Dofinansowanie do wymiany dachu na budynku mieszkalnym 2024 - czy można dostać i jakie?

2024-03-15 11:35
dofinanowanie do wymiany dachu
Autor: Andrzej Szandomirski Jakie dofinansowanie można dostać w tym roku na wymianę dachu?

Stary dach nadający się do wymiany to spory problem ze względu na zakres inwestycji, ale przede wszystkim koszty. Jakie są możliwości, jeśli chodzi o o dofinansowanie do wymiany dachu w budynku mieszkalnym w 2024? Jak skorzystać z dotacji na wymianę dachu? Kto może skorzystać i jakie warunki trzeba spełnić, żeby ubiegać się o dofinansowanie.

Spis treści

  1. Dofinansowanie do wymiany dachu w budynku mieszkalnym z ulgi termomodernizacyjnej
  2. Czyste Powietrze tylko na docieplenie dachu
  3. Gminne programy usuwania azbestu
  4. Dotacje na wymianę dachu dla rolników
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Dofinansowanie do wymiany dachu w budynku mieszkalnym z ulgi termomodernizacyjnej

Wymiana dachu może być częściowo sfinansowana w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W kryteriach do otrzymania ulgi wprawdzie nie jest podane, że wsparcie przysługuje na pokrycie kosztów związanych z wymianą dachu. Tutaj celem wsparcia jest poprawa efektywności energetycznej budynku, zatem usunięcie starego dachu, to tylko część pracy.

By spełnić warunki wsparcia powinniśmy zamontowane nowe, dobrze izolujące pokrycie dachowe, które wiązać się będzie z termomodernizacją domu. Dzięki pracom remontowym koszty m.in. na ogrzanie budynku powinny spaść w porównaniu do stanu przed remontem. Wysokość ulgi wynosi do 53 tys. zł. Wydatki poniesione na renowację powinny być udokumentowane w fakturach VAT, a odlicza się je w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28 do których należy dołączyć PIT/O.

Czyste Powietrze tylko na docieplenie dachu

W popularnym, ogólnopolskim programie Czyste Powietrze możemy otrzymać środki tylko na zakup i montaż materiałów budowlanych wykorzystywanych do ocieplenia dachu. Niestety, ale środki poniesione na wymianę pokrycia dachowego nie są kosztem kwalifikowanym w tym programie. Jeśli chcemy skorzystać z dopłaty do ocieplenia dachu, to kwota dotacji uzależniona jest od poziomu dochodu.

W podstawowej wersji programu dotacja wynosi 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych, w podwyższonym programie dofinansowania 75 proc., a w najwyższym - 100 proc. kosztów. W każdej z tych wersji obowiązują jednak limity, czyli maksymalne kwoty całkowitej dopłaty do remontu.

Gminne programy usuwania azbestu

W budynkach mieszkalnych, w których pokrycie dachu zawiera azbest, można się postarać o wsparcie gminy w pracach remontowych. Usuwanie azbestu jest zaplanowane w rządowym „Programie Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”. W tym projekcie przewidziano m.in. finansowe wspieranie samorządów. Gminy, które podpiszą umowę z WFOŚiGW, prowadzą programy dotacji dla swoich mieszkańców – mogą oni uzyskać wsparcie na pokrycie kosztów usunięcia azbestu. Zwykle informacje na temat dofinansowania można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych gmin. Znajdują się tam także aktualne terminy odbioru odpadków z azbestu – gminy mają obowiązek bezpłatnego odbioru szkodliwego minerału.

By skorzystać ze wsparcia, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o odbiór azbestu, zdemontować dach we własnym zakresie, następnie odpowiednio zapakować odpadki i przygotować do odbioru w ustalonym terminie. Azbest zabiera firma, z którą gmina podpisała odpowiednią umowę.

Dotacje na wymianę dachu dla rolników

Dla rolników prowadzony jest oddzielny program na wymianę pokrycia dachowego z eternitu. O wsparcie ubiegać się mogą właściciele lub współwłaściciele budynku gospodarczego, którzy mają status rolnika i płacą składki KRUS. To także osoby, które mają numer identyfikacji producenta rolnego, są osobą fizyczną i pełnoletnią oraz skorzystali z dopłat bezpośrednich.

Maksymalna kwota dopłaty wynosi 20 tys. zł, przy wyliczeniu 40 zł za 1 mkw. dachu. Powierzchnia dachu do wymiany może więc wynosić maksymalnie 500 mkw. Wnioski składać należy elektronicznie na platformie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Drugi, ostatni nabór wniosków trwał od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. Jednak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada, że jeszcze w tym roku powinien ruszyć kolejny nabór wniosków w tym programie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej