Szlifierka kątowa. Jakie są funkcje dobrej szlifierki kątowej? Ważne wyposażenie elektronarzędzia

2019-12-03 10:21
szlifirka kątowa duża
Autor: Getty Images Szlifierka kątowa to obowiązkowe elektronarzędzie cieśli, malarzy, glazurników czy stolarzy, ale także majsterkowiczów

Szlifierka kątowa to najpopularniejsze elektronarzędzie wykorzystywane do różnego rodzaju prac remontowo-budowlanych. Wybór szlifierki kątowej nie jest łatwy, ponieważ na rynku jest mnóstwo modeli tego urządzenia. Jakie ważne funkcje szlifierki kątowej należy przede wszystkim brać pod uwagę przy wyborze?

Szlifierka kątowa - rodzaje tarcz

Szlifierka kątowa to elektronarzędzie uniwersalne. W zależności od dobranego osprzętu - tarczy - szlifierkę kątową można wykorzystać do obróbki czy cięcia niemal wszystkiego: kamienia, metalu, betonu, a także szlifowania - wyrównywania czy oczyszczania różnego typu powierzchni, np. metalu z rdzy.

Najpopularniejsze tarcze do szlifierki kątowej

rodzaj tarczy  zastosowanie
tarcze diamentowe do szlifowania i cięcia betonu, metalu, płytek ceramicznych
tarcze z korundu (często też wzmacniane żywicami) do szlifowania i cięcia betonu, metalu
tarcze łańcuchowe do cięcia drewna
tarcze półelastyczne (z dodatkiem węglika krzemu) do szlifowania
tarcze ścierne, listkowe do obróbki i cięcia drewna oraz metalu

Zasady bezpieczeństwa przy pracy szlifierką kątową

Pracując szlifierka kątową, należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim zmieniać osprzęt przy całkowicie wyłączonym urządzeniu. Prace zaleca się wykonywać w rękawicach, okularach ochronnych, nausznikach, ewentualnie maseczce na twarzy, która chroni przed pyłem.

Szlifierka kątowa akumulatorowa

Szlifierka kątowa akumulatorowa to zdecydowanie praktyczniejsze rozwiązanie od narzędzia zasilanego z gniazdka, do którego nie zawsze jest łatwy dostęp. Ponadto praca szlifierką bez kabla jest bezpieczniejsza i w żaden sposób nie ogranicza ruchów w trakcie pracy. 

Za jedyny mankament szlifierki kątowej akumulatorowej można uznać konieczność ładowania akumulatora. Trzeba o tym pamiętać. Dlatego też zaleca się dokupić dodatkowy akumulator do elektronarzędzia, aby uniknąć przestojów w pracy, mieć możliwość korzystania zawsze z naładowanego akumulatora.

Obecnie produkowane elektronarzędzia zasilane są akumulatorami litowo-jonowymi (Li-Ion), które są wydajne, a jednocześnie dość lekkie.

Malutkie dziecko włożyło rękę do SOKOWIRÓWKI! Strażacy użyli SZLIFIERKI!
Autor: Getty Images

Jaka moc szlifierki kątowej?

Wybór mocy urządzenia zależy od rodzaju prac nim wykonywanych. Jeśli szlifierka kątowa ma być wykorzystywana do większych prac i obróbki twardych materiałów, warto zainwestować w elektronarzędzie o większej mocy, nawet powyżej 2000 W. Jeśli ma się przydać do drobnych prac remontowo-wykończeniowych, wystarczy szlifierka kątowa o mocy 450 - 900 W.

cięcie szlifierką kątową
Autor: Getty Images W nowoczesnych szlifierkach kątowych stosuje się technologie, które usprawniają i przyspieszają pracę

Ważne funkcje i wyposażenie szlifierki kątowej

Co jeszcze można brać pod uwagę przy wyborze szlifierki kątowej? W nowoczesnych szlifierkach kątowych stosuje się technologie, które usprawniają i przyspieszają pracę. Poprawiają także bezpieczeństwo użytkowania. Są to m.in.:

  • silnik bezszczotkowy - trwały i praktycznie bezawaryjny,
  • regulacja obrotów, dzięki której można dostosować prędkość pracy do obrabianego materiału, 
  • specjalna technologia chroniąca urządzenie przed przegrzaniem - jeśli urządzenie wykryje zbyt duży wzrost temperatury, zasilanie samo się wyłączy, żeby nie doprowadzić do zniszczenia silnika,
  • system antywibracyjny ograniczający drgania szlifierki w trakcie pracy, poprawiający komfort pracy,
  • system łagodnego startu, który eliminuje szarpnięcie narzędzia po zaraz włączeniu,
  • osłona tarczy, która chroni użytkownika przed odpryskami.
  • beznarzędziowa regulacja osłony,
  • blokowane wrzeciono, nakrętka mocująca, które umożliwiają szybką i beznarzędziową wymianę tarczy.

Ważne jest również, aby szlifierka kątowa była dobrze wyważona, w miarę lekka i ergonomiczna, a silnik pracował cicho.

Cena szlifierek kątowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli szlifierek kątowych. Zarówno jeśli chodzi o producentów elektronarzędzi, jak i parametry. Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że za większą mocą i wyborem funkcji idzie wyższa cena. Dlatego jeśli szlifierka kątowa jest narzędziem wykorzystywanym sporadycznie nie ma sensu przepłacać za dużą moc i funkcje, które nigdy nie zostaną wykorzystane.

Cena uzależniona jest od marki. Teoretycznie znana marka to lepszej jakości podzespoły i sprawniejszy serwis. Najpopularniejsze marki to: Bosch, DEWALT, Makita, Black&Decker, Hikoki (dawniej Hitachi).

Ceny szlifierek kątowych sprawdziliśmy w popularnych marketach budowlanych i hurtowniach. Szlifierkę kątową akumulatorową z tarczą o średnicy 125 mm w styczniu 2020 można kupić od 120 zł. Najdroższy model szlifierki kątowej kosztuje 560 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej