Zabytkowa leśniczówka w Lesie Kabackim jak nowa. Po remoncie działa w niej Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa

2024-04-26 13:11

Piękna zabytkowa leśniczówka przy ul. Rydzowej w Lesie Kabackim w Warszawie przeszła remont. Wyjątkowy budynek z drugiej połowy XIX w. służy teraz celom edukacji ekologicznej w ramach Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich w Warszawie. Zobacz zdjęcia.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Zmodernizowano leśniczówkę przy ul. Rydzowej w Lesie Kabackim
  2. Wróciły zajęcia w ramach Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa
  3. Oryginalne polichromie będą odrestaurowane pod okiem konserwatora zabytków

Zmodernizowano leśniczówkę przy ul. Rydzowej w Lesie Kabackim

Wyjątkowa zabytkowa leśniczówka w Lesie Kabackim w Warszawie była wyłączona z użytkowania od 2015 r. Obiekt z drugiej połowy XIX w., który przez 130 lat służył leśniczym, wymagał gruntownej modernizacji i licznych napraw. Na zlecenie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta zadania podjęła się firma Good Wood Szymon Jaraczewski. Przebudowa obiektu przy ul. Rydzowej 1A w Warszawie kosztowała 2,2 mln zł i zajęła 18 miesięcy. Zakończyła się pod koniec 2023 r.

– Gruntownie odnowiliśmy leśniczówkę, choć nie było to proste, jak widać wiele elementów jest drewnianych, odwiedzałem często to miejsce i dzisiaj jest nie do poznania – mówi prezydent Rafał Trzaskowski, prezentując efekt prac budowlanych – Tak jak zapowiadaliśmy, po 18 miesiącach remont został zakończony, ale w trakcie prac odkryliśmy stare polichromie, teraz pora na ich odtworzenie.

Budynek przeszedł liczne zmiany, które miały zbliżyć go do pierwotnej formy, ale też dostosować do współczesnych standardów. Wykonano m.in. następujące prace:

  • rozebrano murowaną dobudówkę przy drewnianym obiekcie,
  • przywrócono dach z gontu modrzewiowego (taki był oryginalnie),
  • wzmocniono konstrukcję dachu,
  • wymieniono część belek w ścianach,
  • ponownie ułożono polepę na strychu,
  • odgrzybiono budynek i usunięto zagrożenia biologiczne,
  • odnowiono drewnianą podłogę,
  • odnowiono elewację, przywracając pierwotną kolorystykę i detale architektoniczne,
  • zainstalowano instalacje: sanitarną, elektryczną i teletechniczną,
  • dokonano renowacji mebli i innych elementów wyposażenia.

– Po wyczyszczeniu i naprawie wróciły też mundur oraz narzędzia leśniczego: klupa do mierzenia średnicy, numerator do drewna, kostur do sadzenia drzew czy ośnik do korowania – podaje UM Warszawa.

Wróciły zajęcia w ramach Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa

W ramach działającego w pobliżu leśniczówki Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich – Warszawa w budynku odbywają się zajęcia z edukacji ekologicznej. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca są one organizowane dla małych grup. W grudniu 2023 r. pierwsze od rozpoczęcia remontu zajęcia przeprowadzono tu dla przedszkolaków i uczniów warszawskich podstawówek. Od lutego 2024 r. osoby indywidualne mogą zapisywać się na zajęcia w weekendy elektronicznie, za pośrednictwem strony Lasów Miejskich.

– Tematyka zajęć w leśniczówce będzie dostosowywana do zmieniających się pór roku. Pierwsze spotkania będą odbywać się pod hasłem „Odkrywamy tajemnice zabytkowej leśniczówki” – informuje UM Warszawa.

W ramach edukacji przyrodniczej dzieci uczą się m.in. na temat budowy lasu oraz roślin i zwierząt, jakie w nim żyją. Z uwagi na bliskość Lasu Kabackiego zajęcia mają formę teoretyczno-praktyczną i w znacznej części odbywają się w terenie.

Oryginalne polichromie będą odrestaurowane pod okiem konserwatora zabytków

W trakcie prac odkryto zaskakujące detale dekoracyjne na ścianach i suficie – barwne polichromie. Niestety, nie wszystkie dało się ocalić, gdyż znaczna część drewna wymagała wymiany, by z budynku w ogóle dało się korzystać. Polichromie, które się zachowały, zostaną odrestaurowane i wyeksponowane zgodnie z wytycznymi Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Pozostałe dekoracje zostaną wiernie odtworzone.

– Na elementach drewnianej konstrukcji budynku, tj. ścianach, belkach oraz na tynku kładzionym na trzcinie odkryto geometryczną dekorację malarską, w postaci kolorowych pasów i linii różnej grubości z dominacją czerwieni i błękitów. W jednym z pomieszczeń na suficie znajduje się dekoracja malarska w formie rozety, składającej się z kolorowych okręgów różnej grubości – podano w komunikacie.

Rozumiesz te modne słowa czy powtarzasz tylko jak papuga? Quiz językowy dla inteligentnych

Pytanie 1 z 12
Betonoza to...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej