Stadion Pogoń Szczecin. 1 października 2022 mecz Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk na otwarcie stadionu

2022-09-28 20:05
Otwarcie stadionu miejskiego w Szczecinie już 1 października
Autor: Biuro Architektoniczne Dedeco Stadion Miejski w Szczecinie z całą pewnością będzie jednym z symboli miasta

1 października 2022 zasiądziemy na nowych trybunach Stadionu Pogoń Szczecin. Po trzech latach zakończyły się prace związane z budową i przebudową Stadionu Pogoń Szczecin. Kibice mają do dyspozycji 21 165 miejsc siedzących. Całkowity koszt inwestycji to 363 mln zł.

Spis treści

 1. O inwestycji Stadion Pogoń Szczecin
 2. Projekt Stadionu Pogoń Szczecin
 3. Stadion Pogoń Szczecin przebudowa
 4. Otwarcie stadionu Pogoń Szczecin już 1 października
 5. Na czym polegało przesuwanie murawy Stadionu Pogoń Szczecin?
 6. Stadion Pogoń Szczecin - burzliwa historia inwestycji

O inwestycji Stadion Pogoń Szczecin

Wybudowany został nowy Stadion Miejski z czterema trybunami o pojemności  21 165 widzów. Dodatkowo na terenie kompleksu powstało Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, w skład którego wchodzi budynek i sześć boisk (w tym trzy z nawierzchnią hybrydową i jeden zabudowany tzw. „balon”). Wokoł stadionu Pogoń Szczecin wybudowano parkingi, drogi dojazdowe i nowe chodniki.

Koszt całej inwestycji to 363 mln zł. Miasto otrzymało z Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie w wysokości 30 mln zł. Generalnym wykonawcą jest Korporacja Budowlana Doraco. Projekt obiektu powstał w szczecińskim biurze projektowym Dedeco.

Projekt Stadionu Pogoń Szczecin

Za projekt Stadionu Pogoń odpowiada Biuro Architektoniczne Dedeco. Nowy stadion miejski mieszkańcy miasta nazywają Czarną Perłą. Kibice natomiast - pieszczotliwie Papricaną, co jest połączeniem nazwy stadionu Maracanã w Rio de Janeiro z produkowaną lokalnie kultową konserwą – Paprykarzem Szczecińskim.

Zobacz wizualizacje projektu Stadionu Pogoń Szczecin:

Stadion Pogoń Szczecin przebudowa

Realizacja obecnej przebudowy i rozbudowy Stadionu Miejskiego rozpoczęła się w marcu 2019 roku. Przebudowano cztery trybuny, z których dwie wschodnia i północna, to osobne budynki.

Pięciokondygnacyjna trybuna północna mieści strefę VIP, szatnie, siłownie i pomieszczenia z odnową biologiczną dla piłkarzy, biura klubu i zaplecza dla mediów a także centrum zarządzania obiektem podczas imprez masowych.

Nad trybunami rozpięto dach o powierzchni 22 503 m².

W ramach inwestycji powstały też dwukondygnacyjny budynek Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży oraz sześć boisk treningowych, z których jedno ma trybunę na 800 miejsc a drugie sztuczną murawę oraz halę pneumatyczną, rozkładaną i ogrzewaną w miesiącach jesiennych i zimowych.

Łączna powierzchnia użytkowa stadionu po przebudowie wynosi 14 827 m². Kibice będą mieli do dyspozycji 21 165 miejsc siedzących.

Całkowity koszt inwestycji to 363 mln zł, z czego jedną trzecią wydano właśnie na część szkoleniową dla przyszłych piłkarzy.

Będzie to siódmy co do wielkości stadion w Polsce.

Otwarcie stadionu Pogoń Szczecin już 1 października

Stadion zostanie otwarty w najbliższą sobotę, 1 października. Otwarcie poprzedzi festyn dla kibiców, a swoją obecność podczas wydarzenia zapowiedzieli zasłużeni piłkarze Pogoni Szczecin, którzy przypomną historię obiektu.

Biletowana część imprezy ma się zacząć o godzinie 19:30. Po ceremonii otwarcia rozegrany zostanie mecz Pogoni Szczecin z Lechią Gdańsk.

Na czym polegało przesuwanie murawy Stadionu Pogoń Szczecin?

Przesunięcie murawy w kierunku istniejącej już trybuny zachodniej oznaczało wywiezienie ponad 4 tys. m³ gruntu z powierzchni ponad 8 tys. m².

 • Na początek zdejmowana była warstwa humusu.
 • Następnie wykonane zostało  korytowanie do głęb. ok. 50 cm.
 • Potem układana była geowłóknina.
 • Równolegle wykonany został drenaż i instalacje do nawadniania murawy.
 • Następnie ułożona została warstwa odsączająca i instalacje ogrzewania murawy.
 • W ostatnim etapie wykonana była betonowa płyta, na której ułożono sztuczną trawę.
 • W dalszych etapach nastąpiło rozłożenie oraz profilowanie warstwy wegetacyjnej, zainstalowane zostały zraszacze.
 • Na końcu pojawiła się trawa nowego boiska.

Stadion Pogoń Szczecin - burzliwa historia inwestycji

Projekt przebudowy Stadionu Miejskiego w Szczecinie był przedmiotem dyskusji od wielu lat. Jedne z pierwszych pomysłów zakładały budowę nowego obiektu na lotnisku w Dąbiu. Jednak koszt takiej inwestycji przewyższał finansowe możliwości Gminy. Ostatecznie pod koniec 2013 roku udało się rozstrzygnąć konkurs na koncepcję przebudowy stadionu Floriana Krygiera przy ul. Twardowskiego w Szczecinie.

Plan zakładał zachowanie łuku na zachodzie oraz trybuny południowej. Dodatkowo miała powstać nowa trybuna północna z bogatym zapleczem, a nad całością nowy dach. Jednak w 2014 roku okazało się, że trzeba będzie ułożyć konstrukcję zachodniej i południowej trybuny od nowa. To spowodowało wzrost kosztów (z ok. 48 mln zł do ponad 100 milionów), mimo to miasto nie wycofało się z inwestycji.

Jednak plany nowego stadionu nie spodobały się kibicom. Chcieli oni aby dystans pomiędzy trybunami, a murawą był mniejszy. W efekcie w 2015 roku powstał nowy projekt zmniejszający dystans z 40 m do 16-18 m. Ten również został zbojkotowany ze względu na zbyt małą pojemność obiektu. W końcu w 2016 roku osiągnięto kompromis. Samorząd zgodził się na rozbudowę stadionu o czwartą trybunę, w skutek czego planowana pojemność wzrosła z niespełna 18 do ponad 22 tys. widzów.

W styczniu 2018 Miasto Szczecin zleciło opracowanie projektu spółce Dedeco. Finalnie w projekcie budżetu Miasta na rok 2018, założono, że łączne wydatki na przebudowę stadionu im. Floriana Krygiera nie przekroczą 245 milionów. Z tym że w ramach tej kwoty mają być wyremontowane również ulice wokół niego. Długi proces projektowania obiektu wydłużył również harmonogram prac budowlanych.

stadion miejski szczecin
Autor: szczecin.eu Przebudowa szczecińskiego Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera zakończona
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej