Parking podziemny pod placem Powstańców Warszawy już powstaje. Kiedy otwarcie nowego parkingu w Śródmieściu?

2024-03-18 8:26

Parking podziemny pod placem Powstańców Warszawy zapewni 420 miejsc dla aut w Śródmieściu stolicy. W związku z inwestycją nastąpią też ważne zmiany w układzie drogowym, a nad parkingiem pojawią się drzewa. Co ciekawe, budowa ma istotny związek z planowaną przebudową ul. Złotej i Zgody.

Spis treści

  1. Co powstaje na placu Powstańców Warszawy?
  2. Budowa parkingu pod placem Powstańców Warszawy – aktualności
  3. Plac Powstańców Warszawy – wizualizacja po zakończeniu budowy parkingu
  4. Jaka przebudowa układu drogowego przy placu Powstańców Warszawy?

Co powstaje na placu Powstańców Warszawy?

W sierpniu 2022 r. w Śródmieściu ruszyła budowa parkingu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy. Obiekt powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to, że budująca go firma Immo Park Warszawa Sp. z o.o. (należąca do Mota-Engil Central Europe) będzie zarabiać na parkingu przez 36 lat od otwarcia, a następnie parking przejdzie w ręce miasta. Planuje się, że otwarcie parkingu nastąpi na przełomie 2024 i 2025 r.

Wizualizacja placu Powstańców Warszawy po wybudowaniu parkingu podziemnego
Autor: UM Warszawa Wizualizacja placu Powstańców Warszawy po wybudowaniu parkingu podziemnego
Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Budowany za 85 mln zł parking podziemny pod placem Powstańców Warszawy zapewni miejsca dla aut, ładowarkę do samochodów elektrycznych oraz ogólnodostępną toaletę. Obiekt będzie mieć 4 kondygnacje i 420 miejsc postojowych. Jednocześnie zniknie większość naziemnych miejsc do parkowania w najbliższej okolicy, które zastąpi przede wszystkim zieleń (m.in. w ramach przebudowy ul. Złotej i Zgoda). Mieszkańcy, którzy korzystali z tych miejsc, będą mogli parkować w garażu podziemnym – zostaną im zaoferowane 63 miejsca i preferencyjne stawki (obecnie ich wysokość jest nieznana).

Po zakończeniu budowy parkingu zmieni się także przestrzeń na powierzchni – pojawi się zieleń, m.in. 49 drzew, a także krzewy, byliny, elementy małej architektury (ławki, kosze, stojaki rowerowe itp.). Rewitalizacja będzie rozłożona w czasie i przebiegnie w dwóch etapach, ale już w ramach pierwszego wykonawca parkingu na własny koszt posadzi drzewa na placu Powstańców Warszawy.

– Jako Mota-Engil Central Europe jesteśmy pionierami partnerstwa prywatno-publicznego. W tym formacie wybudowaliśmy parking pod placem Nowy Targ we Wrocławiu, a w naszym portfolio znajdują się również takie umowy na budowę i eksploatację parkingów w Gdańsku oraz Łodzi – mówi Marcin Podlecki, członek zarządu IMMO Park Warszawa.

Budowa parkingu pod placem Powstańców Warszawy – aktualności

Roboty budowlane ruszyły w sierpniu 2022 r. Najbardziej intensywne prace konstrukcyjne, dzięki którym powstały najważniejsze elementy obiektu, zakończyły się w 2023 r. Obecnie trwają prace wykończeniowe, montaż izolacji, trwa także układanie gruntu na poziomie 0. Odbywa się również montaż wind.

Plac Powstańców Warszawy – wizualizacja po zakończeniu budowy parkingu

Po wybudowaniu parkingu plac stanie się przestrzenią zieloną i zachęcającą do spacerów. Nie powróci co prawda zieleń, jaka znajdowała się tu przed rozkopaniem placu, ale za to zostanie posadzona nowa. Efekty można zobaczyć na wizualizacjach w galerii.

Jaka przebudowa układu drogowego przy placu Powstańców Warszawy?

W związku z budową parkingu przebudowany zostanie także układ drogowy w okolicach placu Powstańców Warszawy. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie wykona przebudowę, by poprawić dojazd do parkingu podziemnego. Planowane są następujące zmiany:

  • na ul. Świętokrzyskiej pojawi się dodatkowy pas do skrętu w lewo, umożliwiający wjazd do parkingu kierowcom jadącym od strony Nowego Światu,
  • ul. Mazowiecka stanie się dwukierunkowa, dobudowane zostaną dwa azyle na przejściach dla pieszych, powstaną też na niej przystanki autobusowe,
  • nastąpi przebudowa sygnalizacji świetlnej u styku ul. Świętokrzyskiej i placu,
  • wszystkie przejścia dla pieszych w okolicy skrzyżowania ul. Mazowieckiej i Kredytowej zostaną doświetlone,
  • pojawi się trawa – u wlotu ul. Kredytowej (po obu stronach przejścia) oraz na wyspach rozdzielających jezdnie ul. Mazowieckiej przed skrzyżowaniem z ul. Traugutta oraz Kredytową.

ZDM przebuduje także przylegające do placu fragmenty ul. Boduena, Brokla i Szpitalnej. Inwestycja ma być zgrana w czasie z budową parkingu podziemnego. Przetarg na wybór wykonawcy rozstrzygnięto w styczniu 2024 r. Prace za przeszło 2,5 mln zł przeprowadzi firma AN Projekt z Warszawy.

Ile jest w Polsce linii metra? Wykaż się wiedzą w quizie o metrze warszawskim

Pytanie 1 z 10
Ile linii metra ma obecnie Warszawa?
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej