Teatr TR Warszawa – budowa gmachu będzie etapowana. Kiedy doczekamy się nowego teatru na placu Defilad?

2023-10-30 9:38
Teatr TR Warszawa
Autor: Teatr TR Nowa siedziba Teatru TR Warszawa powstanie pod samym Pałacem Kultury i Nauki.

Teatr TR Warszawa ma doczekać się nowej siedziby projektu Thomasa Phifera. Przykuwający wzrok czarny gmach zostanie zbudowany na placu Defilad, pomiędzy budowanym Muzeum Sztuki Nowoczesnej a Pałacem Kultury i Nauki. Drogie oferty w przetargu doprowadziły jednak do etapowania inwestycji. Zobacz wizualizacje.

Spis treści

  1. Teatr TR Warszawa – budowa nowego gmachu na placu Defilad będzie etapowana
  2. Prezydent stolicy i Teatr TR zapewniają: nowy gmach powstanie. Ale kiedy?
  3. Projekt TR Warszawa. Zobacz nową siedzibę na placu Defilad

Teatr TR Warszawa – budowa nowego gmachu na placu Defilad będzie etapowana

Budowa nowej siedziby Teatru TR Warszawa jest jedną z wielu inwestycji publicznych, realizowanych w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy. Centrum stolicy ma się stać reprezentacyjną przestrzenią, spójną i zieloną, także otwartą i dostępną dla wszystkich. Gmach teatru ma powstać między Pałacem Kultury, parkiem Świętokrzyskim a wznoszonym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dojazd do teatru zapewni nowa ulica, prostopadła do Marszałkowskiej, której budowa właśnie trwa.

Teatr TR Warszawa
Autor: Teatr TR Teatr TR Warszawa, widok ze schodami prowadzącymi do Pałacu Kultury
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Projekt budynków MSN (biały) i Teatru TR Warszawa (czarny) autorstwa nowojorskiej pracowni Thomas Phifer and Partners. Il. SERWIS PRASOWY MSN W WARSZAWIE

Niestety, oferty złożone w przetargu na budowę nowego Teatru TR znacząco przewyższyły oczekiwania. Stolica przeznaczyła na nowy budynek nieco ponad 300 mln zł, tymczasem najtańsza ze złożonych ofert opiewała na kwotę blisko 700 mln zł. Jak dowiedziała się od Teatru TR redakcja Muratora Plus, trwają obecnie rozmowy na temat przyszłości projektu. Jedno jest pewne – budynek powstanie, jednak inwestycja będzie etapowana.

– W ramach inwestycji TR Warszawa trwa analiza technicznych możliwości etapowania inwestycji – poinformował redakcję Muratora Wydział Prasowy UM Warszawy.

Choć etapowanie oznacza, że budowa zapewne potrwa dłużej, mimo wszystko jest to pozytywna wiadomość, zwłaszcza w obliczu niedawnych pesymistycznych wypowiedzi prezydenta m.st. Warszawy.

– Nie stać nas, żeby dzisiaj wydać ponad pół miliarda złotych na TR. To mnie martwi, bo przez to powstanie pewnego rodzaju wyrwa w projekcie centrum – mówił we wrześniu prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej.

Przetarg na budowę nowej siedziby TR Warszawa ogłoszono 1 kwietnia 2022. Gmach teatru ma już pozwolenie na budowę (od stycznia 2021). Niestety, po otwarciu ofert w przetargu w czerwcu 2023 r. odkryto, że oferty przewyższają oczekiwania finansowe miasta, które musiało niedawno m.in. przeznaczyć dodatkowe pieniądze na ciągnący się od lat remont Sali Kongresowej w Pałacu Kultury.

Prezydent stolicy i Teatr TR zapewniają: nowy gmach powstanie. Ale kiedy?

Mimo wysokich ofert w przetargu miasto nie składa broni. W czerwcu 2023 r. prezydent stolicy zapewnił, iż nowa siedziba Teatru TR powstanie. Jak wspomniano, inwestycja zostanie zrealizowana, lecz będzie etapowana. Można się domyślać, że w tej sytuacji pierwotnie zakładane terminy nie zostaną dotrzymane – planowano, że wniosek o pozwolenie na użytkowanie zostanie złożony pod koniec 2026 r., co oznaczałoby otwarcie obiektu w 2027 r.

– Teatr na sto procent powstanie, to jest wpisane w nasze plany – mówił jeszcze w czerwcu 2023 Trzaskowski cytowany przez Radio Dla Ciebie.

Projekt TR Warszawa. Zobacz nową siedzibę na placu Defilad

Nowa siedziba została zaprojektowana jako część kompleksu, razem z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To przez podziemną kondygnację teatru mają docierać dostawy do muzeum. Zarówno TR Warszawa, jak i Muzeum Sztuki Nowoczesnej,  zaprojektował amerykański architekt Thomas Phifer. Projekt powstał w partnerstwie z pracowniami APA Wojciechowski oraz Buro Happold.

Nowy gmach TR Warszawa przede wszystkim ma być jednym z nowocześniejszych teatrów w Europie. W nowej siedzibie TR Warszawa (obecna siedziba mieści się w kamienicy przy Marszałkowskiej 8, ale lokal nie należy do teatru) znajdą się dwie sale teatralne o łącznej powierzchni 2,5 tys. m² (większa z widownią modułową do 700 miejsc). Warto dodać, że jedna z sal będzie wysoka na 17 m i będzie można ją, za pomocą wielkich rozsuwanych wrót, otworzyć na tzw. plac Centralny i park Świętokrzyski. W ten sposób teatr będzie przeobrażał się w scenę plenerową.  W nowym Teatrze Rozmaitości zaplanowano również sale edukacyjne, sale prób, studio audio, studio wideo, przestronne foyer, restaurację i bary.

TR Warszawa
Autor: mat. prasowe Czarna elewacja TR Warszawa będzie kontrastować z białą fasadą Muzeum Sztuki Nowoczesnej
nowy TR
Autor: mat. prasowe Powierzchnia nowego gmachu TR Warszawa będzie wynosić ponad 15 tysięcy m. kw.

MaB, PZ-G

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej