Termomodernizacja bloku w Zwoleniu doceniona w konkursie RenOwacje 2024. Kolektory słoneczne, fotowoltaika i nie tylko

2024-02-02 14:29

Udana termomodernizacja bloku w Zwoleniu w woj. mazowieckim zdobyła uznanie jury konkursu RenOwacje2024. W wyniku przeprowadzonych prac mieszkańcy mogą cieszyć się znacznie niższymi rachunkami. Pamiętano też o ekologii, montując m.in. panele fotowoltaiczne. Jakie prace wykonano w zwycięskim budynku?

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Spis treści

  1. Termomodernizacja bloku w Zwoleniu nagrodzona. Co doceniło jury konkursu RenOwacje2024?
  2. O ile udało się zmniejszyć zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną?

Termomodernizacja bloku w Zwoleniu nagrodzona. Co doceniło jury konkursu RenOwacje2024?

Konkurs RenOwacje2024, rozstrzygnięty w styczniu 2024 r., miał na celu wyróżnienie udanych, modelowych termomodernizacji budynków. Poza poprawą efektywności energetycznej jury interesowały również kwestie takie jak walory estetyczne odnowionego obiektu, innowacyjność oraz jakość zastosowanych materiałów.

– Efektem dobrze zrealizowanych renowacji budynków, czy to mieszkalnych, czy użyteczności publicznej i komercyjnych, poza niższymi kosztami energii, są ciekawe architektonicznie, komfortowe, a także estetyczne przestrzenie, w których się dobrze mieszka, pracuje, czy spędza wolny czas. Poprawa efektywności energetycznej budynku niesie więc ze sobą także wiele innych korzyści dla ich mieszkańców i użytkowników – mówi Justyna Glusman, Dyrektor Zarządzająca Fali Renowacji.

W kategorii „Budynek mieszkalny wielorodzinny” nagrodzony został blok przy ul. Bogusza 9/11 w Zwoleniu (woj. mazowieckie). Typowy PRL-owski blok z wielkiej płyty stał się nie tylko bardziej estetyczny, ale przede wszystkim znacznie bardziej wydajny energetycznie. W obiekcie przeprowadzono następujące prace:

  • zainstalowano kontenerowy system grzewczo-chłodniczy pomp ciepła o mocy 180 kW z gruntowym magazynem ciepła,
  • wykonano ocieplenie stropodachu, sufitów piwnic oraz ścian, a także nową elewację,
  • zamontowano panele fotowoltaiczne o mocy 80 kWp,
  • we wszystkich mieszkaniach zainstalowano płaskie klimakonwektory ścienne dla efektywnego ogrzewania i całkowicie darmowego chłodzenia.

W budynku wykonano także wzmocnienie dachu, żeby mógł on udźwignąć instalację PV. Za projekt termomodernizacji odpowiada firma Euros Energy Sp. z o.o.

O ile udało się zmniejszyć zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną?

Z perspektywy mieszkańców budynku w Zwoleniu – a także jury konkursu RenOwacje2024 – najważniejszym efektem remontu było zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Dzięki przeprowadzonym pracom wskaźnik EP zmienił się, i to bardzo:

  • przed termomodernizacją wartość EP dla bloku w Zwoleniu wynosiła 100 kWh (na m² na rok),
  • po termomodernizacji wartość EP dla bloku w Zwoleniu wyniosła 21 kWh (na m² na rok).

Tak duża zmiana przełożyła się na wysokość rachunków, a także komfort użytkowania budynku. Na plus należy także ocenić dbałość o to, by wykorzystywać jak najwięcej energii elektrycznej wytwarzanej przez fotowoltaikę. To dla mieszkańców korzyść nie tylko finansowa, ale i ekologiczna – budynek w większym niż przedtem stopniu korzysta z OZE.

– Autorskie rozwiązania maksymalizują autokonsumpcję energii elektrycznej z instalacji PV o mocy 80 kWp zainstalowanej na wzmocnionym dachu – podkreślają organizatorzy konkursu.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?
Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej