Pałac Kultury i Nauki. Czyszczenie elewacji PKiN

2018-07-09 12:27
Pałac Kultury i Nauki
Autor: Thingstocksphotos Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac Kulltury i Nauki ma być jak nowy. Pod koniec czerwca 2018 rozpoczęło się czyszczenie elewacji kultowego budynku PKiN. Wykonawca rozpoczął prace od czyszczenia elewacji tarasu widokowego. Czy uda się wyczyścić wszystkie elewacje PKiN?

Pałac Kultury i Nauki
Autor: Thingstocksphotos Widok na centrum Warszawy z wysokości mostu Świętokrzyskiego. W oddali Pałac Kultury i Nauki

Czyszczenie elewacji Pałacu Kultury i Nauki to kosztowna inwestycja

Zarząd PKiN od lat przymierzał się do wyczyszczenia fasady najwyższego budynku w Polsce. Jednak wielokrotne próby rozpoczęcia prac kończyły się fiaskiem. Powodem zawsze były koszty inwestycji. Trzeba wiedzieć, że budynek PKiN ma prawie 100 tys. m² elewacji, które nie były odświeżane od 1955 roku. Ponadto, aby wyczyścić tak wysoki budynek trzeba zatrudnić alpinistów. Szacuje się, że koszty inwestycji mogą przekroczyć nawet 30 mln zł.

Po latach Pałac Kultury i Nauki odzyska oryginalną barwę

W 2018 roku nastąpił przełom. Zarząd PKiN postanowił zaryzykować i umyć budynek. Prace rozpoczęły się od odświeżania tarasu widokowego na 30. piętrze. Wykonawcą jest konsorcjum firm, którego liderem jest Renovatorium z Krakowa. Firma została wyłoniona w wyniku przetargu.

Decyzja o rozpoczęciu prac remontowo-konserwatorskich, umotywowana była koniecznością poprawy stanu elewacji oraz potrzebą przywrócenia estetycznego wyglądu tarasowi widokowemu. – poinformował Prezes Zarządu PKiN Rafał Krzemień.

Prace prowadzone na tarasie to rodzaj testu, który pozwoli zoptymalizować całą inwestycję. Koszt czyszczenia elewacji wciąż przeraża, dlatego dopiero po oczyszczeniu tarasu widokowego zarząd PKiN podejmie ostateczne decyzje dotyczące czyszczenia całego budynku.

Metoda czyszczenia elewacji Pałacu Kultury i Nauki

Oczyszczanie elewacji tarasu widokowego odbywa się z wykorzystaniem metody hydrodynamicznej z użyciem gorącej pary, a doczyszczanie wykonywane jest ścierniwem w mgle wodnej. W ramach wykonywanych prac zostaną również uzupełnione ubytki w elewacji, wymiana parapetów oraz odnowienie tynku i malowanie sufitu. Koszt prac remontowych tarasu widokowego to około 680 tysięcy złotych netto. Planowany termin zakończenia prac renowacyjnych to połowa września 2018.

Pałac Kultury i Nauki Warszawa
Autor: Marzena Sarniewicz

Czyszczenie elewacji nie wpłynie na grafik zwiedzania tarasu widokowego

Czyszczenie elewacji tarasu widokowego nie wpłynie negatywnie na komfort zwiedzania tarasu widokowego - zapewnia zarząd PKiN. Wjazd na 30. piętro PKiN od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, a średnia roczna liczba odwiedzających wynosi około 650 tysięcy osób.

Prace wykonywane będą etapowo, z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa, dzięki czemu taras dostępny będzie dla turystów przez cały okres trwania remontu. – Prezes Zarządu PKiN Rafał Krzemień.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej