Nowa ulica z 52 drzewami przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Warszawa ma nową zieleń pod Pałacem Kultury

2023-11-30 13:09

W pobliżu powstającego Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawa zyskała nową ulicę, wzdłuż której posadzono 52 drzewa. Na tym nie koniec zmian pod Pałacem Kultury – w najbliższych latach powstaną tu także gmach Teatru TR Warszawa oraz zielony plac Centralny. Planowana jest też dodatkowa zieleń przy parku Świętokrzyskim.

Spis treści

  1. Przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawa doczekała się ulicy i 52 drzew
  2. To nie koniec zmian pod Pałacem Kultury i Nauki, choć na niektóre poczekamy długo

Przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawa doczekała się ulicy i 52 drzew

W ramach projektu Nowego Centrum Warszawy przestrzenie publiczne w sercu stolicy przechodzą rewitalizację. Powstają też nowe budynki – jednym z nich jest bliski już ukończenia gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. Obok niego zostanie także zbudowana nowa siedziba Teatru TR Warszawa. Ponieważ do obu obiektów będą musiały jakoś dojechać dostawy, powstała nowa droga, która to umożliwi – a obok niej podwójny szpaler drzew.

Budowa placu Centralnego. Niesamowite odkrycia w centrum Warszawy

Wzdłuż nowej drogi dobiega końca sadzenie 52 drzew, które będą rosły po obu jej stronach – zarówno na odcinku do ronda jak i wokół zjazdu do części podziemnej. Są to 44 okazałe glediczje trójcierniowe, których sadzonki mierzą do 9 m wysokości oraz 8 kwitnących wiosną – na różowo – wczesnych wiśni odmiany „Fukubana” – informuje UM Warszawa.

Odchodząca od Marszałkowskiej nowa ulica przy MSN ma jezdnię z kostki granitowej i po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Większość kierowców nie będzie jednak w stanie z niej skorzystać – ulica jest zamknięta szlabanem, a do tego nie ma połączenia z resztą układu drogowego wokół Pałacu Kultury i Nauki. Wszystko po to, by spełniała wyłącznie rolę drogi dojazdowej do nowych gmachów. Przypomnijmy, że z nowej ulicy dostawy będą zjeżdżać do podziemi MSN i TR budowanym właśnie ślimakiem drogowym na skraju parku Świętokrzyskiego.

Warto jednak dodać, że nowa droga przy MSN będzie dostępna dla pieszych. Powstały tu chodniki i oświetlenie, a zatem nową alejką można będzie spacerować. Ulica zacznie funkcjonować jeszcze w tym roku, a wybudowała ją za ok. 38 mln zł firma SKANSKA na zlecenie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

To nie koniec zmian pod Pałacem Kultury i Nauki, choć na niektóre poczekamy długo

Podwójny szpaler drzew przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej to nie koniec zielonej metamorfozy obszaru wokół Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Po drugiej stronie gmachu MSN rozpoczęły się prace nad zielonym placem Centralnym, który odmieni centralną część placu Defilad. Będzie na niego prowadzić nowe naziemne przejście dla pieszych przez ul. Marszałkowską na wysokości ul. Złotej. Stanie się to jednak dopiero za kilka lat, w ramach planowanej przebudowy ul. Złotej i Zgoda, w ramach której również zostaną posadzone drzewa i krzewy.

Docelowo całe centrum Warszawy w okolicach PKiN-u mocno się zmieni, o czym piszemy szerzej w osobnym artykule. Warto wspomnieć choćby o takich planowanych inwestycjach jak budowa pawilonu z oranżerią o nazwie Nowa Emilia oraz dodatkowa zieleń w jednym z narożników parku Świętokrzyskiego. Nie ma natomiast niestety żadnych planów ciekawszego zagospodarowania wielkiego parkingu zajmującego południową część placu Defilad.

Ile jest w Polsce linii metra? Wykaż się wiedzą w quizie o metrze warszawskim

Pytanie 1 z 10
Ile linii metra ma obecnie Warszawa?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej