Klimatyzacja VRF - czym jest? Jak działa klimatyzacja VRF?

2023-02-20 18:06
Klimatyzacja VRF - czym jest? Jak działa klimatyzacja VRF? Czy warto - przykład zastosowania
Autor: Panasonic Nowoczesny system klimatyzacji VRF zastosowano w ratuszu na warszawskim Ursynowie. Zapewnia on komfortową pracę w 250 pomieszczeniach biurowych. Jest to największy budynek w Polsce wykorzystujący klimatyzację VRF

Klimatyzacja VRF wykorzystuje ciągłą zmianę ilości czynnika chłodniczego krążącego w układzie. System VRF pozwala zapewnić optymalny komfort oraz maksymalną efektywność energetyczną w ustalonych warunkach pracy klimatyzacji.

Spis treści

  1. Czym jest klimatyzacja VRF?
  2. Elementy klimatyzacji VRF
  3. Sprawność klimatyzacji VRF

Czym jest klimatyzacja VRF?

VRF (z ang. Variable Refrigeration Flow) oznacza w dosłownym tłumaczeniu zmienny przepływ czynnika. Klimatyzacja VRF zatem jest układem ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego.

Ilość czynnika chłodniczego trafiającego na parownik w systemie VRF jest regulowana poprzez zawór rozprężny. Dodatkowo sprężarki inverterowe regulują ilość przepływającego przez nie czynnika.

Elementy klimatyzacji VRF

Instalacja klimatyzacji VRF składa się z takich samych elementów jak układy klimatyzacji typu split. W pomieszczeniach montuje się jednostki wewnętrzne. Najważniejszym elementem instalacji jest agregat ze sprężarkami inverterowymi. Sprężarki regulują ilość czynnika chłodniczego w układzie do potrzeb instalacji.

Różnica pomiędzy układem typu split/multisplit a układem VRF jest w sposobie łączenia jednostek wewnętrznych z agregatem. W klimatyzacji VRF wykorzystuje się system trójnikowy. 

Sprawność klimatyzacji VRF

Sprawność zaprojektowanej klimatyzacji VRF jest dużo większa od standardowych rozwiązań klimatyzacji w budynkach biurowych z uwagi na szereg czynników:

  • Sama sprawność źródła (agregatów) jest bardzo wysoka.
  • Zastosowanie systemu automatyki wykorzystującego zaawansowane funkcje oszczędzania energii.
  • Zastosowanie czujników ruchu i obecności obniża dodatkowo zużycie energii przez system.
  • Zaawansowany i rozbudowany system sterowania centralnego BMS, dzięki któremu możemy dopasować elastycznie pracę systemu klimatyzacji w taki sposób aby zapewnić pełen komfort użytkownikom przy minimalnym zużyciu energii.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej