Jak przez rok zmieniło się centrum Warszawy? Zobacz porównanie. Są nowe wieżowce i kładka, trwa budowa MSN i placu Centralnego

2024-07-10 6:06

Centrum Warszawy nieustannie się rozwija. Porównaliśmy zdjęcia z 2023 i 2024 r., żeby pokazać wam największe zmiany, jakie zaszły w tym czasie w Śródmieściu i nie tylko. To m.in. otwarcie kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę oraz budowa biurowca The Bridge. Które inwestycje zrealizowano, które trwają, a które dopiero wystartują?

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Centrum Warszawy w 2023 i 2024 r. Co się zmieniło przez rok?
  2. Za kilka lat nie poznamy Śródmieścia? Kolejne inwestycje czekają na realizację

Centrum Warszawy w 2023 i 2024 r. Co się zmieniło przez rok?

Dzięki nowym inwestycjom Warszawa bez przerwy się zmienia. Najłatwiej dostrzec to w centrum, gdzie w ostatnim czasie zakończono kilka dużych projektów, a kolejne są właśnie realizowane. Najlepiej widać to z góry, z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki, który nasz fotoreporter odwiedził latem 2023 i 2024 r. Największe różnice, jakie można dostrzec na zdjęciach, to:

Na fotografiach widać też zmiany drobniejsze, stanowiące część naturalnego rytmu miasta. To m.in. nowe murale przy tzw. patelni obok wejścia do metra Centrum czy zmieniające się reklamy wielkoformatowe na budynkach. Jeśli przyjrzeć się uważnie, można też dostrzec niuanse takie jak np. demontaż ogromnego telebimu, który znajdował się na remontowanym obecnie pawilonie Cepelii w Warszawie.

Za kilka lat nie poznamy Śródmieścia? Kolejne inwestycje czekają na realizację

Jeśli władzom stolicy uda się zrealizować pozostałe inwestycje planowane w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy, za kilka lat Śródmieście miejscami trudno będzie poznać. Część inwestycji już się rozpoczęła, zaś kolejne czekają w kolejce i mają rozpocząć się w najbliższych latach. W ich ramach ulice i place zazielenią się, a do tego powstaną nowe obiekty publiczne. Warto tu wymienić m.in. takie plany jak:

Na tym jednak nie koniec, gdyż w dalszej perspektywie czasowej mają nastąpić jeszcze dalej idące zmiany. Wiążą się one z planowanym na lata 30. remontem linii średnicowej, czyli linii kolejowej biegnącej pod centrum miasta. Przy tej okazji miasto planuje m.in. likwidację ronda Dmowskiego i przebudowę Alej Jerozolimskich (m.in. zwężenie i zazielenienie). Zniknie także rondo de Gaulle'a, a słynna palma zmieni lokalizację. Realizacja tych planów zależy jednak od tego, jak szybko kolejarze rozpoczną zaplanowane prace w centrum – póki co remont linii średnicowej był już kilkakrotnie przesuwany.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej