Jaki klimatyzator - przenośny, split czy multisplit? Jak dobrać klimatyzator i policzyć jego moc?
Zanim zdecydujemy jaki klimatyzator kupić, warto zastanowić się, czy potrzebujemy urządzenia do chłodzenia jednego pomieszczenia, czy wielu. A może także do jego ogrzewania? Do wyboru mamy bowiem klimatyzator przenośny, typu split, multisplit lub też klimatyzator z wbudowaną pompą ciepła. Przed wyborem odpowiedniego klimatyzatora należy też precyzyjnie ustalić wielkość zapotrzebowania danego pomieszczenia na moc chłodniczą, a także preferencje domowników dotyczące funkcji, w jakie klimatyzator powienien być wyposażony.
Spis treści
- Jaki klimatyzator?
- Jaki klimatyzator przenośny
- Jaki klimatyzator typu split
- Jaki klimatyzator typu multisplit
- Jak dobrać odpowiednią moc klimatyzatora
- Jak działa klimatyzator
Jaki klimatyzator?
Klimatyzator typowo chłodzący pełni swoją funkcję jedynie w okresach wysokich temperatur, latem, utrzymując w pomieszczeniu wymaganą niską temperaturę. Z kolei klimatyzator chłodząco-grzewczy może być wykorzystywany przez cały rok, z okresem grzewczym włącznie.
Jaki klimatyzator przenośny
Klimatyzatory przenośne zaliczane są do najpraktyczniejszych - mamy możliwość ustawienia ich tam, gdzie planujemy schłodzić powietrze. Wymogiem jest tylko bliski dostęp do uchylonego okna, przez które elastyczną rurą odprowadzamy na zewnątrz ciepłe powietrze z pomieszczenia. Do wad urządzeń przenośnych należy zaliczyć niską ich wydajność, a także hałaśliwość. Przed zakupem warto sprawdzić z jakim natężeniem dźwięku pracuje klimatyzator przenośny. Czy taka klimatyzacja do mieszkania nie będzie uciążliwa dla sąsiadów.
Jaki klimatyzator typu split
Klimatyzatory rozłączne (typu split) cieszą się największym powodzeniem. Składają się z dwóch połączonych ze sobą jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. W skład pierwszej wchodzi parownik, filtr, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący, a w skład drugiej - centralny agregat z pompą, skraplaczem i wentylator. Jednostka wewnętrzna wymaga trwałego zamontowania w pomieszczeniu, w którym ma być użytkowana, z kolei jednostka zewnętrzna wymaga montażu na zewnątrz domu czy mieszkania, np: na elewacji, dachu, lub na gruncie.
Jaki klimatyzator zatem kupić? Optymalny klimatyzator powinien zapewnić regulację temperatury w zakresie 18-30°C, z możliwością regulacji co 1°C, oraz automatyczną kontrolę temperatury pomieszczenia, w którym się znajduje – dzięki czujnikowi temperatury wbudowanemu w obudowę urządzenia lub w pilocie. Z systemem klimatyzacyjnym może zostać zintegrowana wentylacja, wyciągając powietrze z pomieszczenia i wprowadzając czyste, klimatyzowane powietrze z zewnątrz.
Jednostka zewnętrzna powinna być zamontowana w miejscu dostępnym (umożliwiającym jej próżniejsze serwisowanie) i zacienionym, aby wykorzystywane do chłodzenia powietrze nie było nagrzewane przez słońce. Jednostka klimatyzatora powinna być zabezpieczona przed silnym wiatrem oraz opadami śniegu w taki sposób, aby ewentualne zadaszenia bądź ścianki nie ograniczały odbioru ciepła. Obie jednostki połączone są izolowanymi przewodami (ukryte najlepiej w suchej zabudowie), w której płynie czynnik chłodniczy. Umiejscowienie ich w niewielkiej odległości od siebie ułatwi prace montażowe. Kontrolę instalacji i napełnianie czynnika chłodniczego powinien wykonać specjalista. W zależności od sposobu montażu modułu wewnętrznego możemy wyróżnić:
- klimatyzatory ścienne - największa zaletą klimatyzatorów ściennych jest szeroki wybór jednostek, dzięki czemu możemy dopasować urządzenie do naszych preferencji, począwszy od prostych urządzeń aż po zaawansowane technologicznie klimatyzatory o ciekawej stylistyce. Klimatyzator montowany jest najczęściej nad łóżkiem w sypialni, czy nad kanapą w salonie.
- klimatyzatory podsufitowe - ten model można zastosować, gdy nie ma możliwości instalacji klimatyzatora ściennego. Montowany jest bezpośrednio do konstrukcji stropu, dlatego sprawdza się w wysokich pomieszczeniach.
- klimatyzatory przypodłogowe - urządzenia uniwersalne, budową przypominające grzejnik.
- klimatyzatory kasetonowe - instalowane w przestrzeni sufitu podwieszanego i zakończone panelem dekoracyjnym. Taka lokalizacja umożliwia równomierne rozprowadzenie chłodnego powietrza z centralnego punktu pomieszczenia. Powietrze rozprowadzane jest wzdłuż sufitu, a następnie łagodnie opada w dół, wzdłuż ścian. To rozwiązanie eliminuje konieczność przeznaczenia określonego miejsca w pomieszczeniu na zainstalowanie wewnętrznej jednostki klimatyzatora.
- klimatyzatory kanałowe - dostarczają powietrze przewodami wentylacyjnymi (zakończonymi kratkami nawiewnymi umieszczonymi na ścianie lub suficie)) do kilku pomieszczeń jednocześnie. Takie rozwiązanie daje jednakowe parametry powietrza, bez potrzeby sterowania pracą klimatyzatora w każdym z pomieszczeń.
Jaki klimatyzator typu multisplit
Multisplit to rozwiązanie polegające na podłączeniu do jednej jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych i umieszczenie ich w różnych pomieszczeniach. Na tego typu rozbudowany system klimatyzacji do mieszkania warto się zdecydować już na etapie projektowania bądź budowy domu. Dużą zaletą rozwiązania multisplit jest jeden agregat obsługujący pracę wielu jednostkę zewnętrznych. Może być także zintegrowany z systemem wyposażonym w pompy ciepła. Możliwe jest wówczas transportowanie ciepła z pomieszczeń chłodzonych do tych, które trzeba ogrzewać.
Jak dobrać odpowiednią moc klimatyzatora
Przystępując do zakupu klimatyzatora, warto zastanowić się, czy potrzebujemy urządzenia wyłącznie do chłodzenia powietrza, czy także do jego ogrzewania. Na rynku znajdziemy bowiem klimatyzatory wyposażone w pompę ciepła, które przy niższych temperaturach mogą dogrzewać mieszkanie lub stanowić dodatkowe źródło ciepła. Ważny jest także wybór odpowiedniej mocy klimatyzatora – dobierana jest ona na podstawie przeznaczenia pomieszczenia, ilości przebywających w nim osób, nasłonecznienia, oświetlenia, a także obecności dodatkowych źródeł ciepła (np. urządzenia elektryczne). Ogólnie przyjmuje się, że urządzenie o mocy 1 KW odpowiada schłodzeniu/ogrzaniu około 10 m².
Jak działa klimatyzator
Pracę klimatyzatora należy zaprogramować za pomocą pilota, który umożliwia szybki wybór żądanej funkcji, począwszy od grzania, chłodzenia, nawilżania lub osuszania, a skończywszy na ustawaniu kierunku strumienia powietrza, trybu energooszczędnego i cichej pracy nocnej. Klimatyzatory wytwarzają czyste i zdrowe powietrze - wszystkie jednostki wewnętrzne wyposażone są w filtry pochłaniające kurz, pyłki i wszelkie zanieczyszczenia z powietrza. Dlatego do ważnych czynności należy kontrola stanu higienicznego filtrów, które przynajmniej raz w miesiącu należy czyścić wodą z dodatkiem detergentu lub środkiem wskazanym przez producenta, a raz w roku wymieniać na nowe. Niektóre modele klimatyzatorów mają wbudowane lampki kontrolne, sygnalizujące konieczność wymiany filtra lub jego wyczyszczenie. Warto pamiętać, że klimatyzacja do mieszkania jest skuteczna jeśli okna i drzwi w pomieszczeniu są zamknięte.