Bezpieczne użytkowanie naturalnych czynników chłodniczych z wentylatorami ebm-papst

2022-04-29 10:18 Materiał sponsorowany
wentylatory ebm papst
Autor: ebm-papst Polska Wentylatory dopuszczone do stosowania z czynnikami chłodniczymi A3 zgodnie z normą EN 60335-2-40 są dostępne w różnych wersjach konstrukcyjnych osiowych i odśrodkowych

Wprowadzona w 2015 roku ustawa f-gazowa zobowiązuje producentów do stosowania naturalnych czynników chłodniczych o niskim GWP – są one jednak często łatwopalne. Oznacza to, że wszystkie elementy zainstalowane np. w pompach ciepła muszą spełniać normy obowiązujące dla łatwopalnych czynników chłodniczych. Dotyczy to również wentylatorów, które ponadto muszą być możliwie ciche i energooszczędne.

W przypadku niskiej wartości GWP wymagany jest szybki rozkład czynnika chłodniczego po jego przedostaniu się do atmosfery. Oznacza to, że musi on być reaktywny chemicznie, a ta właściwość z kolei wiąże się z wysokim stopniem palności. Dlatego przy konstruowaniu pomp ciepła producenci muszą stosować komponenty, które spełniają obowiązujące normy dotyczące postępowania z palnymi czynnikami chłodniczymi.

W przypadku wentylatorów zapewniających w pompach ciepła niezbędny przepływ powietrza przez parownik oznacza to, że ich elektronika nie może stać się źródłem zapłonu nawet w przypadku awarii. Zasadniczo można to osiągnąć na różne sposoby. Jedną z metod jest zastosowanie obudów zapobiegających kontaktowi elektroniki z łatwopalną atmosferą. Inną możliwość stanowi użycie dodatkowego, mniejszego wentylatora ATEX, który zapewnia niezawodną wentylację urządzenia. Jednak zasada ciągłej wentylacji jest rzadko stosowana, np. w agregatach chłodniczych. Większość producentów pomp ciepła powietrze -woda preferuje wykorzystanie komponentów zatwierdzonych do użytku z palnymi czynnikami chłodniczymi.

Konstrukcja napędu zgodna z normą EN 60335-2-40

Firma ebm-papst, specjalizująca się w silnikach i wentylatorach, oferuje rozwiązanie alternatywne do silników ATEX, zaprojektowane specjalnie do stosowania w pompach ciepła powietrze-woda.

W przypadku napędów wentylatorów o rozmiarach 55, 74 i 84 obwody elektroniczne zostały tak zmodyfikowane, aby były zgodne z normą EN 60335-2-40, co umożliwia ich współpracę z naturalnymi czynnikami chłodniczymi. Odpowiednio sprawdzone i certyfikowane podzespoły elektroniczne gwarantują, że maksymalna temperatura ich powierzchni pozostaje zawsze poniżej 370°C (zgodnie z wymaganiami normy jest o 100°C niższa niż temperatura zapłonu czynnika), nawet w przypadku awarii, a tym samym nie staną się one źródłem zapłonu.

Firma ebm-papst oferuje te podzespoły w wielu wariantach, dzięki czemu są rozwiązaniem najszerzej stosowanym w pompach ciepła powietrze-woda do użytku zewnętrznego i wewnętrznego.

Wysoka efektywność energetyczna i niska emisja hałasu

Efektywność energetyczna i hałas to ważne aspekty również przy doborze wentylatorów do pomp ciepła. Napędami wentylatorów są nowoczesne silniki EC w technologii GreenTech. Jedną z ich cech jest efektywność energetyczna. Przy wytwarzaniu żądanej mocy cieplnej pompy ciepła powinny wykorzystywać jak najmniej energii pierwotnej. Sprężarka zużywa znacznie więcej energii niż wentylator, ale nadal opłaca się, aby pracował on z najwyższą możliwą wydajnością.

Kolejna zaleta to charakterystyka emisji hałasu wentylatorów EC. Nabiera ona szczególnego znaczenia w nocy, kiedy wartości graniczne określone w obowiązujących przepisach prawnych muszą być przestrzegane wewnątrz i – co najważniejsze – na zewnątrz budynku. Aby utrzymać emisję hałasu na niskim poziomie, duże wentylatory powinny, w miarę możliwości, pracować w niskim zakresie prędkości obrotowej.

Silniki EC zastosowane w wentylatorach są łatwe w sterowaniu, a zatem w nocy można bez problemu dodatkowo zredukować ich prędkość obrotową. Przykładowo, jeżeli zostanie ona zmniejszona o zaledwie 100 obr./min, hałas może zostać obniżony o ponad połowę.

Dobre współdziałanie wirników lub łopatek wentylatora z silnikiem i elektroniką jest kolejnym kluczowym elementem cichej pracy wentylatora. Firma ebm-papst zoptymalizowała geometrię łopatek i wirników, aby osiągnąć znaczną poprawę sprawności aerodynamicznej i obniżenie emisji hałasu. Wzięto również pod uwagę aspekty psychoakustyczne, aby hałas wentylatora był jak najbardziej obojętny dla komfortu. W celu zapewnienia cichej pracy wentylatory mogą być łączone z łopatkami kierującymi. FlowGrid redukuje hałas wynikający z warunków instalacji. Gwarantuje to cichą pracę pomp ciepła przez cały czas.

Asortyment wentylatorów spełniających normy obowiązujące dla palnych czynników chłodniczych jest stale rozszerzany, aby można było znaleźć odpowiednią konstrukcję dla każdej klasy wydajności.

W przypadku pytań zachęcamy do bezpośredniego kontaktu: ebm-papst Polska Sp. z o.o.; ul. Annopol 4A, 03-236 Warszawa; tel. 22 675 78 19, email: office@ebmpapst.pl

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej