Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – aktualności i zdjęcia z budowy. Kiedy otwarcie MSN na placu Defilad?

2023-11-17 11:44

Powstająca siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) przy placu Defilad w Warszawie jest coraz bliższa ukończenia. Obecnie najbardziej intensywne prace toczą się we wnętrzach, co udało nam się sfotografować. Zobacz, jak wygląda na żywo projekt słynnego architekta Thomasa Phifera. Kiedy otwarcie MSN niedaleko Pałacu Kultury i Nauki?

Spis treści

 1. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – fakty i historia
 2. Muzeum Sztuki Nowoczesnej – jakie będzie?
 3. Film z budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
 4. Muzeum Sztuki Nowoczesnej pod Pałacem Kultury, a po sąsiedzku Teatr TR
 5. Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej - harmonogram prac:
 6. Wędrówka Muzeum Sztuki Nowoczesnej
 7. Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Pańskiej i nowa siedziba w liczbach

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – fakty i historia

Nowa siedziba MSN powstaje w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy. Umowa na projekt architektoniczny Muzeum Sztuki Nowoczesnej została podpisana w 2014 roku z amerykańską pracownią architektoniczną Thomas Phifer and Partners. Na początku 2019 roku Rada miasta zwiększyła budżet inwestycji o ponad 180 mln zł (do ponad 500 mln zł). Dzięki czemu rozstrzygnięto postępowanie przetargowe na wybór generalnego wykonawcy. Została nim firma WARBUD, z którą umowę na budowę podpisano 28 lutego 2019. Otwarcie MSN ma nastąpić jesienią 2024 r.

Jak już wspomnieliśmy, za projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners, we współpracy z partnerem w Polsce – pracownią APA Wojciechowski. Projektantem konstrukcji i instalacji jest biuro BuroHappold Engineering. Funkcję inżyniera kontraktu sprawuje konsorcjum Ecm Group Polska i Portico Project Management.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Projekt budynków MSN (biały) i Teatru TR Warszawa (czarny) autorstwa nowojorskiej pracowni Thomas Phifer and Partners. Il. SERWIS PRASOWY MSN W WARSZAWIE
Nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej podzielił warszawiaków

Muzeum Sztuki Nowoczesnej – jakie będzie?

Przed Pałacem Kultury i Nauki, wzdłuż wschodniej strony ul. Marszałkowskiej w czerwcu 2019 rozpoczęto roboty budowlane. Stanął tu, długi na ponad 100 m i wysoki na 26 m, minimalistyczny gmach o białych elewacjach. Fasada jest wykonana z wylewanego na budowie betonu architektonicznego, który został poprzecinany pasami okien doświetlających przestrzenie publiczne galerii. Tak w dużym skrócie wygląda gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Przyziemie budynku będzie otwarte i dostępne dla każdego bez konieczności kupowania biletu. Znajdzie się tu m.in. kawiarnia. W środku gmachu MSN, na najwyższej kondygnacji budynku zaprojektowano galerie, które będą doświetlone światłem rozproszonym przez świetliki rozmieszczone w dachu. Na kondygnacji podziemnej -1 powstanie kino dla 150 osób, dwie sale wykładowe, pracownie konserwatorskie, magazyny, zaplecze kawiarni i pomieszczenia techniczne, zaś na kondygnacji -2 pomieszczenia do przechowywania i obróbki dzieł sztuki, doki rozładunkowe, niższa część kina oraz pozostałe pomieszczenia techniczne. W budynku powstanie 20 000 m² powierzchni całkowitej na 4 kondygnacjach nadziemnych i 2 kondygnacjach podziemnych.

Przejdź do galerii wnętrz: Zobacz wnętrza Muzeum Sztuki Nowoczesnej w obiektywie Muratora. Widoki z okien robią wrażenie!

Film z budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej pod Pałacem Kultury, a po sąsiedzku Teatr TR

W przyszłości bliżej Pałacu Kultury i Nauki ma powstać budynek o ciemnych elewacjach – nowa siedziba Teatru TR. Ten również został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera. Oferty złożone w przetargu przekroczyły jednak oczekiwania finansowe miasta. W 2023 redakcja Muratora dowiedziała się, że „trwa analiza technicznych możliwości etapowania inwestycji”, co oznacza, że zadanie zostanie podzielone na etapy. Z kolei obok obu budynków powstaje obecnie zielony plac Centralny z drzewami, krzewami i sadzawką.

Natomiast prawie naprzeciwko Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajduje się odnowiony, sławny warszawski pawilon Zodiak, gdzie obecnie zamiast wcześniejszego baru utworzono przestrzeń publiczną, gdzie mają odbywać się m.in wystawy i dyskusje dotyczące architektury. Jednym słowem, do centrum miasta wkracza w nowym wydaniu kultura i sztuka.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Autor: WARBUD Z lewej biały pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesnej, obok ciemna elewacja na budynku Teatru Rozmaitości, z prawej ukrył się Pałac Kultury i Nauki

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej - harmonogram prac:

 • luty 2019 – podpisanie umowy z generalnym wykonawcą
 • czerwiec 2019 – rozpoczęcie prac budowlanych
 • grudzień 2019 – wykonanie robót palowych
 • marzec-kwiecień 2020 – wykonanie płyty fundamentowej
 • lipiec 2020 – wykonanie stanu zerowego
 • lipiec 2022 – wykonanie konstrukcji żelbetowej budynku
 • maj 2023 – wykonanie elewacji budynku
 • listopad 2023 – prace wewnątrz gmachu i w otoczeniu budynku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Autor: Thomas Phifer and Partners Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstaje w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki

Wędrówka Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej najpierw opuściło pawilon Emilia przy ul. Emilii Plater i przeniosło się do siedziby przy ul. Pańskiej w oczekiwaniu na siedzibę tymczasową w innym miejscu. Ratunkiem okazał się użyczony pawilon tymczasowej galerii sztuki Temporäre Kunsthalle z Berlina. Pawilon został użyczony muzeum bezpłatnie przez jego właściciela, wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną przez Francescę von Habsburg. Obiekt o wymiarach 20 x 56 m oraz wysokości 11 m został przeniesiony do Warszawy. Dzięki prostej konstrukcji modułowej była możliwa szybka jego adaptacja do nowych warunków przestrzennych. Tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie została ustawiona nad Wisłą przy Centrum Nauki Kopernik. MSN opuści je w kwietniu 2024 r., wraz z końcem sezonu.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Autor: Muzeum Sztuki Nowoczesnej Muzeum Sztuki Nowoczesnej - tymczasowy pawilon przy Centrum Nauki Kopernik

Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Pańskiej i nowa siedziba w liczbach

Wykonawcą obu siedzib Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest firma Warbud. Porównajcie tymczasową i przyszłą siedzibę MSN.

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej

 • Lokalizacja: ul. Marszałkowska (po stronie placu Defilad)
 • Powierzchnia galeryjna: 4574 m2
 • Powierzchnia programowa: 10 348 m2
 • Powierzchnia całkowita: 20 000 m2
 • Liczba kondygnacji podziemnych: 2
 • Liczba kondygnacji nadziemnych: 4
 • Wysokość zabudowy: 24,95 m
 • Wymiary budynku w rzucie około: 104 x 40 m
 • Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą: 28 lutego 2019
 • Planowane przekazanie terenu wykonawcy: 1 kwietnia 2019
 • Planowany czas trwania budowy: 42 miesiące
 • Szacowany termin otwarcia: jesień 2024
 • Wartość robót budowlanych: 416 970 000 zł brutto

Tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Lokalizacja: ul. Pańska

 • Powierzchnia całkowita: 1126 m²
 • Powierzchnia użytkowa: 1045 m²
 • Kubatura: 12 364 m³
 • Liczba kondygnacji nadziemnych: 1
 • Wartość kontraktu: 5 644 000 zł brutto
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej