Stadiony na świecie. Zobacz 9 nietypowych stadionów, których projekty zaskakują pomysłem

2018-06-18 16:51
Stadion Allianz Arena Niemcy
Autor: re-actor.net Kolor oświetlenia Allianz Arena zmienia się w zależności od tego jaka drużyna gra mecz. Kiedy gra reprezentacja Niemiec stadion świeci się na biało, piłkarze Bayernu Monachium - na czerwono, a gdy grają piłkarze z klubu TSV 1860 Monachium stadion ma kolor niebieski.

Wybraliśmy 9 stadionów na świecie, które nawet jeśli nie są tak duże i nowoczesne jak te mundialowe, to po prostu robią wrażenie.

Stadiony na mistrzostwa świata w piłce nożnej 2018 są już gotowe. Oczywiście nas najbardziej interesują te stadiony w Rosji, na których mecze rozegra reprezentacja Polski.

Pamiętajmy, że budowa stadionu to często wielomilionowa inwestycja, która jak każda inwestycja powinna być rentowna. Dlatego ważne jest żeby mieć pomysł na stadion. Pomysłów nie brakuje architektom. My wybraliśmy tylko kilka stadionów na świecie, których projekty robią wrażenie. I mimo że zostały wybudowane już jakis czas temu, całkiem dobrze sobie radzą.

W naszym zestawieniu najbardziej nietypowych stadionów na świecie znajdują się:

  • Stadion Estadio Axa w Bradze, Portugalia
  • Stadion Floating Stadium Marina Bay w Singapurze
  • Stadion Vid Margair na Wyspach Owczych
  • Stadion Olimpijski w Montrealu, Kanada
  • Stadion Eco-Stadium w Kurytybie, Brazylia
  • Stadion Estadio Omnilife w Zapopan, Meksyk
  • Stadion Allianz Arena w Monachium
  • Stadion National Stadium w Kaohsiung, Tajwan
  • Stadion Narodowy w Pekinie, tzw. „Ptasie gniazdo”

Oczywiście, takich perełek na świecie jest dużo więcej. My prezentujemy stadiony, które wyrózniają zastosowane technologie budowlane.

Stadion Estadio AXA Portugalia
Autor: re-actor.net Stadion Estadio Axa w Bradze kosztował 83 mln dolarów. Stadion wybudowano w skale.
Stadion Estadio AXA Portugalia
Autor: re-actor.net Dwie trybuny Estadio Axa na ponad 30 tysięcy widzów połączone są stalowymi linami. Całą konstrukcję stadionu pozostawiono nieosłoniętą i bezpieczeństwo widzom zapewniają przezroczyste ekrany. Na stadionie były rozgrywane mecze EURO 2004.
Stadion Floating Stadium Marina Bay
Autor: re-actor.net Stadion Floating Stadium Marina Bay w Singapurze mieści się na pływającej platformie o wymiarach 120x83 m. Na trybunie (jest jedna) zasiądzie 30 tysięcy widzów.
Stadion Vid Margair Wyspy Owcze
Autor: re-actor.net Stadion Vid Margair jest stadionem klubowym na Wyspach Owczych. Mieści 1000 widzów. Wybudowany w 2007 roku na samym brzegu Oceanu Atlantyckiego. Na stadionie jest zatrudniona osoba, zbierającą piłki z wody po każdym meczu
Stadion Olimpijski Kanada
Autor: re-actor.net Stadion Olimpijski w Montrealu, wybudowany w 1976 roku, ma jednocześnie boisko i basen.
Stadion Olimpijski Kanada
Autor: re-actor.net Na Stadionie Olimpijskim w Montrealu mecze piłkarskie i zawody pływackie mogą pomieścic 65 tysięcy widzów.
Stadion Olimpijski Kanada
Autor: re-actor.net Poza boiskiem i basenem Stadion Olimpijski w Montrealu ma także obserwatorium umieszczone w wieży, która jest pochylona pod kątem 45°
Stadion Eco-Stadium
Autor: re-actor.net Stadion Eco-Stadium w Brazylii jest stadionem zielonym. I to dosłownie. Trybuny są wbudowane w skarpę i pomiędzy kolejnymi rzędami rośnie trawa.
Stadion Eco-Stadium Brazylia
Autor: re-actor.net Do budowy stadionu Eco-Stadium użyto drewna pochodzącego z recyklingu. Stadion został zbudowany praktycznie bez wykorzystania betonu. Mieści 6 tysięcy widzów.
Stadion Estadio Omnilife Meksyk
Autor: re-actor.net Stadion Estadio Omnilife w Meksyku przypomina ogromny wulkan, zbocza którego obsadzono zielenią.
Stadion Estadio Omnilife Meksyk
Autor: re-actor.net Stadion Estadio Omnilife mieści 45 tysięcy widzów i ma parking na 8500 miejsc.
Stadion Allianz Arena Niemcy
Autor: re-actor.net Stadion Allianz Arena w Monachium wybudowano w 2005 roku za 340 mln euro. Stadion wygląda jak dmuchana łódź i jest zbudowany z membrany przepuszczającej światło. Powierzchnia membrany jest podzielona na 2760 rombów. Stadion pomieści 66 tysięcy widzów.
Stadion Allianz Arena Niemcy
Autor: re-actor.net Stadion Allianz Arena jest stadionem klubowym dla dwóch monachijskich drużyn - Bayernu i TSV 1860. Na stadionie zaprojektowano specjalny system oświetlenia.
Stadion Allianz Arena Niemcy
Autor: re-actor.net Kolor oświetlenia Allianz Arena zmienia się w zależności od tego jaka drużyna gra mecz. Kiedy gra reprezentacja Niemiec stadion świeci się na biało, piłkarze Bayernu Monachium - na czerwono, a gdy grają piłkarze z klubu TSV 1860 Monachium stadion ma kolor niebieski.
Stadion Kaohsiung National Stadium
Autor: re-actor.net Stadion Kaohsiung National Stadium na Tajwanie wybudowano w 2009 roku na 55 tysięcy widzów.
Stadion Kaohsiung National Stadium
Autor: re-actor.net Dach stadionu Kaohsiung National Stadium to 8 844 paneli fotowoltaicznych, energia z których zasila stadion.
Stadion Pekin
Autor: re-actor.net Stadion w Pekinie nazywany "Ptasim gniazdem" wybudowano na potrzeby Olimpiady w 2008 roku za 325 mln euro.
Stadion Pekin
Autor: re-actor.net "Ptasie gniazdo" w Pekinie to obiekt innowacyjny pod względem rozwiązań technologicznych i zastosowanych materiałów budowlanych. Dach wykonano z membrany ETFE przepuszczającej światło. Po Olimpiadzie ilość miejsc na stadionie została zmniejszona do 85 tysięcy.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej