Szlifierka kątowa. Jakie są funkcje dobrej szlifierki kątowej? Ważne wyposażenie elektronarzędzia

2019-09-03 10:21 Materiał partnerski konsultacja FESTOOL
szlifirka kątowa duża
Autor: Getty Images Szlifierka kątowa to obowiązkowe elektronarzędzie cieśli, malarzy, glazurników czy stolarzy, ale także majsterkowiczów

Szlifierka kątowa to najpopularniejsze elektronarzędzie wykorzystywane do różnego rodzaju prac remontowo-budowlanych. Wybór szlifierki kątowej nie jest łatwy, ponieważ na rynku jest mnóstwo modeli tego urządzenia. Jakie są ważne funkcje szlifierki kątowej wpływające na wygodę i bezpieczeństwo pracy?

Szlifierka kątowa - rodzaje tarcz

Szlifierka kątowa to elektronarzędzie uniwersalne. W zależności od dobranego osprzętu - tarczy - szlifierkę kątową można wykorzystać do obróbki czy cięcia niemal wszystkiego: kamienia, metalu, betonu, a także szlifowania - wyrównywania czy oczyszczania różnego typu powierzchni, np. metalu z rdzy.

Najpopularniejsze tarcze do szlifierki kątowej

rodzaj tarczy  zastosowanie
tarcze diamentowe do szlifowania i cięcia betonu, metalu, płytek ceramicznych
tarcze z korundu (często też wzmacniane żywicami) do szlifowania i cięcia betonu, metalu
tarcze łańcuchowe do cięcia drewna
tarcze półelastyczne (z dodatkiem węglika krzemu) do szlifowania
tarcze ścierne, listkowe do obróbki i cięcia drewna oraz metalu
Bezpieczna praca szlifierką kątową

Pracując szlifierka kątową, należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim zmieniać osprzęt przy całkowicie wyłączonym urządzeniu. Prace należy wykonywać w rękawicach, okularach ochronnych, nausznikach, ewentualnie maseczce na twarzy, która chroni przed pyłem.

Szlifierka kątowa akumulatorowa

Szlifierka kątowa akumulatorowa to zdecydowanie praktyczniejsze rozwiązanie od narzędzia zasilanego z gniazdka, do którego nie zawsze jest łatwy dostęp. Ponadto praca szlifierką bez kabla jest bezpieczniejsza i w żaden sposób nie ogranicza ruchów w trakcie pracy. 

Szlifierka kątowa AGC 18 - nowość na rynku
szlifierka kątowa zestaw

Autor: Festool

Najnowsza akumulatorowa szlifierka kątowa polecana do wszelkiego rodzaju cięcia oraz drobnych prac szlifierskich. Wyposażona w bezszczotkowy i dzięki temu bezawaryjny silnik EC-TEC, umieszczony w szczelnie zamkniętej obudowie, która chroni go przed dostępem pyłu. Inteligentny elektroniczny układ sterowania również jest chroniony przy pomocy szczelnej obudowy. Silnik charakteryzuje się łagodnym rozruchem. Dodatkowo zabezpieczony przeciwprzeciążeniowo. Bezpieczeństwo zapewniają również ochrona przed ponownym rozruchem, cyfrowe monitorowanie temperatury oraz hamulec silnika. Prędkość obrotową nowej AGC 18 można ustawić w sposób bezstopniowy od 4500 do 8500 obrotów.

 • Napięcie akumulatora: 18 V
 • Średnica tarczy Ø: 125 milimetrów
 • Gwint na wrzecionie: M14
 • Pojemność akumulatora Li-Ion: 5,2 Ah
 • Ciężar z akumulatorem Li-Ion: 2,7 kg

Za jedyny mankament szlifierki kątowej akumulatorowej można uznać konieczność ładowania akumulatora. Trzeba o tym pamiętać. Dlatego też zaleca się dokupić dodatkowy akumulator do elektronarzędzia, aby uniknąć przestojów w pracy, mieć możliwość korzystania zawsze z naładowanego akumulatora.
Obecnie produkowane elektronarzędzia zasilane są akumulatorami litowo-jonowymi (Li-Ion), które są wydajne, a jednocześnie dość lekkie.

szlifierka kątowa akumulatorowa
Autor: Festool Szlifierkę kątową AGC 18 wyróżnia ergonomiczność: umiejscowienie przełącznika zostało doskonale dopasowane do wszelkiego rodzaju cięcia – całe narzędzie jest dobrze wyważone. Należy wspomnieć również o szczególnie cichej pracy silnika EC-TEC i niskim poziomie wibracji. Udało się to osiągnąć dzięki odseparowaniu silnika od obudowy

Jaka moc szlifierki kątowej?

Wybór mocy urządzenia zależy od rodzaju prac nim wykonywanych. Jeśli szlifierka kątowa ma być wykorzystywana do większych prac i obróbki twardych materiałów, warto zainwestować w elektronarzędzie o większej mocy, nawet powyżej 2000 W. Jeśli ma się przydać do drobnych prac remontowo-wykończeniowych, wystarczy szlifierka kątowa o mocy 450 - 900 W.

szlifierka kątowa
Autor: Festool W nowej szlifierce kątowej AGC 18 prędkość obrotową można ustawić bezstopniowo od 4500 do 8500 obrotów na minutę

Ważne funkcje i wyposażenie szlifierki kątowej

W nowoczesnych szlifierkach kątowych stosuje się technologie, które usprawniają i przyspieszają pracę. Poprawiają także bezpieczeństwo użytkowania. Są to m.in.:

 • silnik bezszczotkowy - trwały i praktycznie bezawaryjny,
 • regulacja obrotów, dzięki której można dostosować prędkość pracy do obrabianego materiału, 
 • specjalna technologia chroniąca urządzenie przed przegrzaniem - jeśli urządzenie wykryje zbyt duży wzrost temperatury, zasilanie samo się wyłączy, żeby nie doprowadzić do zniszczenia silnika,
 • system antywibracyjny ograniczający drgania szlifierki w trakcie pracy, poprawiający komfort pracy,
 • system łagodnego startu, który eliminuje szarpnięcie narzędzia po zaraz włączeniu,
 • osłona tarczy, która chroni użytkownika przed odpryskami.
 • beznarzędziowa regulacja osłony,
 • blokowane wrzeciono, nakrętka mocująca, które umożliwiają szybką i beznarzędziową wymianę tarczy.

Ważne jest również, aby szlifierka kątowa była dobrze wyważona, w miarę lekka i ergonomiczna, a silnik pracował cicho.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej