Pilarki i wkrętarki dla dekarza. Najważniejsze parametry elektronarzędzi

2024-02-23 15:30
Pilarki i wkrętarki dla dekarza. Najważniejsze parametry elektronarzędzi
Autor: GettyImages Dobrze dobrane elektronarzędzia ułatwiają i przyspieszają pracę

Trudno sobie wyobrazić wykonywanie prac dekarskich bez użycia nowoczesnych elektronarzędzi. Dzięki nim większość robót związanych z montażem pokryć dachowych można zrealizować bezpiecznie, szybko i precyzyjnie. Dobierając narzędzia do prac dekarskich, warto kierować się istotnymi parametrami urządzeń, wpływającymi na jakość oraz wydajność robót.

Szkoła Budowania. Wymiana okna dachowego
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Wiertarkowkrętarka
  2. Zakrętarka udarowa
  3. Ręczna pilarka tarczowa
  4. Pilarka łańcuchowa
  5. Akumulatory do elektronarzędzi

Profesjonalny dekarz powinien być wyposażony w komplet mocnych i wydajnych elektronarzędzi, przystosowanych do intensywnej, wielogodzinnej pracy w trudnych warunkach. W zestawie wykorzystywanym na budowie nie powinno zabraknąć wiertarkowkrętarki, zakrętarki udarowej, ręcznej pilarki tarczowej oraz pilarki łańcuchowej z napędem elektrycznym (sieciowym lub akumulatorowym) albo spalinowym.

Szeroka oferta elektronarzędzi sprawia, że trudno jest dokonać idealnego wyboru. Przed zakupem warto jednak zapoznać się z cechami danego modelu oraz opiniami innych użytkowników. Elektronarzędzia dla dekarza powinny być lekkie, wyposażone w profilowane, gumowane rękojeści, zapewniające mocny chwyt. Najlepiej jeszcze przed zakupem sprawdzić, czy dany sprzęt dobrze leży w dłoni, czy wygodnie się nim operuje oraz jak duże drgania wytwarza podczas pracy.

Ważnym parametrem jest zastosowany typ silnika. Profesjonalne elektronarzędzia powinny być wyposażone w trwałe i mocne silniki bezszczotkowe, przystosowane do pracy w bardzo dużym zapyleniu. W porównaniu do silników tradycyjnych, modele bezszczotkowe zapewniają nawet dwa razy dłuższą pracę na jednym ładowaniu akumulatora. Poza tym ich konstrukcja poprawia chłodzenie, co pozwala jeszcze bardziej ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

Nowoczesne elektronarzędzia wyposaża się również w zabezpieczenia chroniące silnik przed przegrzaniem i przeciążeniem. Ponadto konstrukcje wykorzystujące silniki bezszczotkowe są mniejsze i lżejsze. Narzędzia oraz akcesoria dla profesjonalisty powinny być dostarczone w trwałych walizkach systemowych, które umożliwią ich łatwy i wygodny transport oraz przechowywanie. Przedstawiamy zestaw elektronarzędzi przydatnych podczas prac dekarskich oraz ich najważniejsze cechy.

Wiertarkowkrętarka

Pierwszym z elektronarzędzi, w jakie powinien być wyposażony każdy dekarz, jest akumulatorowa wiertarkowkrętarka. Narzędzie powinno cechować się lekką, kompaktową konstrukcją zapobiegającą zmęczeniu użytkownika podczas długotrwałej pracy na dachu. Odpowiednio duża moc umożliwi szybki montaż blachodachówki za pomocą wkrętów farmerskich, wkręcanie blachowkrętów, wkrętów ciesielskich, montaż śrub metrycznych oraz wiercenie otworów w metalu, drewnie i płytach wiórowych. Niezbędna jest dobrze wyważona, ergonomiczna obudowa z wygodnie umiejscowionymi przełącznikami.

Wkrętarkowiertarka powinna być wyposażona w przekładnię z metalowymi podzespołami oraz dwa lub nawet cztery biegi, pozwalające dostosować prędkość i moment obrotowy do wykonywanej pracy. Ważny jest też przełącznik kierunku obrotów prawo/lewo, umożliwiający wygodną oraz szybką zmianę między wkręcaniem i wykręcaniem. Prędkość obrotowa w zakresie od 2000 do 4000 obr./min zapewni precyzyjne wiercenie otworów.Wkrętarkowiertarka powinna oferować co najmniej kilkanaście pozycji ustawienia sprzęgła, umożliwiających optymalny dobór momentu obrotowego do wkręcania śrub i wkrętów o różnych rozmiarach. Moment dokręcania (wyrażony w niutonometrach) może wynosić od 50 do ponad 130 Nm.

Urządzenie powinno być również wyposażone w czujnik wyłączający silnik, gdy nastąpi zablokowanie wiertła w materiale. Rozwiązanie to chroni sprzęt przed przeciążeniem oraz zapewnia większe bezpieczeństwo. Mimo obecności takiego zabezpieczenia, w trakcie niektórych prac z wiertarkowkrętarką należy koniecznie używać rękojeści bocznej. Podczas mocowania pokryć z blachy na wkręty farmerskie, przydatny też będzie uchwyt magnetyczny.

Pilarki i wkrętarki dla dekarza. Najważniejsze parametry elektronarzędzi
Autor: Rawlplug Moc wiertarkowkrętarki trzeba dobrać do rodzaju wykonywanej pracy

Zakrętarka udarowa

Oprócz wkrętarkowiertarki, dekarz powinien być wyposażony w mocną, akumulatorową zakrętarkę udarową. Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu, to elektronarzędzie umożliwia wykonywanie cięższych prac przy drewnianych konstrukcjach dachów, np. łączenie drewnianych elementów więźby na długie wkręty ciesielskie lub śruby. Moment obrotowy zakrętarki powinien być regulowany elektronicznie w pełnym zakresie, co pozwoli dopasować parametry elektronarzędzia do konkretnej aplikacji.

Niezbędny w zakrętarce udarowej jest wielofunkcyjny uchwyt narzędziowy – sześciokątny wewnętrzny oraz czworokątny zewnętrzny. Dzięki niemu możliwe jest posługiwanie się zarówno bitami, jak i nasadkami.

Przydatna będzie również wbudowana dioda LED, która podświetla miejsce pracy dla lepszej wygody i bezpieczeństwa użytkownika. Dodatkowy uchwyt do zawieszenia zakrętarki na pasie ułatwi pracę w miejscach, gdzie nie ma możliwości odłożenia urządzenia.

Pilarki i wkrętarki dla dekarza. Najważniejsze parametry elektronarzędzi
Autor: Festool Polska Akumulatorowa zakrętarka udarowa z mechanizmem udaru stycznego – chroni nadgarstek przy wkręcaniu bez wstecznego momentu obrotowego

Przeczytaj również:

Ręczna pilarka tarczowa

Ręczne pilarki tarczowe z osłoną uchylną umożliwiają wykonywanie prac przy pokryciu dachowym, takich jak docinanie łat i kontrłat, desek, deskowań, listew, kantówek czy płyt OSB.Wybierając ręczną piłę tarczową, należy sprawdzić jej moc (powinna wynosić 1600–1800 W) – im większa, tym lepsza jest wydajność cięcia. Ważna jest również maksymalna prędkość obrotowa. Im wyższa, tym cięcie będzie czystsze, bez obecności poszarpanych krawędzi. W przypadku pilarki dla dekarza jej wartość powinna wynosić ok. 5000 obr./min.Pilarka powinna mieć możliwość cięcia pod wybranym kątem (z czytelnymi podziałkami oraz wskaźnikami linii cięcia dla 90 i 45°). Przydatna będzie także dźwignia do beznarzędziowego ustawiania prowadnicy, głębokości i kąta cięcia. W zachowaniu dokładności i precyzji pomoże wskaźnik laserowy, który wyznacza linię prostą i ułatwia prowadzenie piły. Nie powinno również zabraknąć funkcji odsysania pyłu po podłączeniu odkurzacza uniwersalnego.

Zakres grubości przecinanych materiałów zależy m.in. od średnicy tarczy tnącej i mocy silnika – zwykle wynosi od 45 do 75 mm. Rękojeść główna powinna być pokryta antypoślizgową gumą, która zapobiega zsuwaniu się dłoni. Ważna jest także masa urządzenia, najlepiej nie większa niż 4 kg, co pozwoli swobodnie manewrować pilarką w trudno dostępnych miejscach.Podczas pracy ręczną pilarką elektryczną istotną kwestią jest bezpieczeństwo. Urządzenie powinno być wyposażone w elektryczny hamulec, który po zdjęciu palca ze spustu natychmiastowo zatrzymuje wirującą tarczę oraz ruchoma osłona tarczy. W modelach z wyższej półki cenowej sterowanie osłoną odbywa się za pomocą dźwigni umieszczonej przy uchwycie. Takie rozwiązanie okazuje się przydatne, gdy przed wykonaniem cięcia zachodzi potrzeba uniesienia osłony tarczy. Pozwala to zachować bezpieczną odległość między dłońmi a tarczą tnącą.Aby ułatwić pracę pilarkami tarczowymi, ich producenci umożliwiają stosowanie dodatkowych prowadnic. Tego typu szyny zapewniają precyzyjne cięcie bez odprysków, także przy pochyleniu tarczy. Prowadnice są dostępne w szerokim zakresie długości, można je ze sobą łączyć.W przypadku urządzeń zasilanych akumulatorowo warto wziąć pod uwagę pojemność ogniwa oraz wydajność na jednym ładowaniu. Koniecznie należy zaopatrzyć się w dodatkowy akumulator, który zapewni pilarce nieprzerwaną pracę.

Pilarki i wkrętarki dla dekarza. Najważniejsze parametry elektronarzędzi
Autor: Rawlplug Ręczna pilarka sprawdzi się przy docinaniu drewnianych elementów

Pilarka łańcuchowa

Podczas montowania pokrycia dachowego, często trzeba docinać drewniane elementy więźby dachowej. Przydatna do tego będzie pilarka łańcuchowa – spalinowa bądź elektryczna.

 Spalinowa pilarka łańcuchowa

Pilarki spalinowe zapewniają dużą moc i wygodę użytkowania. Dekarz podczas pracy nie jest ograniczany długością przedłużacza ani pojemnością akumulatora. Pilarki spalinowe różnią się m.in. wagą, mocą i poziomem emitowanego hałasu. Dobierając pilarkę spalinową, należy zapoznać się z jej parametrami technicznymi, mającymi wpływ na przyszłe użytkowanie.

Do prac dekarskich dobrym wyborem będzie mniejsza i lżejsza pilarka uniwersalna o mocy od 1,6 do 2,4 kW (2–3,5 KM). W pilarkach spalinowych stosowane są gaźnikowe silniki dwusuwowe z zapłonem iskrowym. Piła wyposażona jest w przezroczyste zbiorniczki ze wskaźnikami na mieszankę paliwową oraz olej smarujący łańcuch, moduł i święcę zapłonową, kabel wysokiego napięcia oraz filtr powietrza. W pilarkach wykorzystywane są bezpływakowe gaźniki membranowe, umożliwiające pracę maszyny w każdym położeniu. Napęd przenoszony jest za pośrednictwem sprzęgła odśrodkowego na koło zębate i łańcuch, poruszający się po prowadnicy.

Oprócz tego piła ma bezwładnościowy hamulec bezpieczeństwa, chroniący operatora przed zranieniem w przypadku tzw. odbicia. Odpowiednio wyprofilowany, izolowany uchwyt, kompensuje część drgań generowanych przez pracujący silnik, co zapewnia większy komfort podczas pracy.Pilarka spalinowa jest wyposażona w ręczną pompkę paliwa oraz funkcję ssania, ułatwiającą rozruch zimnego silnika. Ważna jest też blokada gazu, zapobiegająca przypadkowemu uruchomieniu łańcucha, możliwość wygodnej regulacji naciągu łańcucha oraz łatwy dostęp do świecy zapłonowej i filtra powietrza.

Elektryczna pilarka łańcuchowa

To narzędzie stosunkowo lekkie i wygodne w manewrowaniu, o moc wynoszącej zwykle 1,2 do 2,4 kW. Prowadnica, po której porusza się łańcuch tnący, ma zwykle długość 30–35 cm. Nowoczesne modele wyposażane są również w wygodny system napinania łańcucha za pomocą pokrętła, bez konieczności używania narzędzi.

Zaletą modeli zasilanych sieciowo jest stosunkowo duża moc i możliwość nieprzerwanej pracy. Do wad zaliczyć należy przewód elektryczny, który przeszkadza, ogranicza zasięg oraz może stwarzać zagrożenie podczas prac na wysokości. Aby wyeliminować tę niedogodność, warto rozważyć zakup pilarki z zasilaniem akumulatorowym. Ogniwa litowo-jonowe zapewniają pracę z pełną wydajnością od 20 do 50 minut (w zależności od modelu oraz pojemności akumulatorów).

Pilarki i wkrętarki dla dekarza. Najważniejsze parametry elektronarzędzi
Autor: STIHL Elektryczne pilarki łańcuchowe są lekkie i wygodne w obsłudze
Pilarki i wkrętarki dla dekarza. Najważniejsze parametry elektronarzędzi
Autor: STIHL Akumulatorowa pilarka łańcuchowa pozwala na większą mobilność

Akumulatory do elektronarzędzi

Obecnie z elektronarzędzi można swobodnie korzystać na budowach bez dostępu do sieci elektrycznej oraz konieczności stosowania przedłużaczy. Stało się tak dzięki rozpowszechnieniu lekkich i pojemnych akumulatorów litowo-jonowych, które zapewniają narzędziom dużą moc oraz długą pracę na jednym ładowaniu. Akumulatory składają się z połączonych ogniw Li-Ion. Są one wydajne, cechują się brakiem efektu pamięci (można je doładowywać w każdej chwili, nie czekając na całkowite rozładowanie) oraz minimalnym procentem samorozładowania. Mogą zmagazynować duże ilości energii, którą następnie długo oddają.

Profesjonalne elektronarzędzia dla dekarza powinny być zasilane prądem o napięciu 18 lub 20 V pochodzącym z ogniw o pojemności od 2 do nawet 12 Ah. Aby ułatwić obsługę, akumulatory wyposażane są we wskaźniki diodowe, umożliwiające sprawdzanie stanu naładowania. Czas ładowania zwykle wynosi od ok. 40 min do 1,5 h, zależnie od pojemności akumulatora, klasy sprzętu i szybkości ładowarki.

Decydując się na profesjonalny sprzęt dla dekarza, warto zwrócić uwagę, z jaką liczbą narzędzi jest kompatybilny dany akumulator. Producenci tworzą systemy, dzięki którym różne elektronarzędzia mogą korzystać ze zunifikowanych akumulatorów oraz kompatybilnych ładowarek.

Pilarki i wkrętarki dla dekarza. Najważniejsze parametry elektronarzędzi
Autor: Festool Polska Szybka ładowarka umożliwiająca ładowanie dwóch akumulatorów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej