Rekuperatory podwieszane SlimAIR

2024-03-20 8:11 Materiał sponsorowany
Rekuperatory podwieszane SlimAIR / Alnor
Autor: Alnor

Rekuperacja polega na odzysku ciepła w systemie wentylacji. Zużyte powietrze o wysokiej temperaturze jest odprowadzane z pomieszczeń mieszkalnych. Mija się ono w wymienniku ze świeżym powietrzem nawiewanym z zewnątrz. Wymiana ta pozwala na ograniczenie strat ciepła. Niewielkie centralne rekuperacyjne SlimAIR z odzyskiem ciepła sprawdzą się głównie w budynkach mieszkalnych.

Spis treści

  1. Rekuperator SlimAIR o wysokiej sprawności i niskim zużyciu energii
  2. Płaski i kompaktowy
  3. Łatwy montaż
  4. Ciche i energooszczędne centrale
  5. Moduł stałego przepływu
  6. Ochrona przed zamarzaniem
  7. Odzysk ciepła a odzysk wilgoci
  8. Strefowanie wentylacji

Rekuperator SlimAIR o wysokiej sprawności i niskim zużyciu energii

Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła SlimAIR to jednostki o wysokiej sprawności i oszczędności energii, zaprojektowane z myślą o wentylacji głównie domów i mieszkań o powierzchni do 140–150 m². Seria rekuperatorów SlimAIR obejmuje obecnie już pięć modeli o wydajności: 250, 350, 500, 800 i 1000 m3/h przy 100 Pa generowanych przez energooszczędne wentylatory EC. Te najbardziej wydajne przeznaczone są do rezydencji i większych domów jednorodzinnych, można je również stosować w mniejszych lokalach usługowych.

Za odzysk ciepła w centralach serii SlimAIR odpowiada wymiennik przeciwprądowy z tworzywa sztucznego (PET) lub wymiennik entalpiczny odzyskujący wilgoć. Niektóre z modeli – dzięki wysokiej sprawności temperaturowej – osiągają maksymalny odzysk ciepła na poziomie nawet 94-95%. Zapewnia to efektywną wentylację przy minimalnym zużyciu energii.

Rekuperatory podwieszane SlimAIR / Alnor
Autor: Alnor

Płaski i kompaktowy

Rekuperatory SlimAIR mogą być montowane zarówno pod sufitem, jak i na ścianie. Dzięki płaskiej i kompaktowej formie o wysokości zaledwie 24,2 cm (dla jednostki 250), 30 cm (dla 350 i 500) oraz  38,7 cm (dla 800 i 1000), stanowią idealne rozwiązanie do montażu podsufitowego, zwłaszcza w przypadku ograniczonej przestrzeni, np. w suficie podwieszanym. Obudowa rekuperatora SlimAIR została wykonana z EPP, czyli spienionego polipropylenu. Materiał ten charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz akustycznymi, co gwarantuje wysoką izolację termiczną i redukcję hałasu.

Dostęp do filtrów powietrza jest możliwy zarówno od przodu, jak i z boku urządzenia, co umożliwia szybką i prostą wymianę filtrów, niezależnie od sposobu montażu. Można to łatwo zrobić bez użycia narzędzi i bez konieczności demontażu przedniej pokrywy.

Łatwy montaż

Rekuperatory SlimAIR są stosunkowo lekkie, dzięki czemu z ich zainstalowaniem tych najmniejszych może poradzić sobie tylko jedna osoba. Zależnie od wielkości modelu centrale ważą tylko 25,5 do 75 kg.

W przypadku montażu podsufitowego można zastosować (opcjonalnie) dodatkowy stelaż montażowy HRQ-SlimAIR-HANG, który umożliwia zawieszenie jednostki pod sufitem lub na ścianie w pozycji pionowej lub poziomej. Na obudowie urządzenia znajdują się cztery stalowe uchwyty montażowe, które umożliwiają łatwe i stabilne zamocowanie rekuperatora. Dodatkowo, cztery zaciskowe klamry ułatwiają otwarcie przedniej klapki, co zapewnia wygodny dostęp do wnętrza urządzenia.

Montaż pionowy
Autor: Alnor

Ciche i energooszczędne centrale

System wentylacji SlimAIR zaprojektowano tak, by był energooszczędny i pracował cicho. Umożliwia to bezproblemową i ciągłą wentylację przy minimalnym zużyciu energii – jednostka SlimAIR zużywa zaledwie 14,8 W przy najniższej prędkości wentylatorów. Urządzenia zostały wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów, co zapewnia im klasę energetyczną A/A+, minimalne przecieki (klasa A1), a także wysoką izolację termiczną i akustyczną.

Poziom generowanego hałasu przez rekuperator wynosi zależnie od modelu – od 49 do 57 dB(A). Aby zminimalizować hałas, zastosowano różne rozwiązania konstrukcyjne, takie jak:

  • umieszczenie wentylatora nawiewnego przed wymiennikiem ciepła;
  • profilowane kanały przepływu powietrza;
  • wykorzystanie specjalnych kratkowych osłon dla wentylatorów;
  • obudowa z polipropylenu spienionego (EPP) z dodatkową izolacją akustyczną.

Moduł stałego przepływu

Rekuperator SlimAIR można wyposażyć w moduł stałego przepływu (CF). Moduł Constant Flow zapewnia utrzymanie stałego wydatku powietrza w całej instalacji wentylacyjnej.

W trakcie użytkowania instalacja wentylacyjna naturalnie ulega nieznacznym dysproporcjom. Zabrudzone filtry powietrza lub skropliny na wymienniku ciepła mogą powodować wzrost oporu ciśnienia w systemie, co wpływa na wydajność urządzenia.

Dodanie modułu CF do systemu rekuperacji zapewnia 100% sprawność systemu rekuperacji przez cały rok. Dzięki zrównoważonemu systemowi wentylacji możliwe jest pełne wykorzystanie efektywności centrali rekuperacyjnej. Moduł stałego przepływu zapewnia optymalne parametry pracy urządzenia, niezależnie od ewentualnych zmian w instalacji wentylacyjnej, co przekłada się na skuteczność i efektywność działania rekuperatora SlimAIR.

Ochrona przed zamarzaniem

Rekuperatory SlimAIR są wyposażone w zaawansowany algorytm sterujący pracą wentylatorów oraz wbudowaną nagrzewnicę wstępną o mocy 1 kW, co zapewnia ochronę wymiennika ciepła przed zamarzaniem i potencjalnymi uszkodzeniami. Efektywność energetyczna tego dwustopniowego systemu ochrony polega na tym, że nagrzewnica wstępna jest aktywowana tylko wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej określonego progu, minimalizując dodatkowe zużycie energii.

Na początku – za pomocą stopniowych modyfikacji prędkości pracy wentylatorów – algorytm zapobiega zamarzaniu wymiennika ciepła. Nagrzewnica wstępna zostaje włączona, gdy temperatura na wlocie powietrza znacznie spadnie. Współpracuje ona z algorytmem, działając jako dodatkowy system ochrony przed zamarzaniem, jeśli bardzo niska temperatura utrzymuje się przez dłuższy czas.

Dzięki temu zaawansowanemu systemowi ochrony przed zamarzaniem, rekuperator SlimAIR zapewnia niezawodną ochronę wymiennika ciepła, gwarantując jego bezpieczne i efektywne działanie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Nagrzewnica wstępna
Autor: Alnor

Odzysk ciepła a odzysk wilgoci

Zastosowanie w rekuperatorach SlimAIR wysokiej jakości przeciwprądowego wymiennika ciepła wykonanego z materiału PET umożliwia osiąganie wysokiej sprawności odzysku ciepła na poziomie 94%. Dla mieszkańców zimnych i suchych obszarów producent proponuje opcję zamiany standardowego wymiennika ciepła na entalpiczny wymiennik ciepła.

Entalpiczny wymiennik ciepła, oprócz efektywnego odzysku ciepła, umożliwia również transfer wilgoci między strumieniami powietrza. W chłodne dni, gdy powietrze zewnętrzne jest suche, może on pomóc w utrzymaniu komfortowego poziomu wilgotności (40–60%) wewnątrz domu. Dzięki tej funkcji, latem rekuperator z odzyskiem wilgoci jest w stanie obniżyć wilgotność względną nawiewanego powietrza. Ponadto możliwość odzysku wilgoci znacznie zmniejsza ryzyko zamarznięcia wymiennika ciepła podczas mrozów.

Możliwość wyboru między standardowym a entalpicznym wymiennikiem ciepła w rekuperatorach SlimAIR, pozwala dostosować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb klienta, zapewniając optymalne warunki odzysku ciepła oraz regulację wilgotności wewnątrz pomieszczeń.

Strefowanie wentylacji

Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na ochronę środowiska i efektywność energetyczną. Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie wentylacji, takie jak System SmartAIR umożliwiający tzw. strefowanie, doskonale wpisuje się w założenia nowego budownictwa. Strefowanie to technologia, która pozwala na inteligentne dostarczanie świeżego powietrza do różnych obszarów w budynku – system wentylacyjny samodzielnie reguluje swoją pracę, na podstawie odczytów z czujników. Przekłada się to na wyższy komfort, oszczędność energii i poprawę jakości powietrza wewnętrznego.

Sterowanie w systemie wentylacji z podziałem na strefy jest w pełni automatyczne. Nie wymaga ingerencji mieszkańców. Instalację wystarczy raz wyregulować.

Rekuperatory podwieszane SlimAIR / Alnor
Autor: Alnor
Rekuperatory podwieszane SlimAIR / Alnor
Autor: Alnor
Partnerzy

Firma Alnor Systemy Wentylacji specjalizuje się w produkcji rekuperatorów i centrali wentylacyjnych, wentylatorów dachowych, kanałowych, także zaworów, czerpni, wyrzutni wentylacyjnych, kurtyn i nagrzewnic.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej