Plac Defilad - wiemy jak będzie wyglądał plac przed PKiN

2018-11-27 14:17
Plac Defilad
Autor: A-A Collective Tak zmieni się plac Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki- wizualizacja

Plac Defilad rozciąga się cieniu warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. To ogromna przestrzeń, trudna do zagospodarowania. W ciągu kilku ostatnich lat pomysłów na zmiany było dużo. Dziś już wiemy jak będzie wyglądał plac Defilad wokół Pałacu Kultury i Nauki. Konkurs architektoniczny został rozstrzygnięty. Jak zmieni się betonowy teren w centrum Warszawy i kto wykonał zwycięski projekt? Zobacz wizualizacje.

Plac Defilad
Autor: A-A Collective Wizualizacja Placu Centralnego w centrum Warszawy

Plac Defilad – konkurs architektoniczny rozstrzygnięty

Kiedyś plac Defilad był miejscem masowych zgromadzeń. W latach 80. ubiegłego wieku opustoszał, stracił swoją funkcję i do dziś przywołuje niegatywne skojarzenia, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni. Przez lata bardziej straszył niż przyciągał. Powstawały tu tymczasowe hale handlowe, czasami rozstawiało się wesołe miasteczko. W roku 2017 nastąpił przełom. W lipcu 2017 władze Warszawy ogłosiły konkurs na zagospodarowanie części placu Defilad, między wejściem głównym do Pałacu Kultury a ul. Marszałkowską. Spośród 42 nadesłanych prac sąd konkursowy pod przewodnictwem architekt miasta Marleny Happach wybrał 5 najlepszych, które następnie poddano pod dyskusję z mieszkańcami. Dziś wiemy, że zwycięski projekt powstał w pracowni A-A Collective. To młoda pracownia architektoniczna, w składzie: Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa, Martin Marker Larsen.

Plac Defilad
Autor: UM Warszawa Architekci z biura projektowego A-A Collective, którzy wykonali zwycięski projekt zagospodarowania Placu Defilad

Jak będzie wyglądał nowy plac Defilad?

Plac Defilad ma się zmienić z kamiennej pustyni w pełen zieleni Plac Centralny. Architekci postanowili odtworzyć przedwojenny układ dróg i dziedzińców. Do stworzenia ciągów komunikacyjnych zostaną wykorzystane materiały, z którego wykonane są nawierzchnie placu Defilad. W miejscach, gdzie dawniej były kamienice, powstaną trawniki. Zaznaczona zostanie również linia getta warszawskiego, poprzez ułożenie linii z czerwonych, wypalanych cegieł.

Przy samym wejściu na plac, od strony ulicy Marszałkowskiej, zaprojketowano duży staw o powierzchni 140 m². Będzie on miał formę jednego z historycznych dziedzińców (zburzonych kamienic czynszowych) i zostanie obłożony białym marmurem. Tóż przy głównej płycie, wokół Pałacu Kultury i Nauki zostaną nasadzone wysokie drzewa: brzozy, lipy i wiśnie. Mają one nieco przysłonić gmach PKiN oraz stworzyć zacienione miejsce do odpoczynku.

- Plac Defilad z zielenią, nowymi budynkami i atrakcyjnym programem kulturalnym będzie pełnić ważną społeczną funkcję, uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Zapowiada to projekt pracowni A-A Collective. Powstanie swoisty palimpsest z historią Warszawy zapisaną symbolicznie w nawierzchni placu brukiem i zielenią – piwiedziała Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

Na terenie nowego placu Defilad będzie ponad 40 ławek, o stylistyce nawiązującej do z czasów PRL-u (tzw. ławka mokotowska). Pomiędzy zielenią staną też pojedyncze krzesła, kwadratowe ławy wieloosobowe oraz półokrągłe siedziska okalające drzewa.

Plac Defilad
Autor: A-A Collective

Pierzeje placu Defilad

Każdy plac musi mieć pierzeje. Pierwszą będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (projekt Thomasa Phifera, który ma być wkrótce realizowany) i TR Warszawa, druga znajdzie się na wprost tych gmachów. Stanie tam tymczasowy pawilon o konstrukcji ze stali, z falującym dachem z tworzywa PCV, który znajdzie się między dwoma trzonami schodów do garażu podziemnego, który powstanie pod placem.

- Centrum Warszawy kolejny raz przeżywa transformację. Warszawiacy chcą tu być. Plac Centralny to miejsce codziennych spotkań, wydarzeń kulturalnych, wspólnego świętowania, dlatego wymaga zmian i dostosowania do zróżnicowanych stylów życia mieszkańców. Już powstaje tzw. zielona aorta z kwiatami i krzewami nad tunelem linii średnicowej PKP wzdłuż al. Jerozolimskich, teraz pora na plac Defilad. Poprzednicy pracowali, by przygotować różne inwestycje na centralnym placu Warszawy. Przed nami ich realizacja, krok po kroku zmienimy miasto wokół Pałacu Kultury i Nauki – powiedział Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Plac Defilad
Autor: A-A Collective Wizualizacja Placu Centralnego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej