Stadion Pogoń Szczecin. 1 października 2022 mecz Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk na otwarcie stadionu

2022-09-28 20:05
Otwarcie stadionu miejskiego w Szczecinie już 1 października
Autor: Biuro Architektoniczne Dedeco Stadion Miejski w Szczecinie z całą pewnością będzie jednym z symboli miasta

1 października 2022 zasiądziemy na nowych trybunach Stadionu Pogoń Szczecin. Po trzech latach zakończyły się prace związane z budową i przebudową Stadionu Pogoń Szczecin. Kibice mają do dyspozycji 21 165 miejsc siedzących. Całkowity koszt inwestycji to 363 mln zł.

Spis treści

 1. O inwestycji Stadion Pogoń Szczecin
 2. Projekt Stadionu Pogoń Szczecin
 3. Stadion Pogoń Szczecin przebudowa
 4. Otwarcie stadionu Pogoń Szczecin już 1 października
 5. Na czym polegało przesuwanie murawy Stadionu Pogoń Szczecin?
 6. Stadion Pogoń Szczecin - burzliwa historia inwestycji

O inwestycji Stadion Pogoń Szczecin

Wybudowany został nowy Stadion Miejski z czterema trybunami o pojemności  21 165 widzów. Dodatkowo na terenie kompleksu powstało Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, w skład którego wchodzi budynek i sześć boisk (w tym trzy z nawierzchnią hybrydową i jeden zabudowany tzw. „balon”). Wokoł stadionu Pogoń Szczecin wybudowano parkingi, drogi dojazdowe i nowe chodniki.

Koszt całej inwestycji to 363 mln zł. Miasto otrzymało z Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie w wysokości 30 mln zł. Generalnym wykonawcą jest Korporacja Budowlana Doraco. Projekt obiektu powstał w szczecińskim biurze projektowym Dedeco.

Projekt Stadionu Pogoń Szczecin

Za projekt Stadionu Pogoń odpowiada Biuro Architektoniczne Dedeco. Nowy stadion miejski mieszkańcy miasta nazywają Czarną Perłą. Kibice natomiast - pieszczotliwie Papricaną, co jest połączeniem nazwy stadionu Maracanã w Rio de Janeiro z produkowaną lokalnie kultową konserwą – Paprykarzem Szczecińskim.

Zobacz wizualizacje projektu Stadionu Pogoń Szczecin:

Stadion Pogoń Szczecin przebudowa

Realizacja obecnej przebudowy i rozbudowy Stadionu Miejskiego rozpoczęła się w marcu 2019 roku. Przebudowano cztery trybuny, z których dwie wschodnia i północna, to osobne budynki.

Pięciokondygnacyjna trybuna północna mieści strefę VIP, szatnie, siłownie i pomieszczenia z odnową biologiczną dla piłkarzy, biura klubu i zaplecza dla mediów a także centrum zarządzania obiektem podczas imprez masowych.

Nad trybunami rozpięto dach o powierzchni 22 503 m².

W ramach inwestycji powstały też dwukondygnacyjny budynek Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży oraz sześć boisk treningowych, z których jedno ma trybunę na 800 miejsc a drugie sztuczną murawę oraz halę pneumatyczną, rozkładaną i ogrzewaną w miesiącach jesiennych i zimowych.

Łączna powierzchnia użytkowa stadionu po przebudowie wynosi 14 827 m². Kibice będą mieli do dyspozycji 21 165 miejsc siedzących.

Całkowity koszt inwestycji to 363 mln zł, z czego jedną trzecią wydano właśnie na część szkoleniową dla przyszłych piłkarzy.

Będzie to siódmy co do wielkości stadion w Polsce.

Otwarcie stadionu Pogoń Szczecin już 1 października

Stadion zostanie otwarty w najbliższą sobotę, 1 października. Otwarcie poprzedzi festyn dla kibiców, a swoją obecność podczas wydarzenia zapowiedzieli zasłużeni piłkarze Pogoni Szczecin, którzy przypomną historię obiektu.

Biletowana część imprezy ma się zacząć o godzinie 19:30. Po ceremonii otwarcia rozegrany zostanie mecz Pogoni Szczecin z Lechią Gdańsk.

Na czym polegało przesuwanie murawy Stadionu Pogoń Szczecin?

Przesunięcie murawy w kierunku istniejącej już trybuny zachodniej oznaczało wywiezienie ponad 4 tys. m³ gruntu z powierzchni ponad 8 tys. m².

 • Na początek zdejmowana była warstwa humusu.
 • Następnie wykonane zostało  korytowanie do głęb. ok. 50 cm.
 • Potem układana była geowłóknina.
 • Równolegle wykonany został drenaż i instalacje do nawadniania murawy.
 • Następnie ułożona została warstwa odsączająca i instalacje ogrzewania murawy.
 • W ostatnim etapie wykonana była betonowa płyta, na której ułożono sztuczną trawę.
 • W dalszych etapach nastąpiło rozłożenie oraz profilowanie warstwy wegetacyjnej, zainstalowane zostały zraszacze.
 • Na końcu pojawiła się trawa nowego boiska.

Stadion Pogoń Szczecin - burzliwa historia inwestycji

Projekt przebudowy Stadionu Miejskiego w Szczecinie był przedmiotem dyskusji od wielu lat. Jedne z pierwszych pomysłów zakładały budowę nowego obiektu na lotnisku w Dąbiu. Jednak koszt takiej inwestycji przewyższał finansowe możliwości Gminy. Ostatecznie pod koniec 2013 roku udało się rozstrzygnąć konkurs na koncepcję przebudowy stadionu Floriana Krygiera przy ul. Twardowskiego w Szczecinie.

Plan zakładał zachowanie łuku na zachodzie oraz trybuny południowej. Dodatkowo miała powstać nowa trybuna północna z bogatym zapleczem, a nad całością nowy dach. Jednak w 2014 roku okazało się, że trzeba będzie ułożyć konstrukcję zachodniej i południowej trybuny od nowa. To spowodowało wzrost kosztów (z ok. 48 mln zł do ponad 100 milionów), mimo to miasto nie wycofało się z inwestycji.

Jednak plany nowego stadionu nie spodobały się kibicom. Chcieli oni aby dystans pomiędzy trybunami, a murawą był mniejszy. W efekcie w 2015 roku powstał nowy projekt zmniejszający dystans z 40 m do 16-18 m. Ten również został zbojkotowany ze względu na zbyt małą pojemność obiektu. W końcu w 2016 roku osiągnięto kompromis. Samorząd zgodził się na rozbudowę stadionu o czwartą trybunę, w skutek czego planowana pojemność wzrosła z niespełna 18 do ponad 22 tys. widzów.

W styczniu 2018 Miasto Szczecin zleciło opracowanie projektu spółce Dedeco. Finalnie w projekcie budżetu Miasta na rok 2018, założono, że łączne wydatki na przebudowę stadionu im. Floriana Krygiera nie przekroczą 245 milionów. Z tym że w ramach tej kwoty mają być wyremontowane również ulice wokół niego. Długi proces projektowania obiektu wydłużył również harmonogram prac budowlanych.

stadion miejski szczecin
Autor: szczecin.eu Przebudowa szczecińskiego Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera zakończona
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej