Szlifierka kątowa. Jakie są funkcje dobrej szlifierki kątowej? Ważne wyposażenie elektronarzędzia

2019-12-03 10:21
szlifirka kątowa duża
Autor: Getty Images Szlifierka kątowa to obowiązkowe elektronarzędzie cieśli, malarzy, glazurników czy stolarzy, ale także majsterkowiczów

Szlifierka kątowa to najpopularniejsze elektronarzędzie wykorzystywane do różnego rodzaju prac remontowo-budowlanych. Wybór szlifierki kątowej nie jest łatwy, ponieważ na rynku jest mnóstwo modeli tego urządzenia. Jakie ważne funkcje szlifierki kątowej należy przede wszystkim brać pod uwagę przy wyborze?

Szlifierka kątowa - rodzaje tarcz

Szlifierka kątowa to elektronarzędzie uniwersalne. W zależności od dobranego osprzętu - tarczy - szlifierkę kątową można wykorzystać do obróbki czy cięcia niemal wszystkiego: kamienia, metalu, betonu, a także szlifowania - wyrównywania czy oczyszczania różnego typu powierzchni, np. metalu z rdzy.

Najpopularniejsze tarcze do szlifierki kątowej

rodzaj tarczy  zastosowanie
tarcze diamentowe do szlifowania i cięcia betonu, metalu, płytek ceramicznych
tarcze z korundu (często też wzmacniane żywicami) do szlifowania i cięcia betonu, metalu
tarcze łańcuchowe do cięcia drewna
tarcze półelastyczne (z dodatkiem węglika krzemu) do szlifowania
tarcze ścierne, listkowe do obróbki i cięcia drewna oraz metalu

Zasady bezpieczeństwa przy pracy szlifierką kątową

Pracując szlifierka kątową, należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim zmieniać osprzęt przy całkowicie wyłączonym urządzeniu. Prace zaleca się wykonywać w rękawicach, okularach ochronnych, nausznikach, ewentualnie maseczce na twarzy, która chroni przed pyłem.

Szlifierka kątowa akumulatorowa

Szlifierka kątowa akumulatorowa to zdecydowanie praktyczniejsze rozwiązanie od narzędzia zasilanego z gniazdka, do którego nie zawsze jest łatwy dostęp. Ponadto praca szlifierką bez kabla jest bezpieczniejsza i w żaden sposób nie ogranicza ruchów w trakcie pracy. 

Za jedyny mankament szlifierki kątowej akumulatorowej można uznać konieczność ładowania akumulatora. Trzeba o tym pamiętać. Dlatego też zaleca się dokupić dodatkowy akumulator do elektronarzędzia, aby uniknąć przestojów w pracy, mieć możliwość korzystania zawsze z naładowanego akumulatora.

Obecnie produkowane elektronarzędzia zasilane są akumulatorami litowo-jonowymi (Li-Ion), które są wydajne, a jednocześnie dość lekkie.

Malutkie dziecko włożyło rękę do SOKOWIRÓWKI! Strażacy użyli SZLIFIERKI!
Autor: Getty Images

Jaka moc szlifierki kątowej?

Wybór mocy urządzenia zależy od rodzaju prac nim wykonywanych. Jeśli szlifierka kątowa ma być wykorzystywana do większych prac i obróbki twardych materiałów, warto zainwestować w elektronarzędzie o większej mocy, nawet powyżej 2000 W. Jeśli ma się przydać do drobnych prac remontowo-wykończeniowych, wystarczy szlifierka kątowa o mocy 450 - 900 W.

cięcie szlifierką kątową
Autor: Getty Images W nowoczesnych szlifierkach kątowych stosuje się technologie, które usprawniają i przyspieszają pracę

Ważne funkcje i wyposażenie szlifierki kątowej

Co jeszcze można brać pod uwagę przy wyborze szlifierki kątowej? W nowoczesnych szlifierkach kątowych stosuje się technologie, które usprawniają i przyspieszają pracę. Poprawiają także bezpieczeństwo użytkowania. Są to m.in.:

  • silnik bezszczotkowy - trwały i praktycznie bezawaryjny,
  • regulacja obrotów, dzięki której można dostosować prędkość pracy do obrabianego materiału, 
  • specjalna technologia chroniąca urządzenie przed przegrzaniem - jeśli urządzenie wykryje zbyt duży wzrost temperatury, zasilanie samo się wyłączy, żeby nie doprowadzić do zniszczenia silnika,
  • system antywibracyjny ograniczający drgania szlifierki w trakcie pracy, poprawiający komfort pracy,
  • system łagodnego startu, który eliminuje szarpnięcie narzędzia po zaraz włączeniu,
  • osłona tarczy, która chroni użytkownika przed odpryskami.
  • beznarzędziowa regulacja osłony,
  • blokowane wrzeciono, nakrętka mocująca, które umożliwiają szybką i beznarzędziową wymianę tarczy.

Ważne jest również, aby szlifierka kątowa była dobrze wyważona, w miarę lekka i ergonomiczna, a silnik pracował cicho.

Cena szlifierek kątowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli szlifierek kątowych. Zarówno jeśli chodzi o producentów elektronarzędzi, jak i parametry. Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że za większą mocą i wyborem funkcji idzie wyższa cena. Dlatego jeśli szlifierka kątowa jest narzędziem wykorzystywanym sporadycznie nie ma sensu przepłacać za dużą moc i funkcje, które nigdy nie zostaną wykorzystane.

Cena uzależniona jest od marki. Teoretycznie znana marka to lepszej jakości podzespoły i sprawniejszy serwis. Najpopularniejsze marki to: Bosch, DEWALT, Makita, Black&Decker, Hikoki (dawniej Hitachi).

Ceny szlifierek kątowych sprawdziliśmy w popularnych marketach budowlanych i hurtowniach. Szlifierkę kątową akumulatorową z tarczą o średnicy 125 mm w styczniu 2020 można kupić od 120 zł. Najdroższy model szlifierki kątowej kosztuje 560 zł.

Paweł Wiśniewski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej