Nowoczesna instalacja alarmowa. Na co zwrócić uwagę przed wyborem?

2024-03-14 13:19
Uniwersalny system alarmowy Satel
Autor: SATEL Nawet najprostsza automatyka może uczynić nasze życie o niebo wygodniejszym. Dzięki inteligentnej wtyczce ASW-200 można sterować podłączonymi do niej urządzeniami za pomocą smartfona

System alarmowy to dzisiaj standardowe wyposażenie każdego nowo wybudowanego domu. Zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom w czasie ich obecności oraz chroni dom, gdy nikogo w nim nie ma. Co powinien zapewniać nowoczesny system alarmowy?

Szkoła Budowania lekcja 6 - Drzwi, Bramy, Okna

Spis treści

  1. Elementy systemu alarmowego
  2. System alarmowy przewodowy czy bezprzewodowy – jaki wybrać?
  3. System alarmowy – integracja ze smart home
  4. System alarmowy – łatwość obsługi
  5. Dodatkowe wyposażenie

Dzisiaj inwestorzy nie stawiają sobie pytania, czy instalować system alarmowy, ale jaki najlepiej wybrać. Skuteczność działania alarmu zapewni jego dopasowanie do domu, który ma ochraniać. Ważnym aspektem jest lokalizacji, sąsiedztwo, ale najbardziej architektura budynku, która może ułatwiać lub utrudniać włamanie. Pewne zagrożenia i miejsca na nie narażone dostrzegą laicy, ale są i takie, których nie można zauważyć bez doświadczenia w branży. Stąd zaprojektowanie i wykonanie systemu alarmowego w domu warto powierzyć profesjonalistom.

Elementy systemu alarmowego

Systemy alarmowe chronią domy i mieszkania przed napadami i włamaniami oraz zabezpieczają przed zagrożeniami, takimi jak pożar czy zalanie. Wszystkie bez względu na stopień skomplikowania konstrukcji składają się z następujących elementów:

  • centrali alarmowej,
  • manipulatora klawiaturowego lub dotykowego do komunikacji z systemem, ustawiania parametrów, wpisywania hasła itp.
  • czujników (kontaktronów),
  • sygnalizatorów akustyczno-optycznych wewnętrznego i zewnętrznego,
  • innych elementów, np. modułu pozwalającego na integrację centrali alarmowej z urządzeniami smart home bez potrzeby montowania osobnej centrali dla nich.

System alarmowy przewodowy czy bezprzewodowy – jaki wybrać?

Jeśli dom jest w trakcie budowy, to trzeba zdecydować się na system przewodowy. W przypadku instalacji w gotowym domu lepszym rozwiązaniem jest system bezprzewodowy z zastosowaniem urządzeń łączących się drogą radiową. W obu przypadkach w razie późniejszej rozbudowy można utworzyć system hybrydowy, dołączając urządzenia bezprzewodowe do alarmu przewodowego i odwrotnie.

Zaletą systemu przewodowego jest brak potrzeby dodatkowego zasilania w postaci baterii czy akumulatorów, które w systemie bezprzewodowym muszą zasilać każde z urządzeń. Oczywiście systemy przewodowe są wyposażone w akumulatory, które pełnią rolę zasilania awaryjnego w przypadku przerwy w dostawie prądu, spowodowanym czynnikami zewnętrznymi, np. odcięciem zasilana przez włamywaczy.

System przewodowy jest bezpieczniejszy w użytkowaniu i odporny na zakłócenia sygnału. Poza tym umożliwia zastosowanie komponentów różnych producentów; w przypadku zakupu elementów bezprzewodowych muszą one łączyć się na tej samej częstotliwości, co trzeba sprawdzić przy próbie połączenia produktów różnych wytwórców. W systemach bezprzewodowych źródło zasilania wymaga okresowej wymiany (najczęściej co 2–3 lata), więc powinny być wyposażone we wskaźnik niskiego poziomu baterii, a dodatkowo być zainstalowane w miejscu pozwalającym na łatwą wymianę elementu zasilającego.

System alarmowy – integracja ze smart home

Współczesne systemy alarmowe nie tylko chronią dom przed kradzieżą, ale też mogą zwiększyć komfort użytkowania domu. To duże ułatwienie, bo za pomocą jednego manipulatora (panelu sterowania) lub aplikacji można sterować urządzeniami obu powiązanych ze sobą systemów. Jest to również oszczędne, bo urządzenia służące ochronie mogą pełnić funkcje dodatkowe, np. czujniki ruchu mogą sterować światłem i w odpowiednim momencie je włączać lub wyłączać. Jeśli mamy w domu zwierzęta, to powinny mieć funkcję PET lub podobną, dzięki czemu przejście kota lub psa nie uaktywni alarmu w czasie nieobecności właścicieli ani nie włączy niepotrzebnie oświetlenia.

Do systemu alarmowego oprócz czujników ruchu, otwarcia okien i drzwi i innych zapewniających ochronę przed wtargnięciem niepowołanych osób można podłączyć także detektory tlenku węgla, gazu, zalania. W przypadku zagrożenia system powiadomi o nim, a jednocześnie np. odetnie dopływ wody za pośrednictwem połączonego z systemem elektrozaworu.

Dzięki integracji z urządzeniami smart home centrala alarmowa będzie sterowała temperaturą i innymi parametrami powietrza w mieszkaniu. Automatycznie wyłączy ogrzewanie lub klimatyzację w pomieszczeniu, które właśnie wietrzymy przy uchylonych oknach. Podobnie przy wyjściu mieszkańców z domu system alarmowy automatycznie przełączy ogrzewanie lub klimatyzację w tryb oszczędności czy do standardowej pracy, gdy domownicy powrócą.

Wygodną funkcją jest zintegrowanie systemu inteligentnego ze sterowaniem roletami zewnętrznymi. Do takiego zintegrowanego systemu można włączyć też sterowanie podlewaniem ogrodu.

Nowoczesny system alarmowy pozwala na zarządzanie bezpieczeństwem domu i wygodą jego domowników.

System alarmowy – łatwość obsługi

Manipulatory klawiaturowe systemów alarmowych mają przeważnie niewielkie ekrany, które nie są wygodne w użytkowaniu. Nowoczesne centrale alarmowe dają możliwość zamontowania panelu sterowania z ekranem dotykowym, na którym będą czytelnie wyświetlane nie tylko funkcje alarmu, ale również urządzeń smart home. Intuicyjny interfejs panelu pozwoli łatwo sterować funkcjami alarmu i ustawiać parametry wszystkich urządzeń podłączonych do systemów smart home i alarmu. Programowanie i zarządzanie pracą spoza domu powinna umożliwiać aplikacja w smartfonie.

Dodatkowe wyposażenie

To przede wszystkim piloty zdalnego sterowania, karty i breloki zbliżeniowe. Gdy się z nich korzysta, nie ma konieczności wpisywania hasła i pomyłek. Rolę pilota przejmują już smartfony z aplikacjami. Karty i breloki służą do szybkiego otwierania zamków, dezaktywowania alarmu. Wystarczy tylko zbliżyć je do czytnika na odległość kilku centymetrów. Nie wymagają zasilania. Trzeba ich jednak pilnować, aby nie dostały się w niepowołane ręce, bo zagubienie może narazić nasz system alarmowy na nieuprawnione wyłączenie.

Zobacz najbrudniejsze warszawskie budynki - zdjęcia. Wypiękniałyby, gdyby je umyć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej