Kotły na paliwo stałe: początek końca ery kopciuchów. Na rynku tylko nowoczesne kotły

2018-07-02 13:34 Marek Wielgo
smog kotly wegiel ogrzewanie
Autor: informacja prasowa Stare kotły na paliwa stałe są główną przyczyną smogu.

Od 1 lipca 2018 r. zaczął obowiązywać całkowity zakaz sprzedaży kotłów na paliwo stałe, niespełniających wymagań emisyjnych.

Artykuł jest częścią akcji specjalnej TERMOMODERNIZACJA, w której przekonujemy, jak ważne jest kompleksowe do niej podejście.

Ograniczenia dotyczące produkcji, sprzedaży i montażu kotłów na paliwo stałe o mocy do 500 kW wprowadziło od 1 października 2017 r. rozporządzenie ministra rozwoju i finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Problem w tym, że jeszcze do 1 lipca 2018 r. można było sprzedać i montować kotły wyprodukowane, a niewprowadzone do obrotu ani do użytkowania przed wejściem w życie rozporządzenia.

- Zaczyna się koniec ery kopciuchów! Jeszcze do niedawna takich urządzeń sprzedawano ok. 150 tys. każdego roku. Cieszę się, że w końcu znikną one z polskiego rynku – komentuje szef Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

Dodajmy, że zakaz sprzedaży i montowania dotyczy kotłów na paliwa stałe, które nie spełniają wymagań określonych w normie PN-EN 303-5:2012 dla urządzeń 5 klasy.

Wymiana kotłów na paliwa stałe w programie „Czyste powietrze”

Rząd zdał sobie sprawę, że główną przyczyną smogu w Polsce jest spalanie odpadów i słabej jakości opału w domowych, często przestarzałych kotłach i piecach. Ci właściciele lub współwłaściciele domów, którzy zdecydują się na gruntowny remont domu, zakładający termomodernizację budynku wraz z wymianą kotła na nowoczesny, mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa w ramach programu „Czyste powietrze”.

– Na tego typu działania przeznaczymy 103 mld zł do 2029 r. – zapowiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk w czasie uroczystości podpisania porozumienia pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a 16 Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Bankiem Ochrony Środowiska. Na dofinansowanie tego typu inwestycji w formie dotacji rząd ma przeznaczyć 63,3 mld zł, a na preferencyjne pożyczki - 39,7 mld zł.

– Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym – zaznaczył minister Kowalczyk. Właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł. Rząd zakłada się, że w ramach programu termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów. Minister Henryk Kowalczyk poinformował, że resort środowiska przygotował szkolenia dotyczące programu, które będą prowadzone w gminach.

- Chcemy precyzyjnie wytłumaczyć mieszkańcom, jak można uzyskać środki z programu Czyste Powietrze” - dodał.

Ulga termomodernizacyjna na wymianę kotłów na paliwa stałe

Ministerstwo Środowiska wyjaśnia, że w przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych. Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Dodajmy, że jednym z elementów programu „Czyste powietrze” ma być podatkowa ulga termomodernizacyjna. Od 2019 r. wydatki „w zakresie termomodernizacji efektywnej, czyli potwierdzone audytami energetycznymi”, będą mogły być w 20% odliczone od dochodu (w rozliczeniu od 2020 r.). Ulga termomodernizacyjna ma być rozłożona na 3 lata. W tym okresie można byłoby pomniejszyć swój dochód o maksymalnie 53 tys. zł. Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Środowiska przygotują rozporządzenie określające specyfikację kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez podatnika, które będą mogły być objęte ulgą termomodernizacyjną.

Dodajmy, że 5 lipca 2018 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, która wprowadza m.in. świadectwo jakości dla paliw stałych. Minister energii musi teraz wydać rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

Opinia społeczna na temat spalania śmieci w kotłach na paliwo stałe

Zdecydowana większość Polaków (80%) uważa, że spalanie plastikowych butelek i foliowych opakowań w domowych kotłach grzewczych jest bardzo szkodliwe dla środowiska. 6% uważa, że to jest mało szkodliwe, a 5% - że nie jest szkodliwe. Młodzi z grupy wiekowej 18-24 lata wykazują się najmniejszą świadomością dotyczącą szkodliwości spalania plastiku, a przecież to niewiele młodsza od badanych szkolna młodzież zainicjowała protesty klimatyczne i dyskusję na temat ochrony środowiska. 

opinia na temat spalania plastikowych butelek i foliowych opakowań w domowych piecach grzewczych
Autor: ciekaweliczby.pl Wyniki badania opinii społecznej na temat spalania plastikowych butelek i foliowych opakowań w domowych kotłach grzewczych. Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna metodą CAWI, listopad 2019
REDAKCJA POLECA
termomodernizacja

Autor: Gettyimages

Artykuł jest częścią akcji specjalnej TERMOMODERNIZACJA, w której przekonujemy, jak ważne jest kompleksowe do niej podejście i jakie są obecnie możliwości finansowania takich przedsięwzięć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej