Ratusz Oruński w Gdańsku nagrodzony. Modelowa termomodernizacja doceniona w konkursie RenOwacje2024

2024-02-02 15:14

XIX-wieczny Ratusz Oruński w Gdańsku doceniono w konkursie RenOwacje2024, promującym remonty budynków przyczyniające się do zwiększenia wydajności energetycznej. Zapomniana nieco budowla odzyskała blask, a po termomodernizacji jej zapotrzebowanie na energię spadło niemal trzykrotnie.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Spis treści

  1. Ratusz Oruński w Gdańsku z nagrodą w konkursie RenOwacje2024
  2. Przemiana budynku w 1,5 roku. Stał się piękniejszy i bardziej dostępny

Ratusz Oruński w Gdańsku z nagrodą w konkursie RenOwacje2024

W styczniu 2024 r. poznaliśmy laureatów konkursu RenOwacje2024, którego eksperckie jury wyróżniło modelowe modernizacje budynków. Budynek zwyciężył w dwóch kategoriach: „Budynek użyteczności publicznej” oraz „Nagroda Publiczności”. Jury oceniało remonty zgłoszonych obiektów pod kątem cech takich jak jakość zastosowanych materiałów, innowacyjność, poprawa komfortu użytkowania, poprawa walorów estetycznych i wreszcie spadek zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną.

To właśnie ten ostatni parametr liczył się najbardziej. W wyniku termomodernizacji Ratusza Oruńskiego w Gdańsku wskaźnik EP spadł niemal trzykrotnie:

  • przed termomodernizacją wartość EP dla Ratusza Oruńskiego wynosiła 312,003 kWh (na m² na rok),
  • po termomodernizacji wartość EP dla Ratusza Oruńskiego wyniosła 108,875 kWh (na m² na rok).

– Przeprowadzono kompleksową modernizację obejmującą całkowitą przebudowę i termomodernizację obiektu, mającą na celu zwiększenie izolacji cieplnej budynku i poprawę jego ogólnej efektywności energetycznej – piszą o zwycięskim obiekcie organizatorzy konkursu.

Przemiana budynku w 1,5 roku. Stał się piękniejszy i bardziej dostępny

Wybudowany w 1867 r. Ratusz Oruński był przez długie lata siedzibą rozmaitych urzędów, w tym m.in. Urzędu Stanu Cywilnego, Ośrodka Pomocy Bezrobotnym oraz Urzędu ds. Młodzieży. Mieścił się tu również komisariat policji. Od 2010 do 2020 r. budynek stał jednak pusty i powoli niszczał. Miastu udało się jednak zgromadzić środki na rewitalizację.

W 2022 r. odnowiony i poddany termomodernizacji Ratusz Oruński został uroczyście otwarty. W toku kilkuletnich robót budowlanych przeprowadzono m.in. następujące prace:

  • wymiana stolarki drzwiowej, okiennej, ocieplenia ścian fundamentowych wraz z izolacją krystaliczną wewnętrznych ścian,
  • modernizacja źródła ciepła oraz oświetlenia,
  • modernizacja systemu wentylacji mechanicznej,
  • modernizacja systemu ogrzewania i ciepłej wody,
  • wymiana konstrukcji dachu,
  • wykonanie izolacji termicznej podłogi na gruncie.

Nie wszystkie przeprowadzone prace miały związek z termomodernizacją. W ramach obszernego remontu wykonano także prace konserwatorskie przy elewacjach, wygospodarowano dodatkową przestrzeń na poddaszu, wymieniono część instalacji i zamontowano windę. Budynek został również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Największym magnesem, przyciągającym do tego miejsca lokalną społeczność, będzie zapewne Biblioteka Ratuszowa. Liczy ona 339 mkw. powierzchni. Księgozbiór w dawnym ratuszu będzie liczył 25 tys. książek i 2,5 tys. audiobooków – podaje strona Urzędu Miasta.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej