Smog Warszawa. Powstaną kolejne stacje pomiaru smogu w Warszawie. Gdzie?

2019-03-04 12:48
Smog Warszawa
Autor: materiały prasowe Warszawa przykryta grubą warstwą smogu. Ale takie widoki Warszawy są już rzadkością

Smog w Warszawie to duży problem. Mimo to kupujących nieruchomości w stolicy nie brakuje. Zdawać by się mogło, że smog nie odstrasza. Widać jednak rosnącą świadomość Polaków, bo wybierając miejsce zamieszkania coraz częściej zwracają uwagę na stopień zanieczyszczenia powietrza. W ocenie jakości powietrza z pewnością pomogą trzy nowe stacje pomiaru smogu. Władze miasta ogłosiły właśnie przetarg na ich budowę. Dowiedz się jak jeszcze Warszawa walczy ze smogiem, m.in. o wzroście dotacji do wymiany kotłów.

Problem smogu w Warszawie chciałby rozwiązać każdy. Jednak nie jest to takie proste, a sam temat wzbudza skrajne emocje. Ilu mieszkańców stolicy, tyle różnych teorii na temat smogu.

Smog w Warszawie – czy zjawisko ma wpływ na sprzedaż nieruchomości?

Przypomnijmy, że sezon jesienno-zimowy 2017 był pierwszym, w którym zwrócono uwagę na podwyższone wartości szkodliwych substancji w powietrzu nad stolicą. Od tego czasu psychoza spowodowana szkodliwością oddziaływania smogu na mieszkańców stolicy zdaje się być coraz większa.

Mimo wszystko warszawski pośrednik Eugeniusz Jaworski z agencji RE/MAX Centrum twierdzi nawet, że dla ogromnej większości jego klientów smog długo nie był realnym zagrożeniem, a problemem rozdmuchanym przez polityków i lobby producentów kotłów. – W prasie szum: smog, smog, smog, a za tydzień mowa o nowych kotłach, dofinansowaniu z UE etc. Przypadek? - pyta Jaworski. Nie wyklucza, że przy wyborze lokalizacji część klientów bierze pod uwagę czynnik ekologiczny. Ale jeśli zdecydują się na dany rejon miasta, to zniechęcić ich już może co najwyżej kiepski widok z okna.

Jak walczyć ze smogiem? Poznaj antysmogowe rozwiązania na świecie>>

- W Warszawie smog nie jest tak powszechnym i groźnym zjawiskiem jak się wydaje – jeszcze w lutym 2018 przekonywało miasto z pomocą ekspertów z Politechniki Warszawskiej. W marcu 2018 odbyły się w stolicy odbyły się spotkania z naukowcami zajmującymi się problematyką zanieczyszczeń powietrza. Eksperci orzekli, że stołeczne powietrze jest coraz lepsze, choć osiągnięcie norm wciąż wymaga pracy.

Smog. Warszawa odporna na smog?

- Nie wiem czy jest to spowodowane małą wiedzą, czy też brakiem zaufania do mediów, ale tylko niewielki odsetek klientów bierze pod uwagę czynniki środowiskowe – mówi Wiesław Groszyk z Agencji Nieruchomości Wigro-Groszyk. Dodaje, że dla większości liczy się jedynie cena i lokalizacja inwestycji. – Jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie jest uciążliwy obiekt, to wtedy jest to brane pod uwagę – zaznacza Wiesław Groszyk. Joanna Lebiedź zauważa, że Warszawa jest miejscem na tyle atrakcyjnym dla osób poszukujących zatrudnienia, że wydaje się mało prawdopodobne, aby zanieczyszczenie powietrza w sposób znaczący wpłynęło na zapotrzebowanie na nieruchomości.

A jednak Izabella Miks Kożuchowska z Bonus Nieruchomości Warszawa zwraca uwagę, że 7% klientów jej agencji rezygnuje z zakupu nieruchomości w danej lokalizacji inwestycji, nawet tak atrakcyjnej jak Powiśle, gdy dowiaduje się o smogu. - Jest to według mnie znacząca skala - uważa Izabella Miks Kożuchowska.

Czytaj także, czy smog wpływa na rynek nieruchomości, a zwłaszcza na ich ceny?>>

Smog w Warszawie pod kontrolą

Być może warszawiacy przestraszą się smogu, kiedy rozbudowana zostanie sieć stacji pomiarowych.

Rozbudowę sieci stacji pomiarowych w Warszawie rekomendował rządowi Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. W Ministerstwie Cyfryzacji przyznają, że polski system monitoringu zanieczyszczeń powietrza jest jeszcze bardzo mały. Dla przykładu w Berlinie, którego powierzchnia wynosi ok. 892 km², ulokowanych są 62 stacje monitoringu jakości powietrza (jedna stacja na 14,38 km²), a w Warszawie – której powierzchnia wynosi 517 km² – zainstalowanych jest sześć stacji pomiarowych (jedna stacja na 86,16 km²).

Pierwsza stacja pomiaru smogu na Pradze Południe. Gdzie kolejne?

Nowa stacja pomiaru smogu ma powstać m.in. na Pradze Południe przy ul. Grochowskiej - zapowiedział Rafał Trzaskowski na II Kongresie Czystego Powietrza. Ponadto prezydent stolicy obiecuje wprowadzenie niskoemisyjnych taborów autobusowych oraz nasadzenie zieleni. Oprócz kroków w kierunku monitorowania smogu, zarząd województwa mazowieckiego postanowił przeznaczyć 100 milionów złotych na wymianę kotłów, które w dużej mierze zanieczyszczają środowisko.

Władze miasta ogłosiły przetarg na budowę trzech nowych, specjalistycznych stacji pomiaru smogu. Pozostałe dwie inwestycje mają stanąć na Ochocie oraz w Pruszkowie. 

Smog Warszawa - wyższe dotacje w programie wymiany kotłów

Dofinansowanie do wymiany kotłów na paliwo stałe aktualnie może wynieść do 12 tys. zł. Uproszczono również wniosek i rozszerzono zakres kosztów kwalifikowanych (dofinansowanie obejmie także prace projektowe). Przy obecnych cenach dofinansowanie wystarczy na sfinansowanie całości lub zdecydowanej większości kosztów wymiany kotła. W kolejnym etapie mają być wprowadzone dodatkowe uproszczenia: wnioski przez Internet i możliwość jednoczesnego wnioskowania o wsparcie zakupu paliwa ekologicznego.

Ubóstwo energetyczne
Autor: ThinkstockPhotos Przeszło trzy czwarte gospodarstw funkcjonujących w warunkach ubóstwa energetycznego zamieszkuje w domach jednorodzinnych, najczęściej w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców.

Smog Warszawa – projekt „zielone ulice” obejmie 76 warszawskich arterii

Dotychczas zrealizowany został projekt „Zielona ściana wzdłuż ul. Wawelskiej”. Odcinek ponad 2,2 km północnej strony ul. Wawelskiej obsadzono krzewami, bylinami, pnączami i kwiatami. Rozpisany został również przetarg, który wyłoni projektanta aranżacji zieleni wzdłuż 24 warszawskich arterii (oferty można zgłaszać do 12 marca). Zmiany obejmą Białołękę, Bielany, Bemowo, Mokotów, Ochotę, Pragę-Południe, Rembertów, Ursus, Ursynów, Włochy i Żoliborz. Wcześniej zamówione projekty nowej aranżacji zieleni dla 42 ulic są już na ukończeniu. Docelowo, w ramach kompleksowego projektu „Zielone ulice Warszawy”, metamorfozę przejdzie 76 dużych warszawskich arterii.

Smog Warszawa
Autor: UM Warszawa Wizualizacja projektu "Zielona ściana wzdłuż ul. Wawelskiej”
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej