Gwoździarki - rodzaje, ważne parametry, ceny gwoździarek

2022-03-07 11:06
gwoździarka
Autor: getty images Gwoździarki to automatyczne pistolety do gwoździ

Gwoździarki to sprzęt bardzo często wykorzystywany na budowach podczas prac dekarskich oraz ciesielskich. Urządzenia te zastępują tradycyjny młotek. Dzięki gwoździarkom wbijanie gwoździ jest szybkie, łatwe i bezpieczne. Gwoździarki elektryczne czy akumulatorowe? Gwoździarki pneumatyczne czy gazowe? Jak pracują poszczególne modele gwoździarek? Jaką warto wybrać?

Spis treści

  1. Czym są gwoździarki?
  2. Rodzaje gwoździarek
  3. Mechanizm strzelający w gwoździarkach
  4. Gwoździarki elektryczne zasilane sieciowo
  5. Gwoździarki akumulatorowe
  6. Gwoździarki pneumatyczne
  7. Gwoździarki gazowe
  8. Parametry gwoździarki ważne przy wyborze
  9. Ceny gwoździarek

Czym są gwoździarki?

Gwoździarki, zwane też pistoletami do gwoździ, pozwalają na błyskawiczne wbijanie gwoździ bez użycia siły. Dostępne obecnie na rynku modele różnią się sposobem zasilania, rodzajem mechanizmu strzelającego, poręcznością, szybkością wbijania, pojemnością zasobnika na gwoździe oraz innymi parametrami.

Rodzaje gwoździarek

Do działania gwoździarki niezbędne jest zasilanie. Jako napęd stosuje się energię elektryczną pochodzącą z sieci lub akumulatora, sprężone powietrze lub paliwo gazowe typu propan-butan. Gwoździarki można zatem podzielić na:

  • elektryczne,
  • akumulatorowe,
  • pneumatyczne,
  • gazowe

Ze względu na miejsce i zakres zastosowania gwoździarki można wyróżnić tzw. modele dachowe, przeznaczone do prac dekarskich, np. mocowania papy czy gontu. Są to urządzenia największe, najcięższe, z wysoką energią strzału. Pozwalają na wbicie nawet do kilkudziesięciu gwoździ w ciągu minuty. Innym typem gwoździarek do zastosowań dekarskich są gwoździarki ramowe. Są słabsze od dachowych, ale wygodniejsze w użytkowaniu. Sprawdzają się też podczas montażu podłóg, schodów, konstrukcji szkieletowych czy boazerii.

Mechanizm strzelający w gwoździarkach

Jednym z najważniejszych elementów gwoździarki jest mechanizm strzelający. Odpowiada on za wyrzucanie gwoździ znajdujących się w komorze magazynka z określoną szybkością oraz siłą. We współczesnych gwoździarkach stosowane są dwa rodzaje takich mechanizmów: spustowy i dotykowy.Pierwszy z nich – w momencie naciśnięcia spustu gwoździarki – wystrzeliwuje gwóźdź znajdujący się w komorze. Z kolei mechanizm dotykowy uwalnia gwóźdź natychmiast po zetknięciu głowicy urządzenia z powierzchnią. Po wystrzeleniu kolejny gwóźdź jest automatycznie podawany z zasobnika do komory i cykl się powtarza. Energia, z jaką urządzenie wyrzuca gwóźdź, pozwala wbić go w obrabiany materiał na głębokość do kilkudziesięciu milimetrów.

Gwoździarki z wyższej półki cenowej wyposażane są w oba te mechanizmy z możliwością ich przełączania. Wysokiej klasy modele mają również regulację głębokości wbijania oraz możliwość wbijania gwoździ pod kątem, co pozwala również na pracę w trudno dostępnych miejscach.

W nowoczesnych modelach gwoździarek do zastosowań profesjonalnych wykorzystuje się magazynki bębnowe umożliwiające załadowanie nawet kilkuset sztuk gwoździ. Modele do mniej wymagających prac są wyposażone w podajniki taśmowe, mieszczące mniejszą liczbę gwoździ.

Gwoździarki elektryczne zasilane sieciowo

Gwoździarki elektryczne określane są mianem zszywaczy – najczęściej małej mocy – z możliwością ładowania gwoździ. Wykorzystuje się je zwykle do najmniej wymagających prac wykończeniowych, sprawdzają się też w przydomowych warsztatach. W gwoździarce elektrycznej znajduje się ruchomy elektromagnes z zamocowanym w nim tłokiem. Po wciśnięciu spustu tłok wprawiany jest w ruch i umożliwia wystrzelenie gwoździa. W ciągu minuty można oddać 20–30 strzałów.

Profesjonalne gwoździarki elektryczne to sprzęt znacznie większy i wytrzymalszy. Wyglądem przypominają modele pneumatyczne i akumulatorowe. Są to urządzenia dużej mocy, ale mało wydajne i nieporęczne. Ich wadą jest też utrudniający pracę przedłużacz i konieczność podłączenia do gniazdka elektrycznego. Z tego powodu nie znajdują one powszechnego zastosowania wśród profesjonalistów.

Gwoździarki akumulatorowe

Gwoździarki akumulatorowe są stosunkowo lekkie oraz proste w obsłudze. Uznawane są za sprzęt dla profesjonalistów, ale ze względu na poręczność i łatwość posługiwania się nimi nadają się również do zastosowań amatorskich. Umożliwiają pracę w trudnych warunkach, w dużym przedziale temperatur, dlatego dobrze sprawdzają się podczas prac dekarskich.

W gwoździarkach akumulatorowych wykorzystuje się mechanizm zamachowy, a moc niezbędna do wbijania gwoździ pochodzi z akumulatora (najczęściej litowo-jonowego) o pojemności ok. 5 Ah. W pełni naładowane ogniwo pozwala oddać ok. 500–700 strzałów. W zastawie z gwoździarką zwykle znajduje się dodatkowy akumulator oraz ładowarka sieciowa. Minusem tego typu urządzenia jest ograniczony czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Przy bardziej intensywnych pracach niezbędne są ogniwa zapasowe, które można na bieżąco doładowywać. Innym minusem gwoździarek akumulatorowych jest ich dość wysoka cena.

Gwoździarki pneumatyczne

Gwoździarki pneumatyczne to typowy sprzęt dla profesjonalistów – pozwalają pracować zarówno z materiałem miękkim, jak i twardym. Ograniczona mobilność sprawia, że najczęściej są wykorzystywane w warsztatach i zakładach przemysłowych.Urządzenia te zasila się sprężonym powietrzem, wytwarzanym przez kompresor, a następnie pompowanym przewodem pod ciśnieniem do cylindra w gwoździarce. Po wciśnięciu spustu zgromadzone tam powietrze jest uwalniane i wypycha znajdujący się w komorze gwóźdź. W tego typu urządzeniach ważnym parametrem jest wymagane ciśnienie robocze, które powinno wynosić od 5 do 8 barów. Decydując się na gwoździarkę pneumatyczną, trzeba wcześniej sprawdzić, czy posiadany przez nas kompresor będzie ją w stanie zasilić. Co do szybkostrzelności to modele pneumatyczne wyższej klasy pozwalają na wykonanie nawet dwóch strzałów na sekundę.

Profesjonalna gwoździarka pneumatyczna powinna mieć także możliwość regulacji głębokości wbijania. Tego typu sprzęt wymaga stosowania preparatów olejowych zapobiegających zatarciu mechanizmu.

Gwoździarki gazowe

Gwoździarki gazowe (gazowo-akumulatorowe) przeznaczone są dla fachowców, którzy wymagają sprzętu o najwyższych parametrach mocy i wytrzymałości. Wyposażone są w zbiornik na propan-butan, zamontowany w korpusie urządzenia, oraz akumulator o małej pojemności (ok. 1 Ah). Wbudowana dioda LED sygnalizuje poziom naładowania ogniwa, a także informuje o konieczności przeprowadzenia konserwacji urządzenia. Zasada działania polega na spalaniu precyzyjnie odmierzonej porcji gazu. Wywołane za pomocą przeskoku iskry kontrolowane eksplozje wyrzucają gwoździe z bardzo dużą energią (przekraczającą 100 J). Tego typu gwoździarki pozwalają wbijać gwoździe w twarde materiały, np. w beton, a także dysponują wystarczającą mocą do przytwierdzania gwoździowkrętów. Jeden nabój z gazem wystarcza na wbicie ok. 1000 gwoździ,

Parametry gwoździarki ważne przy wyborze

Dobrze dopasowany sprzęt pozwoli sprawnie i wydajnie wykonywać prace. Wybierając gwoździarkę, należy zatem zwrócić uwagę na jej parametry.

Moc gwoździarki – czyli energia strzału wyrażana w dżulach (J). Określa siłę i głębokość wbijania gwoździa, a co za tym idzie – możliwość pracy z różnymi materiałami. Moc gwoździarki należy dopasować do jej planowanych zastosowań. Im będzie ona większa, tym bardziej wymagające prace można wykonać. Gwoździarki o mocy powyżej 100 J pozwalają wbijać długie gwoździe w twardy materiał. W przypadku gwoździarek pneumatycznych zamiast energii strzału podaje się ich ciśnienie robocze (w barach).

Obsługiwane rodzaje i wymiary gwoździ – dobrze, aby gwoździarka była przystosowana do pracy z różnymi typami gwoździ. Należy zwrócić uwagę na to, jakie ich wymiary (średnica i długość) oraz rodzaje (z łbem pełnym lub ściętym) są obsługiwane przez dane urządzenie.

Pojemność magazynka na gwoździe – im pojemniejszy magazynek, tym dłużej można pracować bez przerw. Prostsze gwoździarki wyposażane są zwykle w zasobniki taśmowe na kilkadziesiąt sztuk gwoździ. W modelach profesjonalnych (dekarskich) stosuje się pojemne magazynki bębnowe, mieszczące nawet 300 sztuk. Ważne, aby gwoździarka miała wygodny wziernik, który pozwala podejrzeć, ile gwoździ pozostaje jeszcze w magazynku.

Szybkość gwoździarki – to maksymalna liczba wystrzelonych gwoździ w ciągu jednej minuty lub sekundy. Modele zasilane elektrycznie wbijają zwykle od 20 do 30 gwoździ na minutę, a profesjonalne gwoździarki pozwalają wystrzelić nawet dwa gwoździe w ciągu sekundy.

Waga urządzenia – im mniejsza, tym bardziej komfortowe i precyzyjne będzie posługiwanie się gwoździarką.

Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania – wybierając gwoździarkę, nie można zapominać o bezpieczeństwie jej użytkowania. Dobry sprzęt musi być wyposażony w zabezpieczenie mechanizmu strzelającego. Gwoździarka powinna mieć wygodne uchwyty z antypoślizgowymi, gumowanymi elementami oraz możliwość zamocowania na pasie roboczym. Ważna jest amortyzacja odrzutu oraz dobre wyważenie całego narzędzia.

Temperatura pracy – gwoździarki mają ustalone zakresy temperatur, w których mogą bezproblemowo działać. Tańsze modele przystosowane są do pracy wyłącznie w pomieszczeniach, zaś profesjonalne urządzenia akumulatorowe, pneumatyczne i gazowe powinny móc pracować w temperaturze od –20 do 50°C.

Dostępne tryby pracy – możliwość zmiany trybów pracy jest bardzo przydatna. W trybie manualnym, chcąc wbić gwóźdź, należy wcisnąć spust. W automatycznym zaś urządzenie samoczynnie wystrzeliwuje gwoździe w określonych odstępach czasowych.

Parametry akumulatora – decydując się na zakup gwoździarki akumulatorowej, należy zwrócić uwagę na pojemność oraz czas ładowania akumulatora.

Akcesoria i wyposażenie dodatkowe – gwoździarki powinny być dostarczane w funkcjonalnej walizce zdolnej pomieścić urządzenie wraz z akcesoriami. Udogodnieniem jest diodowy wskaźnik naładowania akumulatora. Decydując się na gwoździarkę gazową, trzeba zwrócić uwagę na cenę pojemników z propanem-butanem.

gwoździe do gwoździarki
Autor: Schutterstock Gwoździe do gwoździarek - do magazynka bębnowego

Ceny gwoździarek

Najmniej zapłacimy za amatorskie gwoździarki elektryczne zasilane z sieci. Ich ceny wynoszą od kilkudziesięciu do ok. 500 zł.

Najtańsze gwoździarki akumulatorowe kosztują ok. 500 zł, a ceny modeli z wyższej półki wynoszą od ok. 2000 do 4000 zł. Koszt uniwersalnej gwoździarki pneumatycznej nie jest wysoki i wynosi od 100 do kilkuset złotych. Do tego trzeba oczywiście doliczyć zakup kompresora.

Profesjonalne gwoździarki pneumatyczne mogą kosztować nawet 5000 zł. Równie drogie są gwoździarki gazowe dla profesjonalistów – oscylują w granicach kilku tysięcy złotych. Nie należy też zapominać o kosztach eksploatacji, czyli zakupu wymiennych zbiorników na propan-butan (od ok. 30 do ponad 100 zł za sztukę).

Każde urządzenie trzeba także wyposażyć w gwoździe. Ich cena zależy od ich wielkości i rodzaju. Koszt opakowania zawierającego kilka tysięcy sztuk sięga 50–100 zł.

Sebastian Malinowski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej