Klimatyzacja VRF - czym jest? Jak działa klimatyzacja VRF?

2023-02-20 18:06
Klimatyzacja VRF - czym jest? Jak działa klimatyzacja VRF? Czy warto - przykład zastosowania
Autor: Panasonic Nowoczesny system klimatyzacji VRF zastosowano w ratuszu na warszawskim Ursynowie. Zapewnia on komfortową pracę w 250 pomieszczeniach biurowych. Jest to największy budynek w Polsce wykorzystujący klimatyzację VRF

Klimatyzacja VRF wykorzystuje ciągłą zmianę ilości czynnika chłodniczego krążącego w układzie. System VRF pozwala zapewnić optymalny komfort oraz maksymalną efektywność energetyczną w ustalonych warunkach pracy klimatyzacji.

Spis treści

  1. Czym jest klimatyzacja VRF?
  2. Elementy klimatyzacji VRF
  3. Sprawność klimatyzacji VRF

Czym jest klimatyzacja VRF?

VRF (z ang. Variable Refrigeration Flow) oznacza w dosłownym tłumaczeniu zmienny przepływ czynnika. Klimatyzacja VRF zatem jest układem ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego.

Ilość czynnika chłodniczego trafiającego na parownik w systemie VRF jest regulowana poprzez zawór rozprężny. Dodatkowo sprężarki inverterowe regulują ilość przepływającego przez nie czynnika.

Elementy klimatyzacji VRF

Instalacja klimatyzacji VRF składa się z takich samych elementów jak układy klimatyzacji typu split. W pomieszczeniach montuje się jednostki wewnętrzne. Najważniejszym elementem instalacji jest agregat ze sprężarkami inverterowymi. Sprężarki regulują ilość czynnika chłodniczego w układzie do potrzeb instalacji.

Różnica pomiędzy układem typu split/multisplit a układem VRF jest w sposobie łączenia jednostek wewnętrznych z agregatem. W klimatyzacji VRF wykorzystuje się system trójnikowy. 

Sprawność klimatyzacji VRF

Sprawność zaprojektowanej klimatyzacji VRF jest dużo większa od standardowych rozwiązań klimatyzacji w budynkach biurowych z uwagi na szereg czynników:

  • Sama sprawność źródła (agregatów) jest bardzo wysoka.
  • Zastosowanie systemu automatyki wykorzystującego zaawansowane funkcje oszczędzania energii.
  • Zastosowanie czujników ruchu i obecności obniża dodatkowo zużycie energii przez system.
  • Zaawansowany i rozbudowany system sterowania centralnego BMS, dzięki któremu możemy dopasować elastycznie pracę systemu klimatyzacji w taki sposób aby zapewnić pełen komfort użytkownikom przy minimalnym zużyciu energii.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej