Plantonia Aparthotel w Krakowie zdobył nagrodę w konkursie RenOwacje2024. Za co doceniono modernizację kamienicy?

2024-02-02 15:52

Plantonia Aparthotel w Krakowie, mieszczący się w zrewitalizowanej kamienicy z przełomu XIX i XX w., został nagrodzony w konkursie RenOwacje2024. Budynek stał się piękniejszy, bardziej ekologiczny i zdecydowanie bardziej wydajny energetycznie. Zobacz, co objęła ta modelowa termomodernizacja.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Spis treści

  1. Plantonia Aparthotel w Krakowie doceniony przez jury konkursu RenOwacje2024
  2. Odrestaurowana kamienica stała się hotelem. Jakie prace wykonano?

Plantonia Aparthotel w Krakowie doceniony przez jury konkursu RenOwacje2024

Rozstrzygnięty w styczniu 2024 r. konkurs RenOwacje2024 ma na celu promowanie modelowych termomodernizacji budynków, które prowadzą do znaczącej poprawy efektywności energetycznej. Na tym jednak nie koniec, gdyż jurorzy oceniali także poprawę walorów estetycznych i komfortu użytkowania obiektu, a także jakość zastosowanych materiałów i innowacyjność.

– Efektem dobrze zrealizowanych renowacji budynków, czy to mieszkalnych, czy użyteczności publicznej i komercyjnych, poza niższymi kosztami energii, są ciekawe architektonicznie, komfortowe, a także estetyczne przestrzenie, w których się dobrze mieszka, pracuje, czy spędza wolny czas. Poprawa efektywności energetycznej budynku niesie więc ze sobą także wiele innych korzyści dla ich mieszkańców i użytkowników – mówi Justyna Glusman, Dyrektor Zarządzająca Fali Renowacji.

W kategorii „Budynek komercyjny” zwycięzcą konkursu został Plantonia Aparthotel przy ul. Kościuszki 27 w Krakowie. Obiekt ten reklamuje się jako „wegański aparthotel”, urządzony z dbałością o to, by nie korzystać z materiałów pochodzenia zwierzęcego, a także wykorzystywać lokalny design oraz materiały ekologiczne, pochodzące z recyklingu.

Odrestaurowana kamienica stała się hotelem. Jakie prace wykonano?

Zanim otwarto tu hotel, kamienica z przełomu XIX i XX w. niszczała. Dzięki termomodernizacji i gruntownej przebudowie wnętrz odzyskała jednak dawny blask i zyskała nową funkcję. W ramach nagrodzonego remontu przeprowadzono m.in. następujące prace:

  • likwidacja 21 pieców kaflowych i podłączenie budynku do ogrzewania miejskiego,
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
  • montaż kontraktonów spiętych z instalacją chłodzenia powietrza,
  • montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem obrotowym,
  • ocieplenie północnej elewacji budynku,
  • remont pozostałych elewacji zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi.

Oprócz tego przeprowadzono także przebudowę wnętrz w celu dostosowania obiektu do pełnienia funkcji aparthotelu. Autorem projektu renowacji są biura architektoniczne Illiard Architecture & Interior Design, Konteksty Studio oraz biuro Krea.tina odpowiedzialne za projekt wnętrz.

– Renowacja kamienicy z przełomu XIX i XX w., której środek wypełniono wegańskimi, zrównoważonymi materiałami – tak zwycięski obiekt opisali organizatorzy konkursu RenOwacje2024.

W wyniku termomodernizacji zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną spadło prawie dwukrotnie:

  • przed termomodernizacją wartość EP dla Plantonia Aparthotelu wynosiła 250 kWh (na m² na rok),
  • po termomodernizacji wartość EP dla Plantonia Aparthotelu wyniosła 105 kWh (na m² na rok).

Obniżenie wskaźnika EP przełożyło się na niższe rachunki za energię. Termomodernizacja przyniosła także poprawę komfortu użytkowania obiektu oraz zdecydowaną poprawę estetyki budynku.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej