Rozbetonują Park Świętokrzyski w Warszawie i posadzą więcej zieleni. Kiedy zacznie się modernizacja?

2023-11-09 15:00
Park Świętokrzyski Warszawa
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Park Świętokrzyski w Warszawie ma przejść przemianę. Pojawi się więcej zieleni.

Park Świętokrzyski w Warszawie zyska więcej zieleni. Jak udało nam się dowiedzieć, część największego parku w śródmieściu stolicy zostanie poddana modernizacji w ramach walki z „betonozą”. To już kolejna zmiana powiązana z miejskim projektem Nowego Centrum Warszawy.

Spis treści

  1. Zmiany w Parku Świętokrzyskim w Warszawie. Więcej zieleni, mniej betonu
  2. Co dokładnie zmieni się w Parku Świętokrzyskim i kiedy?
  3. Okolice parku już się zmieniają. Na pawilon „Emilia” jeszcze poczekamy

Zmiany w Parku Świętokrzyskim w Warszawie. Więcej zieleni, mniej betonu

Park Świętokrzyski w Warszawie, zlokalizowany przy samym Pałacu Kultury i Nauki, powstał w 1955 r., ale część drzew ma tu ponad 100 lat – po wojnie przesadzono tu z przedmieść miasta m.in. 40-letnie lipy. Teraz największy teren zielony w Śródmieściu ma zyskać jeszcze więcej zieleni. Jak dowiedziała się redakcja Muratora, południowo-wschodni narożnik parku zostanie zmodernizowany w imię walki z „betonozą”. Konkurs na modernizację ogłosi spółka zarządzająca Pałacem Kultury i otaczającymi go terenami.

– W związku ze zbliżającym się zakończeniem działań inwestycyjnych związanych z budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej i drogi 5KDL oraz trwającą modernizacją placu Centralnego Zarząd Pałacu Kultury i Nauki sp. z o.o. wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy planuje przeprowadzenie konkursu na modernizację terenu w południowo-wschodnim narożniku Parku Świętokrzyskiego – mówi Sylwia Wróblewska, Kierownik Działu Marketingu spółki Zarząd Pałacu Kultury i Nauki sp z o.o. – Planowana modernizacja stanowić będzie dopełnienie dla realizowanych inwestycji, zwiększając powierzchnię zieleni miejskiej i walki z tzw. „betonozą” w centrum Warszawy.

Jak udało nam się dowiedzieć, planowana modernizacja jest powiązana z realizowanym od kilku lat miejskim projektem Nowego Centrum Warszawy. W jego ramach powstaje m.in. wspomniana nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zielony plac Centralny oraz gmach Teatru TR w Warszawie.

Co dokładnie zmieni się w Parku Świętokrzyskim i kiedy?

Szczegóły dotyczące planowanych zmian nie są jeszcze znane. Na razie są dopiero opracowywane wytyczne do konkursu, który pozwoli przeprowadzić modernizację części Parku Świętokrzyskiego. Można się jednak spodziewać nowych nasadzeń zieleni. Nie jest na razie znany termin ogłoszenia konkursu.

– O ogłoszeniu konkursu powiadomimy na stronie internetowej www.pkin.pl – podaje spółka Zarząd Pałacu Kultury i Nauki sp z o.o.

Plany zmian w Parku Świętokrzyskim należy bez wątpienia ocenić na plus – tym bardziej, że jest on dziś miejscem nieco zapomnianym. Choć spacerowiczów nie brakuje, miejsce to cieszy się dużo mniejszą popularnością, niż można by się tego spodziewać po sporym terenie zielonym w ścisłym centrum. Sądząc z opinii w Internecie, park jest postrzegany jako nieco zaniedbany, a do odwiedzin zniechęcają m.in. przesiadujące tu często pijane i hałasujące osoby.

Okolice parku już się zmieniają. Na pawilon „Emilia” jeszcze poczekamy

Przypomnijmy, że wskazany obszar leży w pobliżu powstającego gmachu MSN oraz przyszłego Teatru TR. Obecnie obok obelisku przy parku trwa również budowa spiralnej drogi dojazdowej do podziemi muzeum (będą tędy docierać dostawy, eksponaty itp.). Z kolei blisko parku, na rogu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, uprzątnięta została niedawno zaniedbana prywatna działka po Parku Miniatur.

Między parkiem a PKiN ma z kolei zostać odbudowany w przyszłości rozebrany w 2017 r. pawilon „Emilia”, jednak na inwestycję tę od lat brak pieniędzy. W odpowiedzi na pytania redakcji Muratora miasto przyznało, że nie wiadomo, kiedy pawilon „Emilia” powróci na mapę Warszawy.

– Postępowanie „Nowa Emilia. Przestrzeń ekspozycyjna i miejska oranżeria” jest nadal na etapie negocjacji z potencjalnymi partnerami. Spowolnienie prac związane jest z wyższymi niż wstępnie zakładano kosztami realizacji projektu. W momencie gdy pozwoli na to sytuacja finansowa i projekt zostanie wpisany do budżetu, etap negocjacji zostanie zakończony, a uczestnicy postępowania zostaną poproszeni o złożenie ofert – wyjaśnia Monika Beuth, rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy.

Nowa Emilia, czyli pawilon między Parkiem Świętokrzyskim a Pałacem Kultury
Autor: UM Warszawa Wizualizacja odbudowanego pawilonu „Emilia” na skraju Parku Świętokrzyskiego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej