracza w nowym wydaniu kultura i sztuka.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Autor: WARBUD Z lewej biały pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesnej, obok ciemna elewacja na budynku Teatru Rozmaitości, z prawej ukrył się Pałac Kultury i Nauki

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej - harmonogram prac:

 • luty 2019 - podpisanie umowy z generalnym wykonawcą
 • czerwiec 2019 - rozpoczęcie prac budowlanych
 • grudzień 2019 - wykonanie robót palowych
 • marzec-kwiecień 2020 - wykonanie płyty fundamentowej
 • lipiec 2020 - wykonanie stanu zerowego
 • grudzień 2020 - wykonanie konstrukcji żelbetowej budynku
 • październik 2021 - wykonanie elewacji budynku
 • czerwiec 2022 - uzyskanie pozwolenia na użytkowanie
 • grudzień 2022 - otwarcie nowej siedziby MSN w Warszawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Autor: Thomas Phifer and Partners Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstaje w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki

Wędrówka Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej najpierw opuściło pawilon Emilia przy ul. Emilii Plater i przeniosło się do siedziby przy ul. Pańskiej w oczekiwaniu na siedzibę tymczasową w innym miejscu. Ratunkiem okazał się użyczony pawilon tymczasowej galerii sztuki Temporäre Kunsthalle z Berlina. Pawilon został użyczony muzeum bezpłatnie przez jego właściciela, wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną przez Francescę von Habsburg. Obiekt o wymiarach 20 x 56 m oraz wysokości 11 m został przeniesiony do Warszawy. Dzięki prostej konstrukcji modułowej była możliwa szybka jego adaptacja do nowych warunków przestrzennych. Tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie została ustawiona nad Wisłą przy Centrum Nauki Kopernik.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Autor: Muzeum Sztuki Nowoczesnej Muzeum Sztuki Nowoczesnej - tymczasowy pawilon przy Centrum Nauki Kopernik

Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Pańskiej i nowa siedziba w liczbach

Wykonawcą obu siedzib Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które jest także inwestorem, jest firma Warbud. Porównajcie tymczasową i przyszłą siedzibę MSN.

 • Przyszła siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Lokalizacja: ul. Marszałkowska
Powierzchnia galeryjna: 4574 m2
Powierzchnia programowa: 10 348 m2
Powierzchnia całkowita: 20 000 m2
Liczba kondygnacji podziemnych: 2
Liczba kondygnacji nadziemnych: 4
Wysokość zabudowy: 24,95 m
Wymiary budynku w rzucie około: 104 x 40 m
Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą: 28 lutego 2019
Planowane przekazanie terenu wykonawcy: 1 kwietnia 2019
Czas trwania budowy: 42 miesiące
Szacowany termin otwarcia: grudzień 2022
Wartość robót budowlanych:
416 970 000 zł brutto

 • Tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Lokalizacja: ul. Pańska
Powierzchnia całkowita: 1126 m²
Powierzchnia użytkowa: 1045 m²
Kubatura: 12 364 m³
Liczba kondygnacji nadziemnych: 1
Wartość kontraktu: 5 644 000 zł brutto

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej