Nowe Centrum Warszawy. Jak zmieni się centrum stolicy?

2021-11-25 9:54
Nowe Centrum Warszawy
Autor: UM Warszawa Nowe Centrum Warszawy tzw. "Uśmiech Warszawy" objęty projektem modernizacji

Nowe Centrum Warszawy to wspólny projekt kilku inwestycji zlokalizowanych w ścisłym centrum stolicy. Założeniem projektu Nowe Centrum jest przede wszystkim połączenie dwóch centralnych punktów Warszawy, PKiN ze Starówką, poprzez przyjazny, bezpieczny, bardziej zielony system ulic i placów. Jak zmieni Warszawę projekt Nowe Centrum? Wiadomo coraz więcej.

Spis treści

  1. Plac Pięciu Rogów w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy
  2. Nowa Chmielna w centrum Warszawy
  3. Nowe Złota i Zgoda - konkurs rozstrzygnięty
  4. Zmiany w otoczeniu Dworca Centralnego
  5. Nowe Centrum Warszawy - Rondo Dmowskiego
  6. Plac Centralny w Centrum Stolicy
  7. Centrum Warszawa - Muzeum Sztuki Nowoczesnej
  8. Zmiany w centrum Warszawy po 2023 roku?

Przypomnijmy, że zapadły decyzje o dokończeniu budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz o budowie zielonego placu przed nim, a także o przebudowie alei Jana Pawła II od ronda Czterdziestolatka do ronda ONZ i wytyczeniu tam nowej drogi dla rowerów oraz przejść dla pieszych. Te i inne m.in. inwestycje będą realizowane właśnie w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy.

Plac Pięciu Rogów w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy

Rozpoczęła się już metamorfoza placu u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej, potocznie nazywanym Placem Pięciu Rogów. Plac zyska jednolitą nawierzchnię bez wydzielonych chodników i jezdni. Priorytet zyskają piesi. Posadzka placu wykonana zostanie z dużych płyt betonowych. Na placu pojawią się fontanna, liczne siedziska, nowe latarnie i zieleń, w tym 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Pojawią się one po zachodniej części placu, w pobliżu starego i nowego Domu Braci Jabłkowskich. 

Dodatkowo przebudowana zostanie też ulica Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich). Tu również powstaną nowe nawierzchnie i szersze chodniki. W północno-zachodniej części skrzyżowania ulicy Kruczej z ulicą Widok zamiast dotychczasowego parkingu posadzone zostaną drzewa i postawione ławki.

Projekt wypracowała pracownia WXCA Sp. z o.o. (architekt Michał Kempiński), a wykonawcą Strabag. Koszt przebudowy to 14,5 mln zł.

przebudowa Placiu Pięciu Rogów
Autor: UMW Rozpoczęła się przebudowa Placu Pięciu Rogów

Chciałbym, aby w najbliższych latach Warszawa przeszła metamorfozę podobną do tej, którą przeszły Kopenhaga, Sztokholm czy Amsterdam. Wszystko po to, żeby miasto, które do tej pory było idealnym miejscem do pracy, stało się też idealnym miejscem do życia – Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Nowa Chmielna w centrum Warszawy

10 czerwca 2021 rozstrzygnięto konkurs na przekształcenie Chmielnej - znanej, klimatycznej ulicy Warszawy. Zwycięskim autorem projektu jest pracowania RS Architektura Krajobrazu (Konstancin-Jeziorna). Na nowej Chmielnej pojawi się szpaler drzew. Pomiędzy drzewami planuje się miejsca do wypoczynku i małe ogródki. Zieleń dominująca będzie również na skwerze przy kinie Atlantic. Będzie tu fontanna oraz poidełko. Z Chmielnej zniknie też betonowa nawierzchnia z kostki. W jej miejscu mają się pojawić płyty z granitu.

Nowe Złota i Zgoda - konkurs rozstrzygnięty

W ramach Nowego Centrum Warszawy zmieni się rejon ulic Złotej i Zgoda. 24 listopada rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania tej przestrzeni w samym sercu Śródmieścia. Wygrała koncepcja autorstwa RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa – Konstancin-Jeziorna.

Zwycięska koncepcja zapowiada atrakcyjną i bogatą przyrodniczo zieloną przestrzeń publiczną.

Autorzy założyli, że większość potrzeb parkingowych uda się zapewnić w garażu podziemnym pod placem Powstańców Warszawy. Miasto podpisało już umowę z firmą Immo Park Warszawa na jego zaprojektowanie i budowę. Obiekt powstanie w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Parking za ok. 86 mln zł powinien być gotowy w 2024 r. Od razu przejdzie na własność miasta. Budowa parkingu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy pozwoli na wytyczenie zielonych i wygodnych przestrzeni dla pieszych, mieszkańców i rowerzystów na ulicach i placach w sąsiedztwie, które teraz są zajęte przez samochody. Ruch w rejonie ulic Złotej i Zgoda ma być znacznie ograniczony.

Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Tak ma wyglądać Plac Pięciu Rogów po przebudowie
Pasaż Wiecha
Autor: UMW Nowy pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha”, zwyczajowo pasaż „Wiecha”, który przecina ulice Chmielną i Złotą. Propozycja nowego wyglądu pasażu pracowni RS Architektura Krajobrazu

Złota bez tunelu, z placem i lustrem wody

Autorzy pracy proponują likwidację tunelu w osi ul. Złotej. Miejsce po nim można wykorzystać na zbudowanie podziemnego zbiornika retencyjnego na wody opadowe. W centralnej części placu na ul. Złotej przy pasażu Wiecha znalazłoby się miejsce na płytki zbiornik wodny. W podłużnym lustrze wody odbijałby się efektownie Pałac Kultury i Nauki. Rzędy drzew posadzone wzdłuż Złotej podkreśliłyby oś widokową na Pałac.

Plac przed Domem pod Orłami

Przed Domem pod Orłami ma powstać reprezentacyjny plac. Ma stanowić zieloną oprawę dla zabytkowego gmachu. Zieleń będzie tak zakomponowana, aby podkreślać ważne osie widokowe i kierować wzrok na piękną architekturę. Rabata ozdobna i ławki stworzą atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku.

nowa ulica Zgody
Autor: UMW Tak ma wyglądać nowa ulica Zgoda

Plac Emila Młynarskiego przed Filharmonią Narodową

Obecny parking ma się zmienić w skwer i Ogród Muzyki. Autorzy zapowiadają wielorzędowe nasadzenia i wysokie krzewy, które mają izolować od zgiełku miasta. Podest wzdłuż gmachu Filharmonii pełniłby funkcję zewnętrznego foyer. Można by na nim urządzać koncerty plenerowe i różne inne wydarzenia. Działałyby też ogródki gastronomiczne.

Skwer przy ul. Zgoda 12

Byłby to ogród krajobrazowy z placem zabaw, siłownią, stolikami do gry w szachy - prawdziwa oaza w samym centrum z myślą o mieszkańcach z pobliskich domów.

Zarząd Dróg Miejskich zaprosi teraz autorów najlepszej pracy do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Zwycięzcy na podstawie pracy konkursowej przygotują dokumentację projektową. Odpowiadać też będą za nadzory. Rozpoczęcie inwestycji jest planowane wstępnie na 2023 rok.

ul. Zgoda
Autor: UMW Planowany skwer przy ulicy Zgoda

Zmiany w otoczeniu Dworca Centralnego

Zmiany w centrum Warszawy zajdą w bezpośrednim otoczeniu Dworca Centralnego, w rejonie Pałacu Kultury i Nauki oraz przy ul. Marszałkowskiej. Dotychczas oderwane od siebie fragmenty przestrzeni mają zostać połączone w spójną całość. Nowe centrum Warszawa wypełnione zostanie usługami, sklepami, restauracjami, kawiarniami i zielenią. Poniżej prezentujemy wybrane wizualizacje miejsc w centrum Warszawy, które zmienią się w najbliższych latach.

Warto dodać, że tym spektakularnym inwestycjom w centrum Warszawy będą towarzyszyć także drobniejsze, realizowane równolegle, m.in. zazielenianie ulic, nowe ławki, stopniowe zwiększanie przestrzeni dla pieszych oraz tworzenie nowych ogródków kawiarnianych.

Pełna prezentacja nowego centrum Warszawy

Nowe Centrum Warszawy - Rondo Dmowskiego

Na rondzie ruszyły już prace budowlane. Wokół Ronda Dmowskiego powstaną cztery przejścia dla pieszych z azylami między jezdniami. Wszystkie poprowadzą na przedłużone i poszerzone przystanki tramwajowe (będą miały po 66 m długości), które staną się dostępne dla osób mających trudności w poruszaniu się. Nie będzie już konieczności korzystania z przejść podziemnych, żeby zmienić środek komunikacji, którym się poruszamy.

Wzdłuż ul. Marszałkowskiej zostanie również wytyczona wyczekiwana droga rowerowa, która uzupełni brakujący fragment trasy na wysokości Placu Defilad. Inwestycja będzie zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawa - Plac Centralny (modernizacja placu ma się zakończyć w 2023 roku)

Plac Centralny w Centrum Stolicy

Zgodnie z zapowiedziami już 2023 roku stolica zyska nowy plac - tzw. plac Centralny. Dokładnie chodzi o część Placu Defilad od ul. Marszałkowskiej. Przestrzeń zostanie zmodernizowana zgodnie z projektem zespołu A-A Collective. Architekci zadbali o to, aby Warszawiacy odnaleźli w okolicy Pałacu Kultury i Nauki ślady historii Warszawy, ale też zaplanowali nasadzenie zieleni oraz jeziorko. Na placu przed Pałacem Kultury i Nauki oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej, odbywać się mają różne imprezy społeczne.

Równolegle powstanie przejście dla pieszych w okolicy Placu Defilad, na osi ul. Złotej. Dzięki niemu mieszkańcy wygodnie będą przemieszczać od Pałacu Kultury i Nauki w kierunku Krakowskiego Przedmieścia bez konieczności korzystania z przejść podziemnych.

Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawa - Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Centrum Warszawa - Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Już w 2023 roku czeka nas otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Roboty budowlane już trwają. Jest to najbardziej wyczekiwana kulturalna inwestycja Warszawy, projektu Thomasa Phifera. Nowy gmach ma odmienić otoczenie Pałacu Kultury i Nauki. Ma być kulturalną wizytówką stolicy, która przyciągnie mieszkańców i turystów.

Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawa - Plac Powstańców Warszawy (zakończenie modernizacji do 2023 roku)

Odmieni się również Oś Saska i rejon Hali Mirowskiej. Aby ułatwić mieszkańcom dostęp do hal i powiązać je z Ogrodem Saskim, w tej osi zostanie zbudowane nowe przejście dla pieszych przez ul. Marszałkowską.

Zmiany w centrum Warszawy po 2023 roku?

Po 2023 roku miała ruszyć budowa Teatru TR, który ma być dopełnieniem zmian na Placu Defilad. Niestety zła sytuacja finansowa miasta spowodowała, że na razie ta inwestycja została wstrzymana.

W przyszłości awangardowy projekt obiektu z otwieranymi wrotami umożliwi organizowanie przedstawień nie tylko we wewnątrz, ale również na zewnątrz teatru.

Po 2023, kiedy planowane jest zakończenie remontu linii średnicowej przez PKP PLK, zmieni się również skrzyżowanie Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Zamiast ronda ma powstać skrzyżowanie. Planuje się też budowę naziemnych przejść dla pieszych oraz drogi rowerowej w osi głównych ulic.

Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawa - Teatr TR
Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawy - Teatr TR i Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Centrum Warszawa
Autor: UM Warszawa Centrum Warszawa - Emilia przy PKiN (2023 rok)

Również po 2023 roku w pobliżu Placu Defilad wybudowana zostanie Nowa Emilia. Zachowany pawilon otrzyma nowe życie, jako oranżeria zlokalizowana przed północnym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki, która pozwoli na ożywienie Parku Świętokrzyskiego. W tym samym czasie planowana jest również modernizacja rejonu ul. Zielnej, gdzie powstanie nowa pierzeja po zachodniej stronie ul. Marszałkowskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej