Teatr TR Warszawa w końcu zacznie powstawać przy Pałacu Kultury? Wkrótce ważny przetarg. Kiedy budowa?

2024-07-02 9:53

Budowę nowej siedziby teatru TR Warszawa, planowanej między Pałacem Kultury i Nauki a Muzeum Sztuki Nowoczesnej, blokował od dawna brak pieniędzy. Czy monumentalny czarny gmach projektu Thomasa Phifera powstanie? Na razie zapowiedziano budowę części podziemnej – przetarg powinien zostać ogłoszony już jesienią.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Teatr TR Warszawa – budowa o krok bliżej. Przetarg na część podziemną jesienią
  2. Prezydent stolicy zapewniał: nowy gmach powstanie. Ale kiedy?
  3. Projekt TR Warszawa. Zobacz nową siedzibę na placu Defilad

Teatr TR Warszawa – budowa o krok bliżej. Przetarg na część podziemną jesienią

Budowa nowej siedziby teatru TR Warszawa jest jedną z wielu inwestycji publicznych, realizowanych w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy. Centrum stolicy ma się stać reprezentacyjną przestrzenią, spójną i zieloną, także otwartą i dostępną dla wszystkich. Nowy gmach teatru ma powstać między Pałacem Kultury i Nauki, parkiem Świętokrzyskim a wznoszonym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dojazd do teatru zapewni gotowa już nowa ulica prostopadła do Marszałkowskiej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Projekt budynków MSN (biały) i teatru TR Warszawa (czarny) autorstwa nowojorskiej pracowni Thomas Phifer and Partners. Il. SERWIS PRASOWY MSN W WARSZAWIE

Niestety, oferty złożone w przetargu na budowę nowego teatru TR Warszawa znacząco przewyższyły oczekiwania. Stolica zarezerwowała na nowy budynek kwotę nieco ponad 300 mln zł, tymczasem najtańszy z oferentów żądał za swoje usługi blisko 700 mln zł. Jak dowiedziała się redakcja Muratora Plus, w rezultacie miasto postanowiło podzielić inwestycję na etapy. Pozwoli to rozłożyć koszty w czasie.

Jak zapowiedziało miasto, na razie powstanie część podziemna gmachu pod placem Defilad, w której znajdą się m.in. pomieszczenia techniczne i zaplecze teatru. Według „Gazety Wyborczej” przetarg na tę część gmachu zostanie ogłoszony jesienią. Koszt tego etapu ma wynieść ok. 100 mln zł. Na podstawie innych inwestycji miejskich można zgadywać, że daje to szansę na rozpoczęcie prac w terenie w pierwszej połowie 2025 r. Póki co rozstrzygnięto mniejszy przetarg na przeprowadzenie badań archeologicznych oraz wykonanie wstępnego wykopu pod część podziemną. Wartość tych prac to ok. 4 mln zł.

– W podziemiach teatru znajdują się również dojazdy do doków magazynowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej, magazyny i pracownie teatralne oraz garaż podziemny z miejscami parkingowymi dla osób z niepełnosprawnościami, przeznaczony do użytkowania przez teatr i muzeum – podaje strona teatru TR Warszawa.

Przypomnijmy, że przetarg na budowę nowej siedziby TR Warszawa ogłoszono 1 kwietnia 2022. Gmach teatru ma już pozwolenie na budowę (od stycznia 2021). Niestety, w obliczu ograniczonych środków w budżecie miasto ostatecznie za priorytetowy uznało ciągnący się od lat remont Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i to tam trafiły pieniądze zarezerwowane wcześniej na teatr.

Prezydent stolicy zapewniał: nowy gmach powstanie. Ale kiedy?

Mimo problemów finansowych władze miasta jak dotąd stale podkreślały, iż nie ma ryzyka rezygnacji z inwestycji. W czerwcu 2023 cytowany przez Radio Dla Ciebie prezydent miasta Rafał Trzaskowski zapewnił, że „teatr na sto procent powstanie”. Z kolei w lutym 2024 r. obietnicę tę powtórzył wiceprezydent Michał Olszewski.

Teatr TR Warszawa
Autor: Teatr TR Teatr TR Warszawa, widok ze schodami prowadzącymi do Pałacu Kultury

– Proces inwestycyjny teatru TR Warszawa nie zostaje wstrzymany. Budowa TR Warszawa będzie etapowana, a obecnie wypracowywany jest najbardziej optymalny scenariusz realizacji etapów budowy TR Warszawa na przyszłym Placu Centralnym – można przeczytać na stronie teatru.

Obecnie trudno jednak choćby zgadywać, kiedy nowa siedziba teatru TR Warszawa powstanie. Pierwotnie zakładano, że że wniosek o pozwolenie na użytkowanie zostanie złożony pod koniec 2026 r., co oznaczałoby otwarcie obiektu w 2027 r. Jednak biorąc pod uwagę, że same podziemia na pewno nie zaczną powstawać przed 2025 r., poprzednio deklarowane terminy są już nierealne. Żadne nowe daty jak dotąd nie padły.

Jedno jest pewne: ta budowa będzie trwała długo. Urzędnicy muszą bowiem znaleźć pieniądze na inwestycję i to od sytuacji finansowej miasta zależeć będzie, czy i kiedy nadziemna część gmachu teatru TR Warszawa powstanie.

Projekt TR Warszawa. Zobacz nową siedzibę na placu Defilad

Nowa siedziba została zaprojektowana jako część kompleksu, razem z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To przez podziemną kondygnację teatru mają docierać dostawy do muzeum. Zarówno TR Warszawa, jak i Muzeum Sztuki Nowoczesnej,  zaprojektował amerykański architekt Thomas Phifer. Projekt powstał w partnerstwie z pracowniami APA Wojciechowski oraz Buro Happold.

Nowy gmach TR Warszawa przede wszystkim ma być jednym z nowocześniejszych teatrów w Europie. W nowej siedzibie TR Warszawa (obecna siedziba mieści się w kamienicy przy Marszałkowskiej 8, ale lokal nie należy do teatru) znajdą się dwie sale teatralne o łącznej powierzchni 2,5 tys. m² (większa z widownią modułową do 700 miejsc). Warto dodać, że jedna z sal będzie wysoka na 17 m i będzie można ją, za pomocą wielkich rozsuwanych wrót, otworzyć na tzw. plac Centralny i park Świętokrzyski. W ten sposób teatr będzie przeobrażał się w scenę plenerową.  W nowym teatrze zaplanowano również sale edukacyjne, sale prób, studio audio, studio wideo, przestronne foyer, restaurację i bary.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej