Nowe drzewa na placu Bankowym. Warszawa odświeża ważny plac w oczekiwaniu na wielką przebudowę

2023-12-06 8:11

W ramach projektu tzw. Zielonej Marszałkowskiej nowe drzewa i krzewy pojawiły się na placu Bankowym. Warszawa zdecydowała się na razie jedynie na niewielki lifting w tym miejscu, ale docelowo plac ma zyskać m.in. skwer, fontannę i nowy układ drogowy. Zobacz zmiany w centrum stolicy.

Spis treści

  1. Na placu Bankowym Warszawa sadzi drzewa i krzewy. Zobacz zdjęcia
  2. Zmiany na placu Bankowym w ramach projektu tzw. Zielonej Marszałkowskiej
  3. Mały remont w oczekiwaniu na wielką przebudowę. Jak zmieni się plac Bankowy?

Na placu Bankowym Warszawa sadzi drzewa i krzewy. Zobacz zdjęcia

Plac Bankowy w Warszawie to dziś jedno z mniej zachęcających do wizyty miejsc w stolicy. To plac głównie z nazwy – w rzeczywistości betonowo-asfaltowa przestrzeń pełni głównie funkcję dużego skrzyżowania. Władze miasta planują to zmienić, jednak na większe zmiany jeszcze poczekamy. Póki co nastąpił jednak lekki lifting – pojawiła się droga dla rowerów, drzewa (m.in. miłorzęby japońskie) oraz krzewy. W różnych punktach placu ustawiono donice z zielenią. Nastąpiły także zmiany poprawiające bezpieczeństwo pieszych.

Plac Bankowy bez samochodów! Plany urzędników są jednoznaczne

Zmiany przeszedł też sam wlot ul. Marszałkowskiej na pl. Bankowy, gdzie kompleksowo przebudowane zostało przejście dla pieszych – jedno z najbardziej niebezpiecznych w centrum – podaje UM Warszawa.

Największe zmiany można dostrzec w zachodniej części placu. Pojawiły się tu nowe nasadzenia, wytyczono także drogę dla rowerów oraz przebudowano miejsca parkingowe. Teraz kierowcy parkują w nowych zatokach utworzonych na jednym z pasów szerokiej jezdni, a na odzyskanej przestrzeni powstał nowy chodnik dla pieszych.

W planach jest jeszcze rozpłytowanie chodnika między torami tramwajowymi a buspasem na pl. Bankowym, tuż za skrętem z ul. Senatorskiej. Tam, gdzie dziś znajdują się donice, wkrótce posadzonych zostanie dziesięć dębów – zapowiadali urzędnicy na początku listopada.

Zapowiedzi te zrealizowano – rozpłytowywanie rozpoczęło się na początku grudnia 2023 r.

Zmiany na placu Bankowym w ramach projektu tzw. Zielonej Marszałkowskiej

Obecne zmiany na placu Bankowym to część projektu tzw. Zielonej Marszałkowskiej, czyli przebudowy realizowanej w ramach Nowego Centrum Warszawy. Po zmianach Marszałkowska ma się stać ulicą bardziej zieloną i reprezentacyjną, a zarazem bardziej przyjazną dla pieszych i rowerzystów. W planach jest m.in. budowa brakujących dróg dla rowerów w centrum miasta, posadzenie szpalerów drzew w pasach dzielących jezdnie, przebudowa chodników i przystanków tramwajowych oraz budowa nowych przejść dla pieszych.

Zmiany są projektowane w oparciu o koncepcję „Zielonej Marszałkowskiej” skonsultowaną z mieszkańcami. Zakłada ona wprowadzenie w przestrzeni ulicy znacznie więcej zieleni. Pojawi się ona m.in. w pasie dzielącym pomiędzy jezdniami a torowiskiem. Projekt będzie przewidywał w tym miejscu nasadzenia drzew (tam, gdzie to możliwe) oraz krzewów i żywopłotów. Jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, zaś na prawym pasie wyznaczone zostanie parkowanie. Chodnik zostanie przebudowany i oddzielony od drogi rowerowej. (…) Przebudowane zostaną również przystanki tramwajowe, a sygnalizacja na całej ulicy będzie ustawiona na priorytet dla komunikacji zbiorowej – informuje UM Warszawa.

Obecnie trwa modernizacja odcinka od al. Solidarności do ul. Królewskiej, zaś wiosną 2024 r. nastąpi remont nawierzchni Marszałkowskiej między placem Bankowym a ul. Królewską. Jednocześnie powstaje projekt przebudowy kolejnego odcinka – między Ogrodem Saskim a Rotundą. Tu prace ruszą najwcześniej w 2024 r.

Między Królewską a Świętokrzyską ma znaleźć się zielone torowisko z rozchodnikiem, natomiast od Świętokrzyskiej tory tramwajowe będą używane jako awaryjny pas dla karetek pogotowia i innych uprzywilejowanych pojazdów – informują Tramwaje Warszawskie. – Wykonawca dokumentacji będzie musiał zaprojektować nową organizację ruchu drogowego. Uwzględni ona przebudowę lewych pasów wzdłuż torów na pasy zieleni z drzewami.

Mały remont w oczekiwaniu na wielką przebudowę. Jak zmieni się plac Bankowy?

Obecne zmiany na placu Bankowym to jednak dopiero początek. W planach jest znacznie większa przebudowa, choć na nią poczekamy jeszcze długo. W toku warsztatów z mieszkańcami stolicy wypracowana została koncepcja, która przewiduje m.in. zmianę układu jezdni i torów na placu, utworzenie sporego skweru z fontanną oraz posadzenie wielu drzew. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o planowanej przebudowie placu Bankowego w Warszawie.

Rozumiesz te modne słowa czy powtarzasz tylko jak papuga? Quiz językowy dla inteligentnych

Pytanie 1 z 12
Betonoza to...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej